• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Počas prvého týždňa využilo asistované sčítanie obyvateľov takmer štyridsaťtisíc ľudí

Počas prvého týždňa využilo asistované sčítanie obyvateľov takmer štyridsaťtisíc ľudí

V asistovanom sčítaní sú medzi krajmi výrazné rozdiely.

10.5.2021 (Webnoviny.sk) - Asistované sčítanie obyvateľov Slovenska prebieha od pondelka 3. mája. Počas prvého týždňa túto možnosť využilo 39 350 občanov. V tlačovej správe o tom informuje Jasmína Stauder, hovorkyňa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) pre sčítanie.

„K dnešku bolo na území Slovenskej republiky zriadených 3 162 kontaktných miest. Obyvatelia Slovenska majú k dispozícii pomoc od 3 772 stacionárnych asistentov a k obyvateľovi domov je pripravených prísť 5 013 mobilných asistentov,“ tvrdí Stauder.

Najlepšie sa začalo na východe

Ich zoznam je k dispozícii na webovej stránke scitanie.sk alebo na čísle call centra pre nahlasovanie mobilnej asistencie.

Najlepšie sa začalo najmä v Prešovskom a Košickom kraji, kde sa predpokladalo jeho využitie pre digitálne vylúčené skupiny obyvateľstva.

Konkrétne pre rómske komunity a časť seniorov. Menej asistovane sčítaných ŠÚ SR eviduje v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.

Šesť týždňov asistovaného sčítania

„Prvý týždeň vnímame ako úvod do asistovaného sčítania. Treba si však uvedomiť, že asistované sčítanie trvá šesť týždňov a je na každej obci a meste, aby v maximálnej miere informovali obyvateľov o možnosti asistovane sa sčítať,“ tvrdí Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR.

Asistovanému sčítaniu obyvateľov predchádzalo samosčítanie, kde sa mohli občania SR sčítať cez internet. Po ňom nasleduje asistované sčítanie, ktoré potrvá do 13. júna.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie