• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Počasie na Stredu 29.Januára 2020 veľká oblačnosť, miestami snehové prehánky

Počasie na Stredu 29.Januára 2020 veľká oblačnosť, miestami snehové prehánky

Predpoveď počasia na 29.01. 2020, zjazdnosť ciest, výstrahy horská záchranná služba, pranostiky

Dnes bude premenlivá, v severnej polovici prevažne veľká oblačnosť.

Miestami aj snehové prehánky, do približne 300 m lokálne aj dážď. Ojedinele hmla.

Najvyššia denná teplota -1 až +5, v južnej polovici západného Slovenska miestami okolo +6 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -6 st. Prevažne západný vietor 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), vo východnej polovici miestami slabý vietor.

Na hrebeňoch Tatier postupne prudký, prechodne až búrlivý vietor.

Predpokladané množstvo zrážok:

do 5 mm / do 5 cm snehu

Výstrahy

Ojedinele sa očakáva tvorba poľadovice.

Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra - rôzne typy vedenia..). Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Počasie pranostiky

JANUÁR

Aký január, taký jún.


V januári veľa dažďa, ale snehu málo, záhradám i poliam vždycky škodievalo.

Na počiatku roku keď sú mokré časy, od hnevu si vinár bude šklbať vlasy.

Keď január vodu pustí , v ľad ju zas marec zhustí.

Dážď, keď nesie január, neteší sa hospodár.

Januárové dažde, siatinám nešťastie.


Jasné januárové pondelky, pekné veľkonočné sviatky.

Ak je januára jasno, bude veľa ovocia.

Čo január zmeškal, február doháňa.


29.1


· Na Saleského Františka meluzína si často zapíska.


Pranostiky na počasie pre tento mesiac


Súhrnná správa o zjazdnosti ciest

Slovenská správa ciest informuje:

29.01.2020


Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je vlhký až mokrý.


Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek na západe Slovenska je prevažne vlhký až mokrý, na strednom a východnom území Slovenska sa nachádza čerstvý až utlačený sneh hr. 1-3 cm, miestami hr. 4-5 cm.


Horské priechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý čerstvým až utlačeným snehom, hr. 1-3 cm, okrem HP Makov, Javorník, Soroška, Branisko, Dargov, Kremnické Bane, Havran, Pezinská Baba, Skýcov, Vyšehrad, Homôlka, Šútovce a Biela Hora kde povrch vozovky je vlhký až mokrý. Na HP Herlianske Sedlo je čerstvý sneh hr. 4-5 cm.

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

POZOR! HP Donovaly pre sneženie uzatvorený pre vozidlá nad 10 m od 5:15.


POZOR! Poľadovica na cestách v okrese Komárno!


Pre hmlu je dohľadnosť do 50 m je v lokalite Švábovská stráň, do 100 m je v lokalitách Sobrance, Giraltovce, Turňa nad Bodvou, znížená viditeľnosť do 200 m v lokalitách Ludv9kov dvor, Krupina, Košice - krematórium, Jablonov, Záborské, Korytné.


Pre vozidlá nad 10 m dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený HP Príslop (cesta I/78), HP Šútovce (cesta III/1774) a HP Veľké Pole (cesta II/512).


Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.11.2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 10 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieVýstrahy ku dňu 29. 01. 2020

Horská záchranná služba

Vysoké Tatry

Snehová pokrývka je tvrdá a zľadovatená, hrozí veľké riziko pošmyknutia sa !!! Vo vyšších polohách je od 30 do 120 cm snehu. Turistický chodník z Hrebienka smerom na Sliezsky dom je po víchrici ťažko priechodný kvôli popadaným stromom.

Platí sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 16:00 sa začína stmievať !!!

Nízke Tatry

Snehová pokrývka je tvrdá a zľadovatená, hrozí veľké riziko pošmyknutia sa! Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná, žltá trasa Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, modrý TZCH cez Krakovu hoľu smerom do sedla Javorie, a smerom do sedla Kúpeľ, zelený TZCH zo Svidovského sedla smerom na Slemä a Ohnište, aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku.


Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Upozorňujeme lyžiarov, že pre polom je nepriechodná trasa z Lukového kotla (v pásme lesa) smerom na Vyhliadku.

Západné Tatry

Snehová pokrývka je tvrdá a zľadovatená, hrozí veľké riziko pošmyknutia sa! V najvyšších polohách je 30 - 120 cm snehu.Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra

Snehová pokrývka je tvrdá a zľadovatená, hrozí veľké riziko pošmyknutia sa! Vo vyšších polohách je od 20 do 60 cm snehu. Sneh je nerovnomerne rozložený, náveterné strany sú vyfúkané do podkladu. Podmienky na skialpinizmus sú obmedzené. Na túry odporúčame stúpacie železá (mačky) a paličky. Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je ťažko prechodný z dôvodu popadaných stromov.


Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Z dôvodu bezpečnosti je uzatvorený žltý chodník z Medziholia na Chrbát Stohu - tzv. Stohová skratka.

Veľká Fatra

Snehová pokrývka je tvrdá a zľadovatená, hrozí veľké riziko pošmyknutia sa! V pohorí je od 5 do 30 cm snehu (nesúvislá snehová pokrývka), predovšetkým na S, SV a V svahoch. Turistické chodníky sú miestami zľadovatené. Zvýšte opatrnosť. Odporúčame používať paličky a minimálne navliekacie gumené mačky s hrotmi. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať.

Lučanská Malá Fatra

Snehová pokrývka je tvrdá a zľadovatená, hrozí veľké riziko pošmyknutia sa! V pohorí je do 30 cm snehu, Turistické chodníky sú miestami zľadovatené. Odporúčame používať paličky a turistické mačky. Ferrata je namrznutá - stupy aj istiace lano. Vzhľadom na uvedené zvýšte opatrnosť. Na túru sa treba dobre obliecť a počítať s tým, že po 16-tej hodine sa začína stmievať.

Slovenský raj

Prechod roklinami aj prielomom Hornádu je technicky náročný a nebezpečný, je potrebné rátať so súvislými šmykľavými úsekmi a ľadovou glazúrou na technických zariadeniach. Doporučujeme pohyb iba s použitím turistických mačiek. Dolina Bieleho potoka je uzavretá. Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá.

Stredné Beskydy

Sneh je miestami tvrdý až zľadovatelý. Vo vrcholných častiach Babej hory a Pilska odporúčame použiť mačky alebo protišmykové návleky.

Kysuce - Oščadnica

V pohoriach je súvislá snehová pokrývka 20 - 60 cm, nový sneh je nerovnomerne previaty na záveterných stranách, môžu sa tvoriť záveje, odporúčame použiť turistické paličky/ snežnice. Podmienky na lyžiarsku turistiku na Veľkej Rači sú dobré. Pozor, stmieva sa už po 16 - tej hodine.

Kremnica - Skalka

Podvečer vplyvom očakávaného ochladenia snehová pokrývka stvrdne a zľadovatie. Bude hroziť riziko pošmyknutia sa. V Kremnických vrchoch sa nachádza súvislá snehová pokrývka do 20 cm. Od 1.1. do 30.4. sú všetky ferratové cesty, vrátane visutého mosta, uzavreté z dôvodu ochrany prírody a krajiny.

Počasie