• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Po nezvestných z bane Pinowek už kvôli výbuchom nepátrajú, záchranné práce boli nebezpečné

Po nezvestných z bane Pinowek už kvôli výbuchom nepátrajú, záchranné práce boli nebezpečné

Výbuchy zo stredy si vyžiadali päť mŕtvych a desiatky zranených, po explóziách zo štvrtka noci hlásia 10 zranených.

22.4.2022 (Webnoviny.sk) - Poľské úrady v piatok zastavili pátranie po siedmich baníkoch a záchranároch, ktorí sú nezvestní po stredajších výbuchoch metánu v uhoľnej bani Pniowek. Stalo sa tak po tom, čo vo štvrtok v noci nové výbuchy zranili 10 záchranárov, ktorí sa pokúšali vytvoriť bezpečné podmienky pre pátranie.

Úrady sa rozhodli stiahnuť všetky záchranné tímy a uzavrieť hrádzou oblasť opakovaných výbuchov v bani, kde sa predpokladá, že sú nezvestní.

Šéf bane v obci Pawlowice, ktorú prevádzkuje ťažobná spoločnosť JSW, Tomasz Cudny viedol, že toto veľmi náročné rozhodnutie urobili pre obavy o zdravie záchranárov. Hrádza má dočasne uzavrieť zónu výbuchov od zvyšku bane z bezpečnostných dôvodov a tiež má pomôcť zlepšiť atmosféru a bezpečnostné podmienky v danej zóne, vysvetlil pre agentúru AP hovorca JSW Slawomir Starzynski.

Stredajšie výbuchy si vyžiadali päť mŕtvych baníkov a desiatky zranených. Dvadsaťpäť ľudí je podľa JSW ešte stále v nemocnici, z toho deviati sú vo vážnom stave. Po štvrtkových výbuchoch skončilo v nemocnici sedem ľudí, z toho traja sú vo vážnom stave.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie