• Dnes je: Nedeľa 16. mája 2021 meniny má Svetozár

Po elektrine a plyne budeme mať lacnejšie aj teplo. Ušetríme do 50 eur

Po elektrine a plyne budeme mať lacnejšie aj teplo. Ušetríme do 50 eur

Dodávateľom tepla, ktorí požiadali o zmenu ceny tepla k 1. januáru, úrad medziročne znížil priemernú cenu tepla o 4,2 %.

Domácnosti ušetria v tomto roku aj na teple. Priemerná domácnosť môže ročne ušetriť do 50 eur. Ako informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ceny tepla sa znížili pre pokles cien zemného plynu na svetových trhoch, ako aj celkový pokles dodávok tepla na Slovensku.

Rozhodol regulačný úrad

„Dodávateľom tepla, ktorí požiadali o zmenu ceny tepla k 1. januáru, úrad medziročne znížil priemernú cenu tepla o 4,2 %, čo pre domácnosti znamená úsporu nákladov na teplo do 50 eur za rok, v závislosti od klimatických podmienok, skutočnej spotreby tepla a spôsobu prerozdelenia nákladov za dodané teplo v rámci bytového domu,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Preplatky a nedoplatky

Predseda ÚRSO Andrej Juris zdôraznil, že všetci dodávatelia tepla bez ohľadu na to, či im úrad cenu tepla k 1. januáru 2021 zmenil alebo nie, sú povinní po skončení roka zúčtovať náklady v cenách tepla na skutočné ekonomicky oprávnené náklady. „Rozdiel sú potom povinní vrátiť odberateľom, čo sa pozitívne odzrkadlí v znížení celkových nákladov slovenských domácností na teplo pri koncoročnom vyúčtovaní,“ konštatoval Juris.

Domácnosti by mali od nového roka platiť menej aj za elektrinu

Priehľadné solárne články ako budúcnosť širšieho využitia slnečnej energie? Vedci sú za (video)

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie