• Dnes je: Pondelok 27. septembra 2021 meniny má Cyprián

Počet myšiarok ušatých sa môže meniť, zvyknú sa zdržiavať v blízkosti ľudských obydlí

Počet myšiarok ušatých sa môže meniť, zvyknú sa zdržiavať v blízkosti ľudských obydlí

Myšiarky ušaté patria na Slovensku medzi najbežnejšie druhy sov.

Počet myšiarok ušatých a miesto, kde zimujú, sa môže každý rok meniť. Závisí to od dostupnosti potravy, hlavne najčastejšie koristi, ktorou je hraboš poľný.

V tlačovej správe o tom informoval Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Dodal, že s pomocou 53 zapojených dobrovoľníkov zozbierali údaje o 58 zimoviskách, v ktorých zimovalo spolu 1 062 myšiarok. Zimoviská s najvyšším počtom zimujúcich sov sa nachádzali v Kolárove (52), Trebišove (85 sov), v Branove (100).

Zimovali blízko príbuzných

Ako ďalej Veselovský priblížil, myšiarky ušaté postupne opúšťajú svoje zimoviská a začína hniezdne obdobie. Desiatky týchto sov sa počas zimy zdržiavali v blízkosti ľudských sídel. „Počas uplynulej zimnej sezóny sme pri monitoringu zimovísk myšiarok ušatých zaznamenali viaceré prekvapenia. Napríklad na jednej lokalite na západe Slovenska boli pri zimujúcich myšiarkach ušatých pozorované aj ich príbuzné, myšiarky močiarne,“ vysvetlila Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Doplnila, že myšiarky močiarne sú na území Slovenska pomerne vzácne a ich hniezdna populácia je výrazne nižšia ako v prípade myšiarok ušatých.

Vlastné hniezda si nestavajú

S príchodom jari myšiarky postupne zimoviská opúšťajú. Vlastné hniezdo si nestavajú, využívajú staré hniezda dravcov, krkavcovitých vtákov a holubov.


Myšiarky ušaté patria na Slovensku medzi najbežnejšie druhy sov. Od jesene do konca zimy sa zoskupujú na takzvaných zimoviskách. Najčastejšie ide o stromy s hustou korunou, ktoré rastú v intravilánoch miest, v okolí škôl, kostolov, na cintorínoch či v rodinných záhradách.

Stav populácie sysľov na Slovensku by sa mal zlepšiť aj vďaka medzinárodnému projektu

Populácia psíka medvedíkovitého na Slovensku sa rozrastá, pre iné zvieratá môže byť hrozbou

Počet pozorovaných dravcov na Slovensku stúpa, ochranári sa zapojili do medzinárodného sčítania

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie