• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Po rozvode by nedokázala vyžiť každá tretia žena a každý piaty muž

Po rozvode by nedokázala vyžiť každá tretia žena a každý piaty muž

Obete týrania sa boja opustiť násilného partnera aj pre peniaze.

26.6.2022 (Webnoviny.sk) - Počas pandémie vzrástol počet prípadov domáceho násilia na Slovensku o takmer pätinu. Násilie sa však netýka iba žien, podľa štatistík mu čelí aj 5 percent mužov.

Obete týrania sa často boja opustiť násilného partnera pre peniaze. Po rozvode by totiž nedokázalo vyžiť 34 percent žien a takmer 19 percent mužov.

Vyplýva to z prieskumu 365.bank, ktorý bol realizovaný agentúrou 2muse na reprezentatívnej vzorke 605 respondentov vo veku od 18 do 75 rokov od 7. do 10. júna.

Na tému násilia upozorňuje Medzinárodný deň OSN na podporu obetí týrania, ktorý si pripomenieme v nedeľu 26. júna. Informovala o tom PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková v tlačovej správe.

Ekonomická závislosť

Ekonomická závislosť na partnerovi je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré muži a ženy zvažujú pri rozhodovaní, či zostanú v násilnom vzťahu. Problém samostatne finančne fungovať po rozvode pritom priznala viac ako tretina žien a takmer pätina mužov. Uvedomujú si, že by sa mohli ocitnúť v existenčných problémoch. Preto je dôležité vytvárať si pravidelnú finančnú rezervu, ktorá môže pomôcť vymaniť sa z násilného vzťahu,“ uviedla Valko Gáliková.

Podľa dát Slovenského národného strediska pre ľudské práva zhruba 25 percent týraných žien zažíva ekonomické násilie. Ženy ho často potichu akceptujú, pretože ho nepovažujú za násilie.

Domácemu násiliu čelí aj viac ako 80 percent mužov, hoci reálne mu podľa štatistík čelí 5 percent. Zväčša ide o psychologickú agresiu, šikanu a ponižovanie zo strany partnerky. Muži ostávajú s tyrankami najmä zo strachu, že prídu o svoje deti, alebo z ekonomických dôvodov.

Kontrola financií a výdavkov

Takmer tretina Slovákov uvádza, že im partner alebo partnerka kontroluje financie a výdavky. Špecifickým problémom je, keď jeden z páru rozhoduje o tom, koľko financií a na aký účel tomu druhému vyčlení.


Ide o nezdravé správanie, ktoré môže podnecovať práve ekonomickú závislosť. Kontrola financií pritom môže viesť až k finančnému stalkingu. Ak aj partneri chcú zdieľať časť financií rodinného rozpočtu, je vhodné, aby popritom mali aj svoje vlastné, a teda oddelené účty," uzavrela Valko Gáliková v tlačovej správe.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie