• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Počet žien s ADHD sa zdvojnásobil. Syndróm sa prejavuje depresiou, úzkosťou a rizikovým sexuálnym správaním

Počet žien s ADHD sa zdvojnásobil. Syndróm sa prejavuje depresiou, úzkosťou a rizikovým sexuálnym správaním

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) postihuje najmä malých chlapcov.

21.7.2023 (SITA.sk) - Počet žien s ADHD (od 23 do 49 rokov) sa dokonca v období 2020-2022 takmer zdvojnásobil. Namiesto hyperaktivity sa u nich ale táto porucha prejavuje depresiami, úzkosťou, riskantným sexuálnym životom, či zhoršenými partnerskými vzťahmi.

Častejšia nevera, viac sexuálnych partnerov

Odborníci zároveň upozorňujú, že ženy s ADHD vykazujú iné príznaky ako muži s touto poruchou. Hyperaktivita je zvyčajne nahradená introspekciou, depresiou, úzkosťou a rizikovejším sexuálnym správaním. Podľa štúdie uverejnenej v tomto roku v International Journal of Environmental Research and Public Health, sú ženy s ADHD sexuálne aktívnejšie už v mladšom veku a používajú zriedkavejšie antikoncepciu. Majú aj viac sexuálnych partnerov a je pravdepodobnejšie, že sa dopustia nevery.

"Sexuálne aktivity môžu slúžiť ako kompenzačné mechanizmy pre ľudí s ADHD, ktoré im pomôžu zvládnuť stres a emócie a zmierniť napätie. Výsledky štúdie tiež naznačujú, že muži aj ženy s ADHD sa viac zaujímajú o dobrodružnejšie a riskantnejšie sexuálne praktiky. Zo všetkých kategórií respondentov tieto praktiky najčastejšie skúšali ženy s ADHD," komentuje Adam Durčák z z e-shopu www.ruzovyslon.sk, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Zaujímavý je aj minuloročný on-line prieskum publikovaný spoločnosťou Frontiers in Psychiatry, ktorý zistil súvislosť medzi príznakmi emocionálnej dysregulácie, impulzívnosti a opozičného vzdoru u žien s ADHD na jednej strane a hypersexuálnym správaním, rizikovým sexuálnym správaním a sexuálnou dysfunkciou na strane druhej.

Nezhody v sexualite negatívne ovplyvňujú partnerské vzťahy

Ďalšie štúdie ukazujú, že ľudia s ADHD majú vo všeobecnosti väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy v partnerskom živote: napríklad vykazujú nižšiu spokojnosť so svojím vzťahom, ich romantické vzťahy sú menej kvalitné a stabilné a rozvodovosť je vyššia. "Kvalita vzťahu sa môže odraziť v rozpore v sexualite osoby s ADHD a jeho "zdravého" partnera, či už je to ochota vyskúšať rôzne sexuálne praktiky alebo nerovnováha v libide. U ľudí s ADHD nemusí byť libido nevyhnutne zvýšené, napríklad kvôli liekom, naopak, môžu zápasiť so zníženou sexuálnou túžbou, "hovorí Adam Durčák.

Použité zdroje informací:

https://epicresearch.org/articles/number-of-adhd-patients-rising-especially-among-women

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9915044/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9148957/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32402814/

Informačný servis

Viac k téme: porucha pozornosti, PR, psychické zdravie
Zdroj: SITA.sk - Počet žien s ADHD sa zdvojnásobil. Syndróm sa prejavuje depresiou, úzkosťou a rizikovým sexuálnym správaním

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie