• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Podnikatelia dostanú oznámenia o indexe daňovej spoľahlivosti neskôr, lehota sa posúva na koniec júna

Podnikatelia dostanú oznámenia o indexe daňovej spoľahlivosti neskôr, lehota sa posúva na koniec júna

Po novom bude index daňovej spoľahlivosti verejný, transparentný a hodnotiť sa bude aj plnenie ekonomických ukazovateľov.

24.2.2022 (Webnoviny.sk) - Daňové subjekty dostanú oznámenie o indexe daňovej spoľahlivosti najneskôr do 30. júna tohto roka namiesto pôvodného termínu 28. februára 2022.

Lehota na zaslanie oznámenia o indexe sa posúva na základe nedávno schválenej novely zákona o finančnej kontrole a audite, ktorou sa novelizoval aj daňový poriadok.

Hodnotia len podnikateľov

Novela zákona upravila aj dátum zverejnenia zoznamu daňových subjektov, ktorým bol určený index daňovej spoľahlivosti, a to najneskôr do 30. septembra tohto roka. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Finančná správa nehodnotí všetky daňové subjekty, ale len tie, ktoré sú podnikateľmi, teda právnické osoby s príjmami z podnikania a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti a zároveň sú registrované na daň z príjmov minimálne dva roky.

Ide o fyzické a právnické osoby, ktoré majú pridelenú príslušnú právnu formu, nemajú prerušenú registráciu na daň z príjmov, k dátumu hodnotenia indexu daňovej spoľahlivosti nie sú v konkurze alebo likvidácii.

Môžu získať viacero benefitov

Daňové subjekty sa na účely indexu daňovej spoľahlivosti delia na vysoko spoľahlivé, spoľahlivé, nespoľahlivé a nehodnotené. Daňové subjekty budú môcť na základe hodnotenia získať viaceré benefity.

Vysoko spoľahlivým daňovým subjektom napríklad správca dane po splnení zákonných podmienok vyhotoví čiastkový protokol v rámci výkonu daňovej kontroly na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu alebo jeho časti.

Tieto daňové subjekty pri výkone daňovej kontroly budú mať tiež priaznivejšiu lehotu minimálne 15 dní pri predkladaní dokladov. Všetky benefity zverejní finančná správa na svojom portáli.

Obmedzenie je len jedno

Voči daňovým subjektom, ktoré sa z hľadiska indexu považujú za nespoľahlivé, bude správca dane uplatňovať len obmedzenia upravené v zákone.

V súčasnosti je to jedno obmedzenie, ktorým je určenie lehoty osem dní na splnenie si určenej povinnosti v súvislosti s vykonávaním daňovej kontroly, vyrubovacieho konania alebo miestneho zisťovania.

Na odôvodnenú žiadosť daňového subjektu možno túto lehotu primerane predĺžiť.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie