• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Počasie: Bratislava je pripravená na sneženie, cestári posypali cesty už ráno

Počasie: Bratislava je pripravená na sneženie, cestári posypali cesty už ráno

Pracovníci i veľké sypače pokračujú v práci až do odvolania.

10.2.2021 (Webnoviny.sk) - Hlavné mesto Bratislava tvrdí, že je na dnešné sneženie pripravené, s prípravami začalo už v skorých ranných hodinách. Magistrát Bratislavy informuje o aktuálnom stave zimnej údržby na sociálnej sieti.

„Prvý preventívny posyp sme vykonali už od 3:00, čím pomáhame predísť zľadovateniu ciest a chodníkov ešte pred príchodom sneženia," uviedla samospráva a dodala, že o 6:00 začali pracovníci s posypom kritických mostov a lávok ako SAV Štefánikova, most Lafranconi a ďalšie.

„Tiež posýpajú zastávky na kopcovitých úsekoch inertným materiálom, preventívny posyp vykonali aj na rizikových cestách," doplnilo mesto.

Sypače sú na kritických úsekoch

„V predstihu pred samotným snežením niektoré sypače vyrazili z centrálneho depa na strategické stanovištia, najmä v kopcoch, kde čakajú na sneženie. Tak môžu začať ošetrovať svoj rajón hneď, ako to bude potrebné, a teda bez zdĺhavého presunu," vysvetlil magistrát a dodal, že dispečing vydal pokyn na likvidačný posyp od 9:00 na komunikácie a od 10:00 na chodníky.

„Na kritické kopcovité úseky sú nasadené dodatočné sypače a pripravený je inertný posyp, ktorý síce sneh netopí, ale najmä pre vozidlá MHD zlepšuje trakciu, aj keď sa na ceste už vytvára vrstva snehu," vysvetlilo mesto a dodalo, že zároveň začne s prácami na chodníkoch a lávkach.

Prioritou je odhŕňanie

„Prioritné chodníky a lávky, kde je pohyb najväčší, sú ošetrené každých 12 hodín. Do 24 hodín od ukončenia sneženia ošetríme viac ako 90 percent chodníkov v správe mesta," uviedlo mesto a dodalo, že veľké sypače, ale aj ruční pracovníci pokračujú v práci až do odvolania.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasie„V prípade pretrvávajúceho výdatného sneženia je prirodzené, že posypový materiál už nestíha topiť sneh a na cestách sa začne tvoriť vrstva snehu. V tejto situácii je prioritou odhŕňanie, aby sme naďalej zabezpečili zjazdnosť ciest," doplnilo mesto, ktoré na komunikácie v kontakte so zeleňou používa aj k prírode šetrný zeolit. „Pri rozhodovaní o ďalšom večernom či nočnom zásahu nám opäť pomôžu informácie od odborníkov zo Slovenského hydrometeorologického ústavu," uzavrel magistrát.

Aký je plán zásahu na dnes?

Aký je dnešný plán zásahu zimnej údržby?


Aby sme zabezpečili zjazdnosť ciest a chodníkov počas dnešného sneženia, s terénnymi prípravami na zásah sme začali už hodiny vopred. Ako budeme postupovať?


Aj keď má dnes výraznejšie snežiť, prvý preventívny posyp sme vykonali už od 03:00. Prečo? Pomáhame tak predísť zľadovateniu ciest a chodníkov ešte pred príchodom sneženia.


O 06:00 začali pracovníci s posypom kritických mostov a lávok ako SAV Štefánikova, most Lafranconi a ďalšie a taktiež prebieha posyp zastávkových ník na kopcovitých úsekoch inertným materiálom. Zároveň prebehol preventívny posyp rizikových ciest, najmä v kopcovitých úsekoch.


V predstihu pred samotným snežením niektoré naložené sypače vyrazili z centrálneho depa na strategické stanovištia, najmä v kopcoch, kde čakajú na prvú vločku. Tieto sypače tak môžu začať ošetrovať svoj rajón hneď, ako to bude potrebné, bez zdĺhavého presunu.


Dispečing vydal pokyn na likvidačný posyp od 09:00 na komunikácie a od 10:00 na chodníky. Na kritické kopcovité úseky sú nasadené dodatočné sypače a pripravený aj inertný posyp, ktorý síce sneh netopí, ale najmä pre vozidlá MHD zlepšuje trakciu aj keď sa na ceste už vytvára vrstva snehu.


Zároveň sa začne s prácami na chodníkoch a lávkach. Prioritné chodníky a lávky, kde je pohyb najväčší, sú ošetrené každých 12 hodín.


Ako rýchlo zabezpečíme ošetrenie ostatných mestských chodníkov? Aby boli naše krátke prechádzky, či pešie nákupy bezpečné, pracujeme na posýpaní a odhŕňaní neustále, vďaka čomu do 24 hodín od ukončenia sneženia ošetríme viac ako 90% chodníkov v správe mesta.


Veľké sypače, ale aj ruční pracovníci pokračujú v práci až do odvolania, aby sme tak čo najlepšie zabezpečili zjazdnosť a schodnosť ciest, chodníkov, mostov a lávok.


V prípade pretrvávajúceho výdatného sneženia je prirodzené, že posypový materiál už nestíha topiť sneh a na cestách sa začne tvoriť vrstva snehu. V tejto situácii je prioritou odhŕňanie, aby sme naďalej zabezpečili zjazdnosť ciest. Rovnako je prirodzené, že aj chodníky dostanú snehovú prikrývku, cez ktorú sa následne po ukončení sneženia snažíme čo najrýchlejšie odhrnúť koridory pre chodcov.


Pri tom všetkom nemôžeme zabúdať ani na prírodu. Preto na komunikácie v kontakte so zeleňou používame aj zeolit. Zeolit je hornina, ktorá je efektívnou náhradou soli a nie je pritom deštruktívna - nepoškodzuje cesty, vozidlá, neškodí zvieratám, ani zeleni v okolí chodníkov. Práve naopak, po zime zvyškový zeolit pozametáme do trávnika, kde bude slúžiť ako hnojivo. Zelené riešenie.


Prioritou zimnej údržby nie je, ani nemôže byť suchý povrch, ale udržiavanie zjazdnosti ciest, schodnosti chodníkov, a čo najrýchlejšie odhrnutie chodníkov po ukončení sneženia.


Pri rozhodovaní o ďalšom večernom, nočnom a zajtrajšom zásahu nám opäť pomôžu informácie od odborníkov z Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorí nám operatívne poskytujú detailné informácie o aktuálnom vývoji hydrometorologickej situácie.

Zdroj: Facebook Bratislava - hlavné mesto

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie