• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Pod nánosmi bahna v Atami môžu byť uväznené desiatky ľudí, záchranári nepoľavujú v ich hľadaní

Pod nánosmi bahna v Atami môžu byť uväznené desiatky ľudí, záchranári nepoľavujú v ich hľadaní

Nezvestných môže byť stále okolo 80 ľudí.

5.7.2021 (Webnoviny.sk) - Záchranári pokračujú v pátraní po desiatkach nezvestných po víkendovom masívnom zosuve bahna v japonskom rezortnom meste Atami. Ten si vyžiadal tiež najmenej troch mŕtvych. Nezvestných je stále 80 ľudí, informoval Takamiči Sugijama, predstaviteľ úradu pre riešenie katastrof v prefektúre Šizuoka. Úrady sa chystajú zverejniť ich mená v nádeji, že sa ozvú ľudia, ktorých nezachytil zosuv.

Keďže je Atami prázdninové mesto a mnohé byty a domy sú po veľkú časť roka neobývané, úrady najprv hovorili o 20 nezvestných. Neskôr evidovali ako nedosiahnuteľných 147 ľudí. Tento počet však klesol po tom, čo mestskí predstavitelia potvrdili, že sa niektorým podarilo bezpečne evakuovať alebo boli v čase nešťastia mimo mesto.

Pomáhajú aj lode a drony

Japonský premiér Jošihide Suga povedal novinárom, že stovky záchranárov, vrátane policajtov, vojakov, hasičov a príslušníkov pobrežnej stráže, robia všetko pre to, aby „čo najskôr zachránili tých, ktorí môžu byť pochovaní pod bahnom a čakajú na pomoc“.

Pri záchrannej operácii, ktorú komplikuje dážď a hmla, pomáhajú aj tri lode pobrežnej stráže a šesť vojenských dronov.

Zosuv chcú riadne vyšetriť

Zosuv bahna zasiahol Atami, ktoré sa nachádza zhruba 100 kilometrov juhozápadne od Tokia, v sobotu po niekoľkých dňoch výdatných dažďov. Svedkovia opísali, ako počuli ohromný rachot a malý prúd, ktorý následne narástol a spolu s čiernym bahnom niesol stromy, skaly a trosky domov.

Guvernér prefektúry Šizuoka Heita Kawakacu v nedeľu na tlačovej konferencii povedal, že faktorom pri zosuve mohla byť vyššie položená stavba. Predbežné vyšetrovanie s pomocou dronu podľa neho ukázalo, že obrovské množstvo pôdy nahromadenej v stavebnej oblasti sa všetko zosunulo dole. Kawakacu uviedol, že to bude vyšetrovať.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie