• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Počasie na Utorok 18. Februára 2020 polooblačno a ojedinele prehánky

Počasie na Utorok 18. Februára 2020 polooblačno a ojedinele prehánky

Predpoveď počasia na 18.2. 2020, zjazdnosť ciest, výstrahy horská záchranná služba

Dnes bude prevažne polooblačno a ojedinele prehánky, od cca 1100 m snehové. Zrána prevažne oblačno a zrážky miestami. Najvyššia denná teplota 8 až 14, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami okolo 6 st.

Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 st.

Prevažne severozápadný vietor 4 až 10 m/s (15 až 35 km/h), v nárazoch ojedinele, najmä na juhozápade, okolo 14 m/s (50 km/h). Na východe väčšinou slabý vietor. Na horách prudký až búrlivý vietor, na hrebeňoch Tatier prechodne až víchrica. K večeru bude vietor na väčšine územia

Výstrahy

Na hrebeňoch Tatier sa ojedinele očakáva výskyt vetra, s priemernou rýchlosťou 20 až 23 m/s (70 až 85 km/h), ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 - 35 m/s (110 - 125 km/h).

Správa o zjazdnosti ciest

Slovenská správa ciest informuje:


Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, miestami suchý.


Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý, v hornatejších oblastiach Slovenska miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu hr. 1- 3 cm. Na ceste II/ 558 Stakčín - Ulíč a cestách III. triedy v obvode Stakčín je zľadovatený sneh do hr. 1 cm.


Horské priechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Na HP Vrchslatina a Chorepa je povrch vozoviek miestami pokrytý vrstvou utlačeného snehu hr. 1 cm.

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

Na diaľnici D1 medzi Popradom a Levočou je pre silný dážď dohľadnosť len do 100 m.

Pozor! Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá sú nutné snehové reťaze pre všetky vozidlá.

Pre vozidlá nad 10 m dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený HP Príslop (cesta I/78) a Šútovce (cesta III/1774).

Cesta II/576 v úseku Banské - Herľany (Herlianske Sedlo) je v zimnom období neudržiavaná.

Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.11.2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 12 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.

Výstrahy ku dňu 18. 02. 2020

Horská záchranná služba

Vysoké Tatry

Počas dnešného dňa sa na HREBEŇOCH TATIER OJEDINELE očakáva výskyt vetra, s priemernou rýchlosťou 20 až 23 m/s (70 až 85 km/h), ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 - 35 m/s (110 - 125 km/h). Tatranská magistrála je v úseku Hrebienok - Sliezsky dom pre popadané stromy nepriechodná. Úsek Popradské pleso - Sliezsky dom / magistrála / nemá zimné značenie a je tu veľká pravdepodobnosť zablúdenia. Platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 16:30 sa začína stmievať !!!

Nízke Tatry

Počas dnešného dňa sa na HREBEŇOCH TATIER OJEDINELE očakáva výskyt vetra, s priemernou rýchlosťou 20 až 23 m/s (70 až 85 km/h), ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 - 35 m/s (110 - 125 km/h). Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná, žltá trasa Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, modrý TZCH cez Krakovu hoľu smerom do sedla Javorie, a smerom do sedla Kúpeľ, zelený TZCH zo Svidovského sedla smerom na Slemä a Ohnište, aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku. Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Upozorňujeme lyžiarov, že pre polom je nepriechodná trasa z Lukového kotla (v pásme lesa) smerom na Vyhliadku.

Západné Tatry

Počas dnešného dňa sa na HREBEŇOCH TATIER OJEDINELE očakáva výskyt vetra, s priemernou rýchlosťou 20 až 23 m/s (70 až 85 km/h), ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 - 35 m/s (110 - 125 km/h). Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra

Sneh je nerovnomerne rozložený, náveterné strany sú vyfúkané do podkladu. Sneh je uložená najmä na južných a juhovýchodných svahoch. Podmienky na skialpinizmus sú obmedzené. Na túry odporúčame stúpacie železá (mačky) a paličky. Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je ťažko prechodný z dôvodu popadaných stromov. Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Z dôvodu bezpečnosti je uzatvorený žltý chodník z Medziholia na Chrbát Stohu - tzv. Stohová skratka.

Veľká Fatra

Snehová pokrývka je rozmiestnená nerovnomerne, môže sa vyskytovať od 10 do 80 cm previateho snehu. kritická situácia je hlavne na svahoch východnej a južnej orientácie. Turistické chodníky sú miestami zľadovatené, niekde sa naopak prebára. Neodporúčame chodiť pešo bez snežníc, poprípade lyží. Zvýšte opatrnosť. Odporúčame používať paličky, snežnice, lyže a na zľadovatených miestach minimálne navliekacie gumené mačky s hrotmi. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať. V prípade, že sa rozhodnete ísť na pešo neničte lyžiarsku stopu!!! Ďakujeme

Lučanská Malá Fatra

V pohorí je 30 - 50 cm snehu, Turistické chodníky sú miestami zľadovatené. Odporúčame používať paličky a turistické mačky. Ferrata je namrznutá - stupy aj istiace lano. Vzhľadom na uvedené zvýšte opatrnosť. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať.

Slovenský raj

Vo vyšších polohách treba stále počítať so súvislou vrstvou snehu. Dolina Bieleho potoka je uzavretá. Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá.

Stredné Beskydy

Vo výške nad 1500 m n.m. je sneh miestami tvrdý až zľadovatený. Vo vrcholných častiach Babej hory a Pilska odporúčame použiť paličky, mačky alebo snežnice.

Kysuce - Oščadnica

V pohorí je súvislá snehová pokrývka 10 - 50 cm, nový sneh je nerovnomerne previaty na záveterných stranách, môžu sa tvoriť záveje, odporúčame použiť turistické paličky/ snežnice. Podmienky na lyžiarsku turistiku na Veľkej Rači sú dobré. Pozor, stmieva sa už po 16.30 hod.

Kremnica - Skalka

V Kremnických vrchoch sa nachádza súvislá snehová pokrývka do 30 cm. Od 1.1. do 30.4. sú všetky ferratové cesty, vrátane visutého mosta, uzavreté z dôvodu ochrany prírody a krajiny.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasiePočasie pranostiky Február

Čo január zameškal, to február doháňa.

Keď je február na sneh bohatý, býva marec suchý.

Február biely, mrazivý, nádej na úrodu posilí.

Keď je vo februári mokro, v auguste je sucho.

Mnoho snehu, mnoho sena.

Biely február pole silí.


Ak sa mačka vo februári vyhrieva na slnku, tak sa v marci bude vyhrievať pri peci.

Ak sa cez február zima nevysilí, nuž nám i Veľká noc bude v zimnej chvíli.

Ak je február veľmi mierny, je jarný čas potom biedny.

Keď je suchý február, je mokrý august.

Februárová voda - pre polia škoda.

Februárové slnko je falošné.


Keď v tomto mesiaci Mliečna cesta na nebi jasná, budúci rok bude hojný.

Ak vo februári nalapané vtáčky sú tučné, to znamená ešte sneh a zimu.

Keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú.

Keď vo februári škovránok spieva, bude aj v apríli zima.

Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi.


Keď severák vo februári neduje, potom v apríli strechy rozduchuje.

Keď sa končí február severným vetrom, dobre sa darí žencom.

Tuhé severné vetry koncom februára oznamujú úrodný rok.

Zúrivé vetry na konci februára suchý rok predpovedajú.

Vinohrad ak nezrežeš vo februári, nezrežeš v marci.

Počasie