• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Podľa Nicholsonovej sprevádzal verejné vypočutie poslanca Klusa vo výbore silný lobing, aby nebol zvolený

Podľa Nicholsonovej sprevádzal verejné vypočutie poslanca Klusa vo výbore silný lobing, aby nebol zvolený

Vláda ešte koncom januára tohto roka schválila nomináciu Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov.

23.3.2023 (SITA.sk) - Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová tvrdí, že verejné vypočutie poslanca Národnej rady SR Martina Klusa vo výbore sprevádzal veľmi silný lobing, aby nebol zvolený za člena Európskeho dvora audítorov.

Lobbing na najvyšších miestach

Ako ďalej informovala na sociálnej sieti, lobing pochádzal od slovenských politikov pôsobiacich v Európskom parlamente či v Národnej rade SR. „Zdvihli telefón alebo napísali maily, aby europoslancom jednostranne vylíčili nielen zákulisné detaily Martinovej nominácie, ale aj hypotetické úvahy o jeho pokrivenom charaktere a politickej korupcii.

Odstaviť Martina pre niektorých znamenalo zarobiť body na znemožnení nominácie dočasne povereného premiéra SR Eduarda Hegera, iným išlo čisto o pomstu," myslí si Ďuriš Nicholsonová. Dodala, že keď zahraniční europoslanci čítali komentáre aj otázky v súvislosti s Klusom, počula slová slovenských politikov.

Nešťastná nominácia

„Niektoré z pripomienok k nominácii Martina nejdem spochybňovať, ale odmietam hrať divadlo, že Martin Klus je toxický trafikant. Roky som s ním bola v strane Sloboda a Solidarita (SaS), stáli sme bok po boku v rôznych politických bojoch, opakovane ukázal, že je na správnej strane barikády," uviedla europoslankyňa.

Ďuriš Nicholsonová zároveň tvrdí, že Klusova nominácia bola od začiatku nešťastná. „Sprevádzalo ju politické dusno, hry o poslancov a celkovo také to lepkavé politické bahno. Dalo by sa diskutovať, či Martin spĺňa odborné požiadavky, preto sa do toho nejdem púšťať," napísala.

Manipuloval Sulík výbor?

Nezaradený poslanec Martin Klus v rozhovore pre Denník N uviedol, že dostal informácie o tom, ako sa predseda SaS Richard Sulík intenzívne pokúšal, aby jeho kandidatúra dopadla negatívne. „Je to človek, ktorý sa pokúšal dlhodobo ovplyvniť viacero europoslancov z výboru pre kontrolu rozpočtu naprieč jednotlivými politickými rodinami."

 „Evidentne sa mu to podarilo. Viem o tom, že napísal niekoľko hanopisov na rôzne miesta v Bruseli. Je to človek, s ktorým som spolupracoval, no dnes sa za to veľmi intenzívne hanbím," uviedol Klus. Zároveň tvrdí, že na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov bol v minulosti nominovaný SaS, aj so Sulíkovým súhlasom na koaličnej rade v roku 2021.

Nepredstaviteľný scenár

„Ako podpredseda EP na tieto obvinenia musím reagovať. Predstava, že celý výbor nepodporil pána Klusa kvôli intervencii niekoho zo slovenskej politiky, je absurdná. Vo výbore je zastúpených 16 členských krajín a 8 rôznych frakcií. Nasilu donútiť takto rôznorodú skupinu 23 MEPs, aby hlasovali „proti svojmu svedomiu“, je nepredstaviteľné,“ vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

O diplomatických kvalitách Martina Klusa šéf progresívcov nepochybuje, zároveň však poukázal na jeho nulové skúsenosti s auditom, na ktoré opakovane upozorňovali aj členky a členovia výboru. To, že niekto bol auditovaný podľa Šimečku z neho ešte nerobí audítora, podobne ako z niekoho nerobí chirurga to, že už bol dvakrát operovaný.

„Mrzí ma, že včerajšie hlasovanie je zlou vizitkou pre slovenskú vládu a chápem aj ľudské sklamanie Martina Klusa. Konšpirácie a urážanie politikov z celej Európy však nie sú cestou, ako situáciu zlepšiť. Na Slovensku máme dostatok skúsených, vysoko kvalifikovaných audítorok či audítorov. Tí nám hanbu nespravia, a europoslanci z celej Európy ich radi podporia,” uzavrel Michal Šimečka.

Voľba člena Európskeho dvora audítorov

Vláda ešte koncom januára tohto roka schválila nomináciu Martina Klusa ako kandidáta Slovenskej republiky za člena Európskeho dvora audítorov. Klus podľa návrhu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti vzhľadom na jeho skúsenosti zo zastávania vysokých štátnych funkcií, konkrétne z jeho pôsobenia ako štátneho tajomníka na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Ako v stredu 22. marca informoval tlačový odbor Európskeho parlamentu, kandidatúru poslanca slovenského parlamentu nepodporilo 20 členov, pričom nikto nehlasoval za a traja sa hlasovania zdržali. Mandát predchádzajúceho slovenského člena Európskeho dvora audítorov Ladislava Balka sa skončil 6. mája minulého roka. Európsky parlament bude hlasovať o odporúčaní výboru na nasledujúcej plenárnej schôdzi v Bruseli 29. až 30. marca.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie