• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Podnikatelia kritizujú Matovičovu vládu, nedostatočne sa venuje riešeniu ich problémov

Podnikatelia kritizujú Matovičovu vládu, nedostatočne sa venuje riešeniu ich problémov

Firmy podľa Združenia podnikateľov Slovenska trápia najmä vysoké daňovo-odvodové zaťaženie či časté zmeny legislatívy.

24.3.2021 (Webnoviny.sk) - Zhoršujúca sa pandemická situácia spôsobila, že vláda míňala príliš veľa kapacít na „hasenie“ vzniknutých problémov a nedostatočne sa venovala tým, ktoré dlhodobo vedú v rebríčkoch problémov podnikateľského prostredia.

Jednorazové upratovanie nestačí

Takto hodnotí prvý rok vlády Združenie podnikateľov Slovenska. Firmy pritom podľa neho trápia najmä vysoké daňovo-odvodové zaťaženie, časté zmeny legislatívy, či kvalita vzdelávania nezodpovedajúca potrebám 21. storočia.

Združenie vyzdvihlo, že sa Ministerstvo hospodárstva SR pustilo do upratovania v reguláciách a boja proti zbytočnej byrokracii prostredníctvom svojich balíčkov. Jednorazové „upratovanie" však podľa neho stačiť nebude.

Mierne schizofrenické správanie

Za riešenie považuje zavedenie a dôsledné uplatňovanie princípu, podľa ktorého by úradníci museli návrhy nových regulácií spojiť s návrhmi na zrušenie tých nepotrebných. Ďalšou systémovou zmenou je preberanie európskych regulácií iba v minimálnej nevyhnutnej miere bez úradníckej nadpráce v podobe dodatočných povinností.

„Správanie vlády voči podnikateľskému prostrediu je zároveň mierne schizofrenické. Na jednej strane vidíme antibyrokratické balíčky, na strane druhej len v januári tohto roka pribudla nová byrokracia v Sociálnej poisťovni, nové štatistické výkazy a ministerstvo financií prichádza s nápadom na e-fakturáciu, pri ktorej aj jej predkladatelia priznávajú, že bude znamenať nárast administratívnej záťaže," upozornil prezident združenia Ján Solík. Ako zároveň dodal, do ďalšieho obdobia od vlády očakávajú najmä stabilitu, predvídateľnosť a reformy.

Ministerstvo dočasne riadi Doležal

Minister hospodárstva Richard Sulík podal v utorok demisiu. Dočasným vedením rezortu je poverený súčasný minister dopravy a výstavby a dočasný šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Andrej Doležal.

Už exminister pritom v rámci hodnotenia svojho ročného pôsobenia vyzdvihol vodíkovú stratégiu, dotácie na nájomné, priemyselný park v Rimavskej Sobote či podnikateľské Kilečko 1. Kriticky sa vyjadril k téme univerzálneho odškodňovacieho zákona, ktorý trikrát predložil na rokovanie vlády, no napriek zapracovaniu vznesených pripomienok, nikdy neprešiel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie