• Dnes je: Piatok 23. apríla 2021 meniny má Vojtech

Počasie sťažuje práce na poliach, agrárna komora bude žiadať o výnimku na hnojenie

Počasie sťažuje práce na poliach, agrárna komora bude žiadať o výnimku na hnojenie

AKS bude pre zlé počasie žiadať Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) o výnimku, aby mohli poľnohospodári hnojiť aj po termíne

Poveternostné podmienky v posledných týždňoch poľnohospodárom výrazne sťažujú práce na poliach.

Premočená pôda komplikuje zber jesenných produktov, ako napríklad kukurice, slnečnice, ale aj poľnej zeleniny a podobne je na tom ovocinárstvo aj vinohradníctvo.

Zber je nemožný

„Pri týchto podmienkach, kedy nám za posledné dni padli výrazné zrážky, je zber buď nemožný, alebo si vyžaduje výrazne viac času. Pokiaľ si farmári úrodu nepozbierajú včas, značná časť úrody môže zhniť, čo bude znamenať výpadok z príjmov,“ informovala v pondelok predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová.


AKS bude pre zlé počasie žiadať Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) o výnimku, aby mohli poľnohospodári hnojiť aj po termíne, ktorý im od 19. októbra zakazuje prostredníctvom dusičnanovej smernice používanie hnojív.


„Pri súčasných problémoch so zberom na premočených poliach je pre väčšinu našich poľnohospodárov nereálne, aby do zákonom daného termínu stihli aj hnojenie,“ doplnila Patasiová.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieKvalitná budúca úroda

Spomínaná dusičnanová smernica oprávňuje ÚKSÚP udeliť poľnohospodárom výnimku, ak po 19. októbri nastane priaznivý vývoj klimatických podmienok. Tohtoročná výnimka je z pohľadu poľnohospodárov dôležitá pre kvalitnú budúcoročnú úrodu.


Agrárna komora Slovenska zároveň oceňuje transparentný postup Pôdohospodárskej platobnej agentúry v rámci informovania o poskytovaní podpory na zelenú naftu. V posledných dňoch farmári obdržali rozhodnutia o schválení podpory.


Okrem toho je zoznam všetkých žiadateľov prístupný aj na internete. „Želali by sme si, aby boli rovnako transparentne zverejňované informácie o všetkých výzvach a dotáciách, je to pozitívny signál v tomto smere,“ uzavrela Patasiová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie