• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Počas druhej vlny pandémie bolo na umelej pľúcnej ventilácii prevezených 637 pacientov

Počas druhej vlny pandémie bolo na umelej pľúcnej ventilácii prevezených 637 pacientov

Prezentácia komplexných dát o prevozoch kriticky chorých pacientov s COVID-19 počas 2. vlny pandémie.

Prostredníctvom operačného strediska na podporu kritický chorých pacientov s ochorením COVID-19 od novembra 2020 do marca 2021 skoordinovali a previezli 637 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. V tomto období tiež presunuli takmer tritisíc pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebovali kyslíkovú liečbu.

Ventilované lôžka na kritickej hodnote

Na tlačovej besede o tom informovali minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR (ZZS SR) Michal Weinciller a hlavný lekár Ozbrojených síl SR (OS SR) Roman Jantoš.

Ako uviedol Weinciller, operačné stredisko zložené so zástupcov ministerstva zdravotníctva, zamestnancov záchranného strediska a príslušníkov OS SR začalo činnosť 6. novembra 2020. Jeho úlohou bolo koordinovať presuny pacientov medzi nemocnicami.

„Úlohou strediska bolo prijímať požiadavky z jednotlivých nemocníc, kde sa najmä ventilované lôžka dostali na kritickú hodnotu a tieto nemocnice nevideli hospitalizovať ďalších pacientov. Toto stredisko kontaktovalo ďalšie nemocnice a rozdeľovalo pacientov do iných nemocníc,“ vysvetlil riaditeľ operačného strediska ZZS SR.

Zahltená tiesňová linka 155

Ten pripomenul, že v období od novembra pracovali operačnej strediska na 140 percent a tiesňová linka 155 bola mimoriadne zahltená.


„Našou snahou bolo presúvať pacientov do najbližších nemocníc, aby pacienti na pľúcnej ventilácii necestovali s posádkou záchrannej služby dlho. Bohužiaľ častokrát sa stávalo, že všetky okolité nemocnice boli obsadené a pacienti boli presúvaní naprieč celým Slovenskom,“ dodal Weinciller.


Príslušníci OS SR na tomto stredisku vykonali spolu viac ako 8 600 volaní do nemocníc. Ako doplnil, na vrchole pandémie bolo potrebné zavolať pre nájdenie jedného lôžka niekedy do 15 až 30 nemocníc.

Prevoz pacientov do Nemecka a Poľska

Operačné stredisko bolo zapojené aj do prevozu pacientov do Nemecka a Poľska a to prostredníctvom systému Európskej komisie EWRS.


Do Nemecka previezli celkovo troch pacientov a do Poľska šesť pacientov. „Šiesti pacienti sa dostali domov vo výraznom zlepšenom stave, niektorí pri vedomí alebo bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. Bohužiaľ u troch pacientov bol ten zdravotný stav na toľko vážny, že v zahraničí zomreli,“ skonštatoval Weinciller. Všetkých pacientov sa podarilo repatriovať.

„S veľkou hrdosťou a radosťou poviem, že sa ukázalo, aký nevyhnutný element sú ozbrojené sily v domácom krízovom manažmente. Chcem poukázať na to, akú vynikajúcu prácu spravili muži a ženy v uniforme. Nie len zdravotníci, ale aj nezdravotnícky personál,“ povedal minister obrany Naď.


Hlavný lekár OS SR uviedol, že pre zlepšujúcu sa situáciu sa preškolia príslušníci strediska naspäť a vojaci ukončia svoju činnosť v stredisku 1. mája.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie