• Dnes je: Pondelok 26. septembra 2022 meniny má Edita

Počasie predpoveď na pondelok 21. marca 2022 slnečno

Počasie predpoveď na pondelok 21. marca 2022 slnečno

Predpoveď počasia na 21.3.2022, výstrahy, pranostiky

Najvyššia denná teplota 10 °C až 15 °C. Na severe ojedinele aj chladnejšie.

Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 °C.

Slabý, na juhozápade juhovýchodný a popoludní na východe miestami severný vietor do 6 m/s (20 km/h).

Predpokladané množstvo zrážok: bez zrážok


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieTrvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Počasie pranostiky Marec

Panská láska , ženská chuť a marcové počasie nie sú stále.

Keď chceš mať zemiaky skoro v hrnci, zasaď ich v marci.

Kto nenasial hrachu v marci, nebude ho variť v hrnci.

Obleč si aj kožuch, ale zemiaky v marci zasaď.

V kožuchu sej jarinu, v košeli oziminu.

Marcové jačmene sú najlepšie.

Najlepšie sliepky sú marcové.

Ide marec, poberaj sa starec.

V marci prach, istý hrach.

Lepšie, keď ťa zima chveje, než marcové slnko hreje.

Marcový sneh jed, aprílový hnoj.

Marcový sneh žnie chlieb.

Marec chytí tiež za palec.


Ak máš v marci lúku vytopenú, nič si z toho nerob, zaraduj sa senu.

Daždivý marec je roľníkovo nešťastie, no suchý apríl ešte horšie.

Jedna marcová brázda lepšia ako desať aprílových.

Koľko je v marci rosy, toľko v máji mrazu.

Keď je marec daždivý, bude suché leto.

Ak v marci prší, tak bude v júni pršať.


Odporúčame:

Predpoveď počasia


Odporúčame:

Horoskop na dnes


Výstrahy ku dňu 21. 03. 2022

Horská záchranná služba /hzs.sk/


Vysoké Tatry

Snehová pokrývka je nerovnomerne rozložená. Povrch snehu je zľadovatený a vyfúkaný od vetra. Uzavretý je modro značený turistický chodník medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom. Od 1.11.2021 platí uzávera turistických chodníkov.

Nízke Tatry

Povrch snehu je miestami zľadovatený a vyfúkaný od vetra. Odporúčame mať so sebou stúpacie železá (mačky). Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Zelený TZCH zo Salatína a takmer prvá polovica zostupu je ťažko priechodná (kvôli kosodrevine), v druhej polovici trasy zasahujú do chodníka popadané stromy, ktoré je potrebné na mnohých miestach obchádzať. Uvedené terény sú obchádzanie, preliezanie a tiež slabé turistické značenie ťažko priechodné a náročné aj na orientáciu. Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Zelený TZCH, vedúci od jaskyne Slobody do Iľanovského sedla, je v dolnom úseku ťažšie priechodný z dôvodu strhnutého mostíka. Žltý turistický chodník od Králičky do Bocianskeho sedla je v strmom úseku na cca troch metroch ťažko priechodný z dôvodu zosuvu pôdy, zvýšte preto opatrnosť, prípadne sa úseku vyhnite. Kvôli bujnej vegetácii sú ťažko priechodné Dolina Zelenská Mlynná (žltý TZCH od rázcestia s Pošovou Mlynnou až po hornú hranicu lesa) a Kumštova dolina (zelený TZCH od hornej hranice lesa až po napojenie na lesnú cestu - cca 1200 m n. m.). Tiež je ťažko priechodný žltý TZCH vedúci od Demänovskej jaskyne slobody na Sinú. Modro značený TZCH sedlo pod Kúpeľom - Poludnica je spriechodnený. Na trase Šuňava – Pred Soľankou (žltý TZCH) je cez Čierny Váh zrušený mostík a brodenie cez rieku je problematické. Chceme požiadať turistov, ak majú informácie o neschodnosti ďalších TZCH, aby ich poskytli HZS.

Západné Tatry

Hrebeň Západných Tatier je zľadovatený, neodporúčame pohyb menej skúseným turistom ako aj turistom bez potrebnej zimnej výzbroje - horolezecké stúpacie železá, cepín!!! Zelený TZCH Svorad - Špania - Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou (množstvo popadaných stromov a zarastený krami). V ústí Kamenistej doliny od Permonu (modré značenie), je zničená lávka cez potok. . Na magistrále zo Žiarskej doliny do Račkovej doliny je silne poškodený mostík cez Trnovský potok, prechod po ňom je nebezpečný. Strhnuté a v zlom technickom stave sú aj mostíky v Bobroveckej doline.

Malá Fatra

Na túry odporúčame použiť kompletnú zimnú výstroj a výzbroj (stúpacie železá - mačky, cepín). Niektoré úseky chodníkov v Malej Fatre sú tvrdé, premrznuté a zľadovatené, preto je nutné mať STÚPACIE ŽELEZÁ ! ! ! Dôrazne upozorňujeme turistov, že do podmienok ktoré v Malej Fatre prevládajú, hlavne nad hranicou lesa sú retiazkové mačky tzv nesmeky NEVHODNÉ!!! Upozorňujeme, že letné turistické značkovanie spĺňa svoju funkciu v plnom rozsahu len v období bez snehovej pokrývky. Po hrebeni Malej Fatry odporúčame pohyb len po zimnom tyčovom značení. Pri zníženej viditeľnosti (tma, hmla, silný vietor) a zvýšenom lavínovom nebezpečenstve NEODPORÚČAME prechod hrebeňa v časti Suchý - Malý Kriváň - Bublen. Tento úsek nie je značený zimným tyčovým značením, je náročný na orientáciu a chodník prechádza lavínovým terénom! Štátna ochrana prírody od 01.03.2022 do 15.06.2022 zatvorila z dôvodu ochrany prírody časti TZCH Medziholie - Veľký Rozsutec - Medzirozsutce(červený), Malé nocľahy - dolina Obšívanka (modrá ) a Malý Kriváň - Vendovka (modrá).

Veľká Fatra

Povrch snehu je miestami zľadovatený a vyfúkaný od vetra. Zvýšte opatrnosť! Odporúčame turistickú navigáciu, turistické paličky, mačky, snežnice alebo ski alp lyže pre uľahčenie pohybu. Na niektorých turistických trasách je možný výskyt popadaných stromov a konárov. Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach je zatvorená. Netreba zabúdať, že sa začína stmievať už pred 18:00 hodinou a je nutné tomu prispôsobiť plánovanie túr a vybavenie. Nainštalujte si do telefónu aplikáciu Horskej záchrannej služby, ktorá Vám môže pomôcť v prípade núdze. Chceme požiadať turistov, ak majú informácie o neschodnosti ďalších TZCH, aby ich poskytli HZS. Pomôžete ostatným turistom, ďakujeme.

Lučanská Malá Fatra

Povrch snehu je v miestami zľadovatelý a vyfúkaný od vetra. Odporúčame turistickú navigáciu, turistické paličky, mačky, snežnice alebo ski alp lyže pre uľahčenie pohybu. Na niektorých turistických trasách je možný výskyt popadaných stromov a konárov. Ferrata HZS na Martinských holiach od 1.11. otvorená , dbajte na bezpečnosť a používajte ferratový set. Ferrata je ohrozena snehovými splazmy, doporucujeme do ferrat.trasy NEVSTUPOVAT.!!! Netreba zabúdať, že sa začína stmievať už pred 18:00 hodinou a je nutné tomu prispôsobiť plánovanie túr a vybavenie. Nainštalujte si do telefónu aplikáciu Horskej záchrannej služby, ktorá Vám môže pomôcť v prípade núdze. Chceme požiadať turistov, ak majú informácie o neschodnosti ďalších TZCH, aby ich poskytli HZS. Pomôžete ostatným turistom, ďakujeme.

Slovenský raj

Turistické chodníky a technické zariadenia sú miestami zľadovatené, zvýšte opatrnosť, šmýka sa! Drevené rebríky v rokline Veľký Sokol sú v zlom technickom stave, prechod roklinou je náročný. V zlom technickom stave je tiež sústava drevených rebríkov v doline Bieleho potoka a to od ústia Kyseľa po Klauzy - zelený TZCH.

Stredné Beskydy

V pohorí sa nachádza od 60 do 100cm snehu. Pohyb v hlbokom snehu je obzvlášť náročný preto odporúčame dobre zvážiť každú túru.

Kysuce - Oščadnica

V pohorí sa nachádza 30-110cm snehu, pohyb bez lyží / snežníc je veľmi náročný. Po predchádzajúcom snežení je v polohách nad 800m cca 15cm nového snehu. Na niektorých turistických trasách je možný výskyt popadaných konárov.

Kremnica - Skalka

Povrch snehu je v miestami zľadovatelý a vyfúkaný od vetra. Odporúčame turistickú navigáciu, turistické paličky, mačky, snežnice alebo ski alp lyže pre uľahčenie pohybu. Na niektorých turistických trasách je možný výskyt popadaných stromov a konárov. Upozorňujeme na sezónnu uzáveru všetkých ferratových zaistených ciest na Skalke z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok. Uzávera bude platiť od 25.11.2021 do 31.5.2022. Technické zabezpečovacie zariadenia Via ferraty / oceľové laná, stúpačky, mosty, rebríky / sú obalené súvislou vrstvou ľadu a snehu, hrozí tu veľké nebezpečenstvo pošmyknutia a pádu. Nevstupujte na ferratu!!! Netreba zabúdať, že sa začína stmievať už pred 18:00 hodinou a je nutné tomu prispôsobiť plánovanie túr a vybavenie. Nainštalujte si do telefónu aplikáciu Horskej záchrannej služby, ktorá Vám môže pomôcť v prípade núdze. Chceme požiadať turistov, ak majú informácie o neschodnosti ďalších TZCH, aby ich poskytli HZS. Pomôžete ostatným turistom, ďakujeme.

Poloniny

Na žltom TZCH v úseku Poľana - Riaba skala prebieha ťažba dreva, preto zvýšte pozornosť. V celom pohorí je súvislá snehová pokrývka. Na hrebeni Bukovských vrchov sa nachádza cca 100 cm snehu.Povrch snehu je miestami zľadovateli a vyfúkaný od vetra. Na niektorých turistických trasách je možný výskyt popadaných stromov a konárov.

Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníkyNajčítanejšia najnovšia správa

Krik, ťahanie za vlasy aj úder do hlavy. Bittó Cigániková tvrdí, že ju poslankyňa Tabák napadla

krik tahanie za vlasy aj uder do hlavy bitto ciganikova tvrdi ze ju poslankyna tabak napadla

Poslankyňa a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) podáva trestné oznámenie na kolegyňu z pléna parlamentu Romanu Tabák (klub Sme rodina) za fyzické napadnutie. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti Facebook.

Verbálne útoky

K incidentu malo dôjsť na koncerte v jednom bratislavskom podniku, kde bola s manželom a kamarátmi. „Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla Tabák,“ začala Bittó Cigániková svoj opis udalosti.

Podľa vlastných slov sa jej počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale Tabák vraj pokračovala. „Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente,“ pokračuje v rozprávaní Bittó Cigániková.

Ťahanie za vlasy

Myslela si, že Tabák si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, a že sa ukľudní. Ale nestalo sa tak. „Pani poslankyňa Tabák zareagovala maximálnym využitím svojej mentálnej kapacity a teda ako zvieratko. Začala ma ťahať za vlasy a fyzicky napádať,“ priblížila poslankyňa za stranu SaS s tým, že celý čas sedela a nijako útok neopätovala.

Poslankyni Tabák vraj len dookola opakovala, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ju pustí. Ale vraj bola v takom animálnom amoku, že nevedela prestať a nevedela sa absolútne ovládať. „Ľudia na ňu kričali, aby prestala, ťahali ju odo mňa, ale ona niekoľko minút neustále útočila a ešte sa aj postavila, aby mala lepšiu ‚páku‘ pri ťahaní,“ uviedla Bittó Cigániková.

Chvíľu sa zdalo, že je po všetkom, ale nebolo tomu tak. „Po chvíli sa vrátila, aby mi sediacej bez slova vrazila taký úder do hlavy, aký len tenistka vie dať pravačkou a opäť odišla,“ priblížila ďalej Bittó Cigániková s tým, že v sobotu skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku.Počasie