• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Počasie na Slovensku: Silno fúka, pre šesť okresov je vydaná červená výstraha a víchrica zasiahne aj Bratislavu

Počasie na Slovensku: Silno fúka, pre šesť okresov je vydaná červená výstraha a víchrica zasiahne aj Bratislavu

Ojedinele sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 105 až 115 kilometrov za hodinu

Začiatok týždňa je na Slovensku mimoriadne veterný. „Nad naše územie už od západu postupuje studený front spojený s hlbokou tlakovou nížou nad severnou Európou, za ktorým zosilnie vietor, najviac na juhozápade územia,“ informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti Facebook.

Najvyššia výstraha v šiestich okresoch

Meteorológovia na pondelok vydali výstraha prvého, druhého aj najvyššieho tretieho stupňa. Najvyššie „červené“ varovanie platí od 12.00 do 18.00 pre celý Bratislavský kraj a okresy Nitra a Dunajská Streda.

„Ojedinele sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 105 až 115 kilometrov za hodinu,“ varuje SHMÚ s tým, že priemerná rýchlosť vetra môže dosiahnúť hodnoty okolo 70 kilometrov za hodinu.

Výstrahy prvého, druhého a tretieho stupňa vydané na pondelok. Foto: www.shmu.sk.

Výstrahy prvého a druhého stupňa

Pre Bratislavský kraj aj spomínané dva okresy je následne až do 20.00 vydaná výstraha druhého stupňa. Tá je od obeda platná aj pre Myjavu, Nové Mesto nad Váhom, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.


„Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu a priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu,“ upozorňujú meteorológovia.


Výstrahy prvého a druhého stupňa

Pre Bratislavský kraj aj spomínané dva okresy je následne až do 20.00 vydaná výstraha druhého stupňa. Tá je od obeda platná aj pre Myjavu, Nové Mesto nad Váhom, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.


„Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 85 až 105 kilometrov za hodinu a priemernú rýchlosť 60 až 70 kilometrov za hodinu,“ upozorňujú meteorológovia.


Najnižšia výstraha prvého stupňa je platná pre celý Žilinský kraj a okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Kežmarok a Poprad. „Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ na svojom webe.


Silno fúka aj na horách. „Na Lomnickom štíte a Skalnatom plese pri silnej víchrici namerali náraz vetra 162 kilometrov za hodinu,“ priblížili meteorológovia.

Rady hasičov

V súvislosti so silným vetrom, vydali hasiči niekoľko bezpečnostných odporúčaní. Ľudia by sa mali zdržiavať v bezpečných objektoch, ak sa dá, obmedzili šoférovanie, prechádzky v lese, vyhýbali sa skrýšam pod stromami, či nestabilným prístreškom a budovám.


Ak sa už šoférovaniu nedá vyhnúť, lepšie je zvoliť pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môže silný vietor prevrátiť. Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ, pre zvieratá žijúce na dvore je vhodné vytvoriť dočasné útočisko, lietajúce predmety im môžu ublížiť.

Vodičom odporúčajú, aby neparkovali pod stromami, elektrickými stĺpmi, stožiarmi, či bilbordmi. Na domoch a bytoch treba pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie ako napríklad záhradný nábytok, kvetináče, črepníky, náradie a pod.


Ako dodala Farkasová, ľudia by nemali podceňovať situáciu a preceňovať svoje sily. Dôležité je mať na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok: Hasiči sú dnes pripravení na zvýšený počet výjazdov. Na staniciach a operačných strediskách sú posilnené služby, vopred aktivovaných bolo aj niekoľko dobrovoľných hasičských zborov obcí.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní




počasie





V obci Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou padali dnes dopoludnia malé krúpy.



Vyše 18 500 domácností na východe a juhovýchode Anglicka a 2 800 na západe je stále bez energie.

V Nemecku pre búrku rušia vlaky


Súhrnná správa o zjazdnosti ciest

Slovenská správa ciest informuje:

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý.


Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až mokrý, v hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska miestami pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného snehu 1- 3 cm, na cestách III. triedy v okolí Námestova miestami utlačeným snehom hr. 4-5 cm.


Na úsekoch ciest I/67 Dedinky - Ostrá Skala, II/533 Gemerská Poloma - sedlo Súľová, II/535 Dobšiná - Palcmanská Maša, II/548 hr. okresu Košice-okolie/Gelnica - Smolník, II/549 Úhornianske sedlo - Krásnohorské Podhradie, II/558 Stakčín - Ulič, II/578 Skalka - Kremnica, a na cestách III. triedy v obvode Stakčín je miestami zľadovatený sneh hr. 1-2 cm. Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá je zľadovatený sneh do 3 cm.


Horské priechody (HP) na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až mokrý, okrem HP Donovaly, Vrchslatina, Besník, Súľová a Grajnár, kde je na vozovkách vrstva miestami kašovitého alebo utlačeného snehu hr. 1 cm. Na HP Herlianske sedlo je čerstvý sneh do 1 cm, na HP Huty je zľadovatený sneh hr. 3 cm. Na HP Zbojská je poľadovica!

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

Na diaľnici D2 je pre silný dážď dohľadnosť obmedzená na 100 m.

Na ceste III/2301 časť Zverovka, v okrese Tvrdošín je opäť prejazdná.

Horský priechod Donovaly je pre silné sneženie uzavretý pre vozidlá nad 10 m celkovej dĺžky od 10:45 hod.

Na severe stredného a východného Slovenska a v okolí Holíča fúka nárazový vietor - v okolí Makova je víchrica!


Pozor! Vplyvom silného vetra sa na severe východného Slovenska miestami vytvárajú snehové jazyky!

Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá sú nutné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 t!

Pre vozidlá nad 10 m dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený HP Príslop (cesta I/78), Veľké Pole (cesta II/512) a Šútovce (cesta III/1774).

Cesta II/576 v úseku Banské - Herľany (Herlianske Sedlo) je v zimnom období neudržiavaná.

Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.11.2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 12 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.


Video zachytáva, ako sa lietadlo snažilo pristáť na letisku v anglickom Birminghame.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie