• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Po Poliakoch a Švédoch aj Česi odmietli hrať prípadný zápas proti Rusom o postup na MS v Katare

Po Poliakoch a Švédoch aj Česi odmietli hrať prípadný zápas proti Rusom o postup na MS v Katare

Predseda FAČR vyhlásil, že si nevie predstaviť futbalový zápas proti futbalistom z krajiny vojnového agresora.

27.2.2022 (Webnoviny.sk) - Po Poliakoch a Švédoch aj Česi ohlásili, že nebudú hrať proti Rusom v prípadnom zápase play-off o postup na majstrovstvá sveta v Katare.

Národné zväzy Poľska a Švédska to vzhľadom na aktuálnu ruskú vojenskú inváziu na Ukrajine oznámili už v sobotu, Česi sa pridali v nedeľu na mimoriadnom zasadnutí svojej futbalovej asociácie.

Rusi by mohli postúpiť kontumačne

Podľa rozpisu kvalifikačnej baráže o MS 2022 majú Česi najprv 24. marca nastúpiť proti Švédom. Ak uspejú, o päť dní si zmerajú sily v priamom súboji o postup do Kataru proti lepšiemu z dvojice Poľsko - Rusko.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Situácia je však značne neprehľadná. Keďže Poliaci ústami svojho futbalového prezidenta Cezaryho Kuleszu už v sobotu ohlásili bojkot zápasu s Ruskom, Európska futbalová únia aj Medzinárodná futbalová federácia musia rozhodnúť, ako naložia s ruskými futbalistami.

Jednou z možností je ich vylúčenie zo záveru kvalifikačných bojov, do úvahy však prichádza aj potrestanie Poľska a prípadne tiež jedného z dvojice Česko - Švédsko a kontumačný postup Rusov do Kataru.


Predseda FAČR Petr Fusek už v sobotu vyhlásil, že si nevie predstaviť futbalový zápas proti futbalistom z krajiny vojnového agresora. Následne na to zasadol výkonný výbor FAČR, ktorý tento názor svojho šéfa jednomyseľne podporil.

Presunuli finále Ligy majstrov

"Výkonný výbor poveril Petra Fouka a generálneho sekretára Michala Valtra, aby rokovali s UEFA a FIFA vo veci nenastúpenia na prípadný zápas proti Rusku," uviedla FAČR vo svojom vyhlásení.

Výkonný výbor UEFA už v piatok rozhodol o tom, že ruské a ukrajinské kluby aj národné tímy týchto krajín nemôžu hrať v súťažiach pod gesciou UEFA až do odvolania na domácej pôde, keďže sú vo vojnovom stave.


UEFA zároveň presunula finále prestížnej Ligy majstrov z ruského Petrohradu do francúzskej metropoly Paríž.

Zostávajú tri voľné miesta

O zostávajúce tri miestenky z Európy na MS 2022 v Katare má ešte zabojovať 12 tímov v dvojkolovom play-off.


V zápasoch prvého kola sa 24. marca okrem spomenutých štyroch krajín majú stretnúť aj ďalšie štyri dvojice: Portugalsko - Turecko, Taliansko - Severné Macedónsko, Škótsko - Ukrajina a Wales - Rakúsko.


Víťazi týchto šiestich súbojov sa pobijú vo finále o tri miesta na MS. Úradujúci majstri Európy Taliani v prípade víťazstva nad Severnými Macedóncami narazia na lepšieho z duelu Portugalsko - Turecko.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie