• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Počasie : Na slovensko-českom pohraničí aj naďalej vznikajú búrky presúvajúce sa na severovýchod.

Počasie : Na slovensko-českom pohraničí aj naďalej vznikajú búrky presúvajúce sa na severovýchod.

Supercely bývajú sprevádzané divokým počasím – obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou.

Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Jedna z búrok aktuálne podľa SHMÚ smeruje z Kysúc na Hornú Oravu a do Poľska a vykazuje mimoriadnu bleskovú aktivitu. „Ďalšie búrky sú západne až severozápadne od Trenčianskeho kraja a zasiahnu krajný severozápad Slovenska,“ spresnil SHMÚ.

Zdôraznil tiež, že búrky stále môžu byť sprevádzané prívalovým dažďom, krúpami, a to aj väčšími a nárazovým vetrom.

Niekoľko superciel sa večer vyskytovalo v tesnej blízkosti slovenského územia v okolí okresu Skalica. Tá najjužnejšia z nich zasiahla aj územie SR. „S veľkou pravdepodobnosťou supercela prinesie prívalový dážď, krúpy a silný nárazový vietor,“ upozornil na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

SHMÚ na noc zo štvrtka na piatok vydal výstrahy druhého stupňa pred búrkami. Varovanie platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Trnavský a Žilinský kraj. Výstrahu prvého stupňa pred búrkami vydal SHMÚ pre Banskobystrický, Košický, Nitriansky a Prešovský kraj. Výstraha platí do piatkových skorých ranných hodín.

Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.


Supercely bývajú sprevádzané divokým počasím – obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou. Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasie
Počasie