Predpoveď počasia na 12.6. 2023, pranostiky, zjazdnosť ciest
Počasie predpoveď na Pondelok 12. Júna 2023 malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť

Dnes bude malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a výnimočne prehánky. Zrána ojedinele hmla.
Najvyššia denná teplota 20 °C až 24 °C, v severnej polovici väčšinou 14 °C až 19 °C. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 8 °C.
Severný až severovýchodný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), na východe lokálne až do 11 m/s (40 km/h), v nárazoch okolo 16 m/s (60 km/h). Na horách nad pásmom lesa spočiatku prudký až búrlivý vietor.
Predpokladané množstvo zrážok: do 2 mm.
Odporúčame:
Počasie na 10 dní
Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?
Počasie pranostiky Jún
Ak veje vietor začiatkom júna, potom veje osem dní.
V júni sa jačmeň vyťahuje z gatí.
V júni mnoho rýb, málo zrna.
Aký jún, taký december.
Chladných dažďov v júni hospodár sa bojí, najmä vincúr, včelár pri nich zle obstojí.
Ak počas žatiev prší, bude veľa orechov, ale málo chleba.
Netreba v júni o dážď prosiť, príde, keď začneme kosiť.
Jún mokrý a studený činí najviac rok chudobný.
Ak je jún studený, sedliak krčí ramenami.
Ak jún mokrý býva, obilie zle rodieva.
Daždivý jún celé leto pokazí.
Jún mokrý a teplý neurobí gazdu biednym.
Ak je jún suchý, nebude sud hluchý.
Suchý jún plní sudy vínom.
Je tohtoročná daždivá jar dobrým znamením?
Na Slovensku je tohtoročná jar daždivejšia, ako sme boli za posledné roky zvyknutí. Avšak ochladenie, častý dážď a vo vyšších polohách aj snehové zrážky, sú typické znaky pre jarné obdobie na našom území.
V takmer celej Európe je zvýšená zrážková činnosť v tomto období bežná.
Rusko, Ukrajina, či Bielorusko, môžu mať v tomto období väčšie sucho, ako ostatné časti Európy. Dôvodom môže byť aj globálne otepľovanie.
Je dobré, že viac prší?
Zvýšené zrážky zabezpečia naplnenie vodných nádrží, zvýšenie hladiny podzemnej vody a zmiernenie sucha. Avšak dôsledky zrážok závisia od konkrétnej situácie a miesta.
Je dôležité rozlišovať medzi zvýšenými zrážkami a extrémnymi záplavami. Zvýšené zrážky predstavujú nadpriemerné množstvo zrážok v danom časovom období. Môže ísť o vyššie množstvo zrážok, snehu alebo iných typov zrážok v porovnaní s bežnými očakávaniami pre danú oblasť a sezónu. Tieto zrážky môžu spôsobiť, že rieky a potoky sa priblížia k svojim hraniciam.
Extrémne záplavy sú spúšťané s mimoriadnymi podmienkami, ako sú silné a intenzívne zrážky, ktoré v krátkom čase vylievajú vodné toky. Záplavy môžu mať vážne následky pre ľudí a infraštruktúru. Hlavným rozdielom medzi zvýšenými zrážkami a extrémnymi záplavami je rýchlosť a intenzita nárastu hladiny riek a tokov. Zvýšené zrážky môžu postupne zvyšovať hladinu riek, avšak záplavy môžu mať náhly a dramatický vplyv na rýchlosť a objem vody.
Okrem zrážok je dôležité aj efektívne využívanie vody, riadenie vodných zdrojov a udržateľné praktiky v odvetviach, ako je poľnohospodárstvo, priemysel a domácnosti. Aj v prípade dostatku zrážok je dôležité mať účinné systémy zhromažďovania, skladovania a distribúcie vody, aby sa zabezpečilo udržateľné hospodárenie. Riadenie vodných zdrojov je komplexný problém, ktorý si vyžaduje vyvážený prístup a spotrebu miestnych podmienok.
Približne 2 miliardy ľudí na svete nemá prístup k pitnej vode
Podľa údajov Organizácie Spojených národov z roku 2021, približne 2 miliardy ľudí na svete nemajú prístup k pitnej vode. Ide najmä o krajiny tretieho sveta, rozvojové krajiny a tie, ktoré sa nachádzajú v konflikte a chudobné komunity. Nedostatočný prístup k pitnej vode má vážny vplyv na zdravie a život ľudí.
Ak má zvýšený počet zrážok pomôcť, je dôležité správne nastaviť a riadiť vodné systémy, ktoré dokážu zabezpečiť dostatok pitnej vody, či udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi.
Pravidelné a primerané zrážky môžu zabezpečiť dostatok vody v rezervoároch a podzemných vodných zdrojoch, čo je dôležité pre zásobovanie mesta pitnou vodou. Ak je voda zhromažďovaná a spracovaná, môže sa využiť na zavlažovanie poľnohospodárskych plôch a na výrobu energie.
Na druhú stranu príliš veľké množstvo zrážkovej činnosti môže spôsobiť poškodenie a narušenie infraštruktúry, ak nie sú dostatočne dimenzované a prispôsobené vodné systémy. Preto je veľmi dôležitý základný náter infraštruktúry, celkovej kanalizácie a ochrany proti povodniam, aby sa minimalizovali negatívne dôsledky veľkého množstva zrážok.
Odporúčame:
Počasie na 10 dní
Čo na to SHMÚ?
Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu Pavel Faško zo SHMÚ uviedol, že v aktuálnom charaktere počasia na Slovensku je vlhko a chladno. Striedanie chladnejších a teplejších období je v druhej polovici jari u nás štandardné, pričom aj prejavy pôsobenia tlakových níží smerujúcich k nám z Talianska a z oblasti Jadranského mora môžu byť súčasťou jarného charakteru počasia na našom území.
Ale v roku 2023 trvá chladné počasie už od konca marca a to nie je štandardné. Aj tlakových níží postupujúcich z centrálneho Stredomoria cez Taliansko a Jadranskú oblasť smerom na sever bolo zaznamenaných od apríla do súčasnosti niekoľko, a to tiež nie je až také obvyklé. Dôsledkom sú výrazne nadnormálne atmosférické zrážky, predovšetkým na krajnom juhozápade a západe Slovenska.
Ako ďalej Faško uviedol, nie je vhodná príležitosť na podporu hladín podzemnej vody, ale posledné dažde už spôsobili povodňové stavy na viacerých vodných tokoch.
Kombinácia chladného a daždivého počasia nepraje teplomilným rastlinách, ako sú paradajky a papriky, ale niektorým iným poľnohospodárskym plodinách to nevadí. Pripomenúť treba aj to, že chladnejších a daždivejších májov je v posledných rokoch viac, napríklad podobne ako v roku 2023 to bolo aj v roku 2019.
Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?
Najčítanejšia najnovšia správa
Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.
Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.
Veže sú poškodené hnilobou
Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.
„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.
Výzva Obnov si svoj dom
Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.
„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.
Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.
V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.
Opravy kostola v jednotlivých etapách
Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.
„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.
Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.
To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.
„Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.