• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

Po demisii Matoviča a Sulíka by vo vláde neboli hádky. Konflikty v koalícii by ale zostali

Po demisii Matoviča a Sulíka by vo vláde neboli hádky. Konflikty v koalícii by ale zostali

V prípade, že by Matovič súhlasil s odchodom z čela vlády, je predpoklad, že bude požadovať koniec Sulíka ako ministra hospodárstva a zrejme aj Remišovej na poste ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) balansuje nad priepasťou a zrejme bude nasledovať svojho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý pod tlakom musel odstúpiť z funkcie. Ešte pred týždňom to vyzeralo pre Matoviča nádejne, ale tentoraz sa už nemusí udržať v kresle premiéra.

Dvaja menší partneri SaS a Za ľudí vyslovili Matovičovi v skutočnosti nedôveru a žiadajú jeho odchod z funkcie.

Otázkou je, či Matovič podľahne tlaku alebo sa rozhodne zabojovať o premiérsky post aj pod hrozbou rozpadu vládnej koalície. Do hry by sa dostala prípadná menšinová vláda OĽaNO, čomu nie je hnutie Sme rodina Borisa Kollára naklonené. Úplne vylúčené nie sú ani predčasné voľby. Tie však všetky súčasné koaličné strany odmietajú.

Ako čítať demisiu Krajniaka

Na prvý pohľad k prekvapujúcemu kroku sa odhodlalo hnutie Sme rodina. Minister práce Milan Krajniak ohlásil svoj odchod z vlády. Hnutie chce podľa Krajniaka takto ukázať, že je ochotné sa niečoho vzdať, aby sa kríza skončila.


Sme rodina tvrdí, že inak nemá žiadne personálne požiadavky na koaličných partnerov. Môže to byť však krok, ako primäť aj ostatných partnerov vo vláde k podobnému rozhodnutiu. Ak by teda z vlády odišli Matovič so Sulíkom, kríza by mohla rýchlo spieť ku svojmu koncu.

V kuloároch sa vedú špekulácie, že Sme rodina takto zabíja dve muchy jednou ranou a Krajniak by mohol byť novým šéfom SIS namiesto Vladimíra Pčolinského, ktorý je vo väzbe po obvinení z korupcie. Hnutie Sme rodina však podľa tlačového oddelenia odmietlo, že by Krajniak mal byť kandidátom na čelo tajnej služby.


Otázkou je, či sa po prípadnej rekonštrukcii vlády Krajniak nevráti, ale do iného ministerského kresla.


OĽANO zatiaľ necháva konať partnerov v koalícii. Tvrdí, že splnilo požiadavky na rekonštrukciu vlády demisiou ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. „Okrem hnutia Sme rodina sa k sebareflexii zatiaľ nepridala žiadna ďalšia koaličná strana,“ uviedlo stroho Matovičovo hnutie.

SaS a dohody s Matovičom

Líder SaS Richard Sulík žiada odchod Matoviča z postu premiéra, inak SaS odíde z vlády. Ultimátum vyprší 24. marca. Podľa liberálov premiér mikromanažoval boj proti pandémii koronavírusu a tento boj Matovič s ministrom zdravotníctva nezvládli.

„Dohody s Igorom Matovičom neplatia, on svoju povahu nezmení, takto sa nedá ďalej fungovať,“ vyhlásil Sulík. Pripravený je odstúpiť aj on z postu ministra hospodárstva.


Za najlepšie riešenie považuje, aby ani jeden predseda strany nebol členom koaličnej vlády. Podľa Sulíka sa tým otvorí priestor na odbornejšiu vládu.

Odísť je pripravená aj Remišová

Najmenšia koaličná strana Za ľudí na tlačovke najskôr neoznámila, že premiérovi stanovila dátum, dokedy má odstúpiť. Rovnako ani nepovedala, že ak Matovič neodíde, Za ľudí z vlády vystúpi.


Predsedníčka strany Veronika Remišová to pripustila až po otázkach médií. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) však bola jednoznačná a povedala, že ak Matovič zostane premiérom, ona z vlády odchádza.

Remišová uviedla, že spor Matoviča so Sulíkom často brzdil pomoc ľuďom a podnikateľom a preto je podľa nej riešením, aby obidvaja z vlády odišli. Odísť z vlády je pripravená aj Remišová, ak by tým pomohla ukončiť konflikt obidvoch politikov.

Ego verzus záujem koalície

Politológ Tomáš Koziak portálu Webnoviny.sk povedal, že k zlomu vo vývoji došlo po minulotýždňovej tlačovke premiéra, kde popri oznámení o demisii ministra zdravotníctva čelili koaliční partneri útoku Matoviča. „Asi táto tlačovka vojde do dejín politickej komunikácie ako si zničiť budúcnosť premiéra,“ mienil politológ.


Ak premiér neustúpi požiadavke partnerov a nepodá demisiu, tak podľa politológa uprednostní osobný záujem.

„Už to bude svedčiť o tom, že nejaká patologická črta osobnosti bude vyššie ako záujem vládnej koalície. Pokiaľ je politik schopný obetovať vládu pre svoje ego, tak to sa už inak ako patologická črta osobnosti ani opísať nedá,“ dodal Koziak.

S premiérom aj ostatní lídri

V prípade, že by Matovič súhlasil s odchodom z čela vlády, je predpoklad, že bude požadovať koniec Sulíka ako ministra hospodárstva a zrejme aj Remišovej na poste ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Podľa Koziaka by mohlo ísť o akceptovateľnú dohodu.

„Zrejme je to asi jediný model dohody, ktorý by dokázal vládu udržať pokope. Ako dlho a v akej forme, ťažko povedať. Určite riešenie nie je v tom, že odíde Matovič a Sulík zostane ministrom. Na toto by Matovič asi nepristúpil pre svoju ješitnosť a aj z objektívneho hľadiska, lebo za časť problémov, ktoré má táto vládna koalícia, môže aj Sulík,“ zhodnotil politológ.

Presunú sa hádky do parlamentu?

Zatiaľ nevedno, čo by sa dialo v parlamente, ak by sa tam premiestnili Sulík s Matovičom. Politológ si nemyslí, že by konflikty pokračovali, pretože by tam mali menší priestor na spory. Podľa neho v pléne počuť viacero hlasov a každý poslanec má počas rokovania pléna vymedzený čas.


„Nemyslím si teda, že by priamo v parlamente dochádzalo ku koaličným prekáračkám. To by bolo nevídané, keby sa tam začali obviňovať šéfovia koaličných strán. Skôr by sa to mohlo preniesť na úroveň koaličných rád,“ domnieva sa Koziak.

Sputnik ako katalyzátor

Koalícii ani rok od jej vzniku netrvalo, aby sa dostala do tak vážnej krízy, že jej ohrozené jej fungovania. Kríza prepukla na začiatku marca po dovoze ruskej vakcíny Sputnik, ktorý sa stal katalyzátorom nasledujúcich udalostí.

Koaličné strany Za ľudí a SaS vyzvali na rekonštrukciu vlády. Obidvom stranám prekážal štýl vládnutia v podaní Matoviča.


Po týždňovom vyjednávaní snaha vymeniť premiéra akoby vyprchala a došlo k dohode. Tá však trvala len niekoľko hodín. Po tlačovke Matoviča, na ktorej oznamoval demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, premiér zaútočil na SaS a Za ľudí a kríza odštartovala nanovo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie