Predpoveď počasia na 14.4.2023, pranostiky, zjazdnosť ciest
Počasie predpoveď na Piatok 14. Apríl 2023 postupne na mnohých miestach dážď alebo prehánky

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku lokálne zmenšená oblačnosť. Postupne na mnohých miestach dážď alebo prehánky, výnimočne aj búrky. Na hrebeňoch Tatier sneženie. Na juhozápade ojedinele aj výdatné zrážky.
Najvyššia denná teplota 9°C až 14°C, na východe a na juhu stredného Slovenska väčšinou 15°C až 20 °C. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 4 °C.
Prevažne juhovýchodný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h). Nad pásmom lesa prudký až búrlivý vietor, prechodne až víchrica.
Predpokladané množstvo zrážok: do 15 mm, na juhozápade lokálne 15 mm až 30 mm / na hrebeňoch Tatier do 8 cm snehu.
Odporúčame:
Počasie na 10 dní
Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?
Počasie pranostiky Apríl
Začiatkom apríla opiľuj suché konáre, budú dobré lekváre.
Apríl seno seje.
Keď pinka v apríli nepinká, zamrzla jej bundička i perinka.
Keď v apríli vrana kváka, bude v roku veľká psota.
Keď je v marci veľa vetrov a v apríli veľa dažďov, nasleduje pekný máj.
Teplý dážď v apríli sľubuje žeň dobrú a jeseň požehnanú.
V apríli prší na raž, v máji na pšenicu, v júni na jačmeň.
Nerád tomu sedliak býva, keď mu v apríli nepršieva.
Keď v apríli hojne vietor duje, stodola sa zaplňuje.
Apríl zimný, daždivý, úroda nás navštívi.
Aprílový sneh pole hnojí, dážď požehnáva.
Aprílová a májová voda vypije víno.
Apríl v daždi, máj v kvete.
Mokrý apríl, suchý jún.
Čo si apríl zazelení, máj mu to spáli, čo si máj zazelení, jún mu to háji.
Aprílové sucho a májovo mokro, hospodár sýpku zasype až po okno.
Ak je v apríli krásne, čisto, bude máj nepríjemný iste.
Ak je apríl jasný, šumný, vtedy bude máj pošmúrny.
Teplé noci v aprílu, požehnanie ovociu i vínu.
Suchý apríl nie je po vôli gazdom.
Ak apríl pekný, máj bude ružový.
Suchý apríl, mokrý jún.
Dobrý apríl, zlý máj.
Vietor, ktorý panuje od Veľkej noci do Ducha, nestratí sa počas celého leta.
Zemiaky sa sadievali na Zelený štvrtok /štvrtok pred Veľkou nocou/.
Na Veliký piatok ak popŕcha, to nám požehnaný, dobrý rok sľubuje.
Ak prší na Veľkonočnú nedeľu, bude málo krmu a suché leto.
Keď na Veľký piatok nie je mráz, býva mnoho hríbov.
Veľký piatok pochmúrny, zvestuje rok neúrodný.
Pekná a jasná Veľká noc znamená hojnú úrodu.
Keď prší do božieho hrobu, bude žíznivý rok.
Veľký piatok daždivý znamená rok žíznivý.
Veľkonočné dažde znamenajú suchý rok.
Na Veľký piatok sa štepia ovocné stromy.
Ak je zelený štvrtok biely, tak je leto teplé.
Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky
Mínusové teploty ohrozujú deti, seniorov a ľudí s chorobami srdca
Mínusové teploty ohrozujú najmä deti, seniorov a ľudí s cukrovkou či respiračnými a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pripomína tiež riziko zranení a nehôd v súvislosti s poľadovicou. V tejto súvislosti pripravil súbor odporúčaní, ako zvládnuť mrazivé počasie.
"V týchto dňoch zasiahlo Slovensko mrazivé počasie, vplyvom ktorého môžeme pocítiť aj negatívne dosahy na zdravie. Na našom území nie sú typické extrémne nízke teploty, ktoré by siahali niekoľko desiatok stupňov Celzia pod nulu, avšak aj miernejšie mínusové teploty môžu mať nepriaznivé dosahy na širokú časť populácie," skonštatoval ÚVZ.
Okrem nákazy vírusovým ochorením úrad varuje aj pred rizikom podchladenia či vzniku omrzlín. "Ďalšou hrozbou sú rôzne zranenia v dôsledku pádov na zľadovatených plochách chodníkov či zvýšené riziko dopravných nehôd a podobne," doplnil úrad.
Odporúča venovať zvýšenú pozornosť posilneniu imunity, dbať na vhodný výber oblečenia či obuvi, ale aj prijímať dostatok tekutín a jedla. Dôležitá je aj ochrana pokožky tváre či rúk krémom. Krémovanie je dôležité obzvlášť v prípade detí, pri ich obliekaní odborníci radia vrstvenie. S malými deťmi nie je dobré ostávať v chladnom exteriéri dlho.
ÚVZ pripomína, že ani počas zimného počasia netreba zabúdať na šport či pravidelnú fyzickú aktivitu. "Aj keď sú možnosti oproti letným mesiacom obmedzené, organizmus je potrebné udržiavať v dobrej kondícii priebežne, bez ohľadu na ročné obdobie," uviedol úrad. Nie je však dobré športovať pri teplotách menej ako mínus 15 stupňov Celzia.
Dôležité je tiež byť obozretný, či už všeobecne, alebo pri rôznych aktivitách ako prechádzky, bicyklovanie, lyžovanie či šoférovanie. ÚVZ odporúča nosenie ochranných či reflexných prvkov. "Všímajte si varovné signály tela a aj svoje okolie, pomáhajte blízkym ochrániť sa pred následkami mrazivého počasia," dodal úrad.
Najčítanejšia najnovšia správa
Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.
Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.
Veže sú poškodené hnilobou
Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.
„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.
Výzva Obnov si svoj dom
Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.
„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.
Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.
V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.
Opravy kostola v jednotlivých etapách
Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.
„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.
Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.
To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.
„Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.