• Dnes je: Nedeľa 01. augusta 2021 meniny má Božidara

Počasie na dnes: Na Slovensku bude oblačno a zamračené, v Tatrách sa môže vyskytnúť aj víchrica

Počasie na dnes: Na Slovensku bude oblačno a zamračené, v Tatrách sa môže vyskytnúť aj víchrica

Najvyššia denná teplota môže dosiahnuť 10 až 15 stupňov Celzia, v okolí Košíc a na Zemplíne aj do 17 stupňov Celzia.

16.11.2019 (Webnoviny.sk) - Oblačná, ale pomerne teplá sobota sa očakáva na veľkej časti územia Slovenska. Vyplýva to z informácií na internetovej stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Celkovo bude oblačno a zamračené, na viacerých miestach Slovenska meteorológovia očakávajú aj mrholenie alebo dážď. Na východe má byť o čosi krajšie, oblačnosť môže byť zmenšená a zrážky len ojedinelé. Zrána sa môžu vyskytnúť hmly.

Vietor dosiahne rýchlosť tri až deväť metrov za sekundu (10 až 30 km/h), v nárazoch miestami okolo 14 metrov za sekundu (50 km/h). Na strednom a východnom Slovensku miestami bude vietor slabý, na hrebeňoch hôr zas prudký až búrlivý. V Tatrách sa môže vyskytnúť i víchrica.

SHMÚ vydal pred vetrom v horách výstrahu 1. stupňa (najnižšiu možnú), ktorá platí od polnoci do 15:00 pre okresy Žilina, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Tvrdošín, Poprad, Banská Bystrica a Brezno.

Počasie ovplyvňuje podľa SHMÚ frontálna vlna, ktorá postupuje na sever cez územie Slovenska po prednej strane rozsiahlej tlakovej níže nad západnou Európou a západných Stredomorím. Výraznejšie ochladenie SHMÚ neočakáva ani v najbližších dňoch.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


Správa o zjazdnosti ciest na území SR

Čas publikovania správy 16.11.2019

Slovenská správa ciest informuje:

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký.


Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký, miestami mokrý.


Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch vozoviek je suchý až vlhký, miestami mokrý.

UPOZORNENIE PRE VODIČOV:

Pre hmlu je dohľadnosť do 100 m v okolí lokality Sečovce, do 200 m v okolí lokalít Trebišov a Kráľovský Chlmec.


Cesta II/531 Tisovec - Muráň je od 12:00 prejazdná v oboch smeroch pre vozidlá s hmotnosťou nad 3,5t.


Pre vozidlá nad 10 m dĺžky je po celú zimnú sezónu uzatvorený HP Šútovce (cesta III/1774) a HP Veľké Pole (cesta II/512).


Cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo je od 1.11.2019 uzavretá v okrese Žilina aj Prievidza pre nákladné motorové vozidlá, ktorých dĺžka presahuje 12 metrov. Obmedzenie trvá do konca zimnej údržby.počasieHorská záchranná služba

Výstrahy ku dňu 16. 11. 2019 hzs.sk


Vysoké Tatry

V polohách nad 2000 m n. m. predovšetkým na tienistých svahoch môžu byť turistické chodníky v dôsledku nočných záporných teplôt pokryté námrazou alebo vrstvou ľadu. Na turistickom chodníku (červená značka) zo Štrbského plesa smerom na Jamské pleso je poškodený drevený mostík cez Biely Váh. Plati sezónna uzávera cez vysokohorské sedlá. Po 16:00 sa začína stmievať !!!

Nízke Tatry

Nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť až 100 km/h. Upozornenie: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná a rovnako aj červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku sú pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodné.

Západné Tatry

Nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť až 100 km/h.

V polohách nad 2000 m n. m. predovšetkým na tienistých svahoch môžu byť turistické chodníky v dôsledku nočných záporných teplôt pokryté námrazou alebo vrstvou ľadu. Turistický chodník - zelená značka na Lomnô a Prosečné je zle značený !

Malá Fatra

Nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť až 100 km/h. Zelený TZCH Javorina - sedlo Brestov je ťažko prechodný z dôvodu popadaných stromov. Modrý TZCH Starý dvor (Paseky) - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Turistické chodníky sú po dažďových a snehových zrážkach blatisté..Na túry odporúčame vhodnú vibramovú obuv a turistické paličky.

Veľká Fatra

Nad pásmom lesa môže vietor dosiahnuť až 100 km/h.

Slovenský raj

Vysoký stav vody a silný prúd v roklinách poškodil na niektroých miestach drevené rebríky. Prechod roklinami je technicky náročný a miestami nebezpečný !!!! Po intenzívnom daždi sú turistické chodníky mokré, blatisté a šmykľavé. Ferrata HZS v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá.

Kysuce - Oščadnica

Vietor môže dosiahnuť až 100 km/h.

Všetky značené TZCH v Javorníkoch, Kysuckej vrchovine, Moravsko-sliezskych Beskydoch a Kysuckých Beskydoch sú otvorené a schodné bez obmedzení. Zvýšte opatrnosť v úsekoch kde prebieha ťažba dreva. Upozornenie (!): Smerom od vrcholovej lanovky Marguška na Dedovku (cca 200 m pod Marguškou) sa nachádza elektrický ohradník, ktorý križuje zelený TZCH. Napriek jeho označeniu upozorňujeme najmä cyklistov, aby zvýšili opatrnosť pri prechádzaní daného úseku!!!

Kremnica - Skalka

Vietor môže dosiahnuť až 100 km/h.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie