• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Počasie na Utorok 5. Mája 2020 na viacerých miestach prehánky, dážď

Počasie na Utorok 5. Mája 2020 na viacerých miestach prehánky, dážď

Predpoveď počasia na 5.5. 2020, výstrahy horská záchranná služba

Dnes bude premenlivá, spočiatku miestami, najmä vo východnej polovici, až veľká oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky alebo dážď, ojedinele búrky. K večeru ubúdanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Hranica sneženia klesne na cca 1300 m.

Najvyššia denná teplota 9 až 15, na juhu a západe 14 až 18 st. Teplota na horách vo výške 1500 m od +2 st. dopoludnia do -1 st. večer. Slabý, na východe južný vietor do 6 m/s (20 km/h).

Na západe popoludní aj inde severozápadný až severný vietor 4 až 9, na juhovýchode až okolo 11 m/s, v nárazoch okolo 17 m/s (15 až 30, JV 40, nárazy 65 km/h).


Rok 2020 môže byť najteplejší v histórii, predpovedajú americkí meteorológovia


Ľadovce miznú rekordne rýchlo, voda z nich by naplnila vyše sto miliónov olympijských bazénov

Výstrahy ku dňu 05. 05. 2020

Horská záchranná služba


Vysoké Tatry

Vplyvom ochladenia je snehová pokrývka tvrdá až zľadovatená. Odporúčame nosiť so sebou stúpacie železá a čakan. V priebehu dňa budú zrážky snehové od 1300 m n.m., v noci od 800 m n.m. ! Tatranská magistrála je v úseku Hrebienok - Sliezsky dom pre popadané stromy nepriechodná. Platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 19:00 sa začína stmievať !!! Vzhľadom na karanténne opatrenia prosíme návštevníkov Tatier aby volili ľahšie varianty túr a znižovali tak riziko úrazu. Dňa 15.4. bola ukončená skialpinistická sezóna.

Nízke Tatry

Vplyvom ochladenia je snehová pokrývka tvrdá až zľadovatená. Odporúčame použiť stúpacie železá a čakan. V priebehu dňa budú zrážky snehové od 1300 m n.m., v noci od 800 m n.m. ! Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná, žltá trasa Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, modrý TZCH cez Krakovu hoľu smerom do sedla Javorie, a smerom do sedla Kúpeľ, zelený TZCH zo Svidovského sedla smerom na Slemä a Ohnište, aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku.


Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Upozorňujeme lyžiarov, že pre polom je nepriechodná trasa z Lukového kotla (v pásme lesa) smerom na Vyhliadku.

Západné Tatry

Vplyvom ochladenia je snehová pokrývka tvrdá až zľadovatená. Odporúčame použiť stúpacie železá a čakan. V priebehu dňa budú zrážky snehové od 1300 m n.m., v noci od 800 m n.m. ! Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra

V priebehu dňa budú zrážky snehové od 1300 m n.m., v noci od 800 m n.m. ! Pri prechode snehových polí odporúčame použiť stúpacie železá a čakan.Vplyvom ochladenia je sneh tvrdý až zľadovatený!!! Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je ťažko prechodný z dôvodu popadaných stromov. Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Z dôvodu bezpečnosti je uzatvorený žltý chodník z Medziholia na Chrbát Stohu - tzv. Stohová skratka.


Dovoľujeme si upozorniť návštevníkov Malej Fatry na každoročnú sezónnu uzáveru troch turistických chodníkov a to v období od 1.marca do 15. júna. Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka) Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka) Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka)

Veľká Fatra

V priebehu dňa budú zrážky snehové od 1300 m n.m., v noci od 800 m n.m. ! Turistické chodníky sú schodné. treba rátať s nesúvislou snehovou pokrývkou. Zvýšte opatrnosť. Odporúčame používať paličky, a na zľadovatených miestach minimálne navliekacie gumené mačky s hrotmi. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 19:00 hod. sa začína stmievať. Feratta HZS Martinské Hole, feratta Dve Veže v Liptovských Revúcach a feratta Skalka v Kremnických vrchoch sú z dôvodu koronavírusu uzavreté až do odvolania !!!!

Lučanská Malá Fatra


Odporúčame používať paličky. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 19:00 sa začína stmievať. Feratta HZS Martinské Hole je z dôvodu koronavírusu uzavretá až do odvolania !!!!

Slovenský raj

Dolina Bieleho potoka je uzavretá (poškodené technické zariadenia). Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá. Roklina Veľký Sokol je v zlom technickom stave. Ostatné turistické chodníky sú otvorené a schodné.

Stredné Beskydy

Počas dňa očakávame dážď, vo výške nad 1500 m.n.m. sneženie. Pohyb vo vyšších polohách neodporúčame.

Kysuce - Oščadnica

Turistické chodníky sú schodné, miestami však blatisté, odporúčame preto turistom používať paličky.

Kremnica - Skalka

Od 1.1. do 31.5. sú všetky ferratové cesty, vrátane visutého mosta, uzavreté z dôvodu ochrany prírody a krajiny.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasie
Počasie