• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Pod Mičovským sa trasie stolička, chytil sa do vlastnej pasce. Dôvodom je Plán obnovy

Pod Mičovským sa trasie stolička, chytil sa do vlastnej pasce. Dôvodom je Plán obnovy

Slovenskí poľnohospodári sa obávajú, že okolité krajiny svojich farmárov z plánu obnovy podporia.

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) sa chytil do vlastnej pasce. Bude sa musieť vyrovnať so svojím verejným sľubom, že ak nevybojuje pre farmárov a potravinárov financie z Plánu obnovy, zváži svoju demisiu.

Na pondelkovej Hospodárskej a sociálnej rade SR má poslednú šancu na to, aby svojho straníckeho šéfa Igora Matoviča o podpore chlebového odvetvia presvedčil. Zamestnávatelia hovoria, že vláda agrorezort ignoruje.

Poľnohospodári sa zasa obávajú, že vďaka vyšším financiám v okolitých krajinách sa k nám budú oveľa viac dovážať zahraničné potraviny. Tvrdia, že by to bolo v rozpore s cieľom vlády zvýšiť potravinovú sebestačnosť.

Nevzdáva sa

Minister Mičovský kapitulovať neplánuje. O poľnohospodárov a potravinárov chce na tripartite zabojovať. Odmieta argumenty, že farmári majú dostatok zdrojov v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie.

„Tieto financie sú zacielené na iné priority, než aké si vytýčil plán obnovy a odolnosti,“ zdôvodnilo pre portál NášVidiek.sk komunikačné oddelenie agrorezortu. Avizuje dohodu medzi rezortami pôdohospodárstva a financií na balíku 400 miliónov eur.


„Navrhujeme vyčleniť 250 miliónov eur na adaptáciu krajiny na zmenu klímy a 150 miliónov eur na vodozádržné opatrenia v lesoch,“ konkretizuje ministerstvo pôdohospodárstva.


Otázke o svojom zotrvaní vo funkcii sa minister Ján Mičovský vyhol. „Rokovanie k plánu obnovy nie je úplne ukončené a za náš rezort sme predložili zásadné pripomienky,“ odkázal po svojom komunikačnom oddelení šéf agrorezortu.

Strategické odvetvie

Zamestnávateľov zaskočilo, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo v Pláne obnovy chýbajú. Obe odvetvia z pohľadu hospodárskej politiky krajiny vnímajú ako prioritné.


„Snáď najväčšou mierou zabezpečujú odolnosť štátu a v opatreniach mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti sa nenachádzajú,“ skonštatovala pre portál NášVidiek.sk Adriana Tantošová z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Zamestnávatelia argumentujú, že mechanizmus plánu obnovy je určený na prekonanie koronakrízy. Poukazujú pritom na nevyhnutnosť rozsiahlych investícií a reforiem aj v oblasti agropotravinárstva. „Preto je jeho zahrnutie do plánu obnovy nevyhnutné,“ zdôraznila AZZZ.


Asociácia k plánu obnovy uplatnila 165 zásadných pripomienok, pričom vo vzťahu k tomuto dokumentu opätovne upozornila na absenciu širokej odbornej diskusie.

Predbehnú nás

Na rokovaní tripartity sa plánujú ozvať aj samotní poľnohospodári. Budú trvať na tom, aby boli do plánu obnovy krajiny zahrnutí.


„Vzhľadom na klimatické zmeny a pandémie zohráva poľnohospodárstvo a potravinárstvo významnú úlohu nielen z pohľadu autonómie štátu a prorastového potenciálu, ale aj ako hlavný sektor pri riešení environmentálnych kríz,“ zdôvodnil Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Slovenskí poľnohospodári sa obávajú, že okolité krajiny svojich farmárov z plánu obnovy podporia. Prízvukujú, že práve naši susedia k nám vozia najviac potravín, ktoré si vieme sami vyprodukovať. „Ak nebudeme kopírovať ich pozíciu a finančný vklad, opätovne sa zvýši naše zaostávanie,“ varuje SPPK.


Slovenskí poľnohospodári vyratúvajú aj konkrétne príklady. Rumunsko z plánu obnovy investuje do agrosektora 13,1 % objemu financií. Bulharskí poľnohospodári môžu očakávať podiel 7,8 % na celkových zdrojoch tamojšieho plánu obnovy.


Zahanbiť sa nenechali ani v poľnohospodárstve tradične silné európske krajiny. Francúzsko z plánu obnovy počíta pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo podiel 1,2 % a Taliansko 1 % z celkových alokovaných financií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie