• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Plynu máme na Slovensku dostatok a vo výrobe elektriny sme takmer sebestační, ubezpečuje Sulík

Plynu máme na Slovensku dostatok a vo výrobe elektriny sme takmer sebestační, ubezpečuje Sulík

Ruský dodávateľ plynu Gazprom si podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka plní všetky zmluvné podmienky voči Slovensku. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenskí odberatelia sa nemusia obávať prerušenia dodávok plynu cez nadchádzajúcu zimnú sezónu.

Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, plynu máme na Slovensku dostatok.

„Môžem všetkých uistiť, že plynu sa na Slovensku nachádza dostatok. Máme dostatok plynu, tak ako to bolo v minulých rokoch,“ zdôraznil Sulík, podľa ktorého plynové zásobníky sú naplnené na zhruba 74 percent.

Gazprom si plní záväzky

Minister Sulík taktiež potvrdil, že dostatok zemného plynu tiež priteká smerom z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. „Gazprom si plní všetky svoje záväzky,“ dodal Sulík.

Podľa ministra sa slovenskí odberatelia nemusia obávať ani nedostatku elektrickej energie. „Slovensko je v elektrine takmer sebestačné. Elektrinu, ktorú potrebujeme, si vyrábame tu doma. Veľké šťastie, že máme už štyri funkčné jadrové bloky,“ podotkol Sulík, podľa ktorého po spustení tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude Slovensko vyrábať už viac elektriny ako potrebuje.

Vyššie ceny

Minister na záver potvrdil, že priemerná slovenská domácnosť si budúci rok priplatí za elektrinu tri až štyri eurá na mesiac.


Pri plyne si domácnosť, ktorá na plyne len varí, ročne priplatí šesť eur, a tá ktorá plynom aj kúri, šesť eur mesačne.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie