• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Plaváková kritizuje nezodpovedný prístup poslancov, Tomáš sa po tretíkrát nezúčastnil na zasadnutí ľudskoprávneho výboru

Plaváková kritizuje nezodpovedný prístup poslancov, Tomáš sa po tretíkrát nezúčastnil na zasadnutí ľudskoprávneho výboru

S ministrom práce chcelo členstvo výboru diskutovať o jeho návrhu na úpravu asignácie dvoch percent z dane.

21.11.2023 (SITA.sk) - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) a zástupcovia koalície sa opäť nezúčastnili na zasadnutí ľudskoprávneho výboru parlamentu, napriek tomu, že krátko predtým boli prítomní pri schvaľovaní programového vyhlásenia vlády.

Úprava asignácie dvoch percent z dane

Ako na sociálnej sieti ďalej uviedla poslankyňa hnutia Progresívne Slovensko (PS) a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková, s ministrom práce chcelo členstvo výboru diskutovať o jeho návrhu na úpravu asignácie dvoch percent z dane.

„Vládni poslanci a poslankyne sa opäť správali nezodpovedne, neprofesionálne a zabezpečili, aby minister práce nemusel verejne odpovedať na naše otázky," tvrdí Plaváková.

Zasadnutie odignorovali tretíkrát

Koalícia podľa nej odignorovala zasadnutie výboru už po tretí raz. Tomášov návrh, ktorý by podľa nej obmedzil prostriedky z dvoch percent z dane, ktoré v súčasnosti ľudia posielajú mimovládnemu sektoru, označila poslankyňa za škodlivý.

„Chápem, že minister Tomáš potrebuje doručiť v mene kandidáta na prezidenta Petra Pellegriniho voličom a voličkám kampaňový darček. Ale bolo by pekné, keby za týmto účelom nerobil rukojemníkov z mimovládnych organizácií, ktoré vykonávajú záslužnú činnosť a pomáhajú okrem iného aj seniorom, na ktorých, ako pán minister tvrdí, mu tak záleží," píše ďalej Plaváková.

Jednorazová pomoc nestačí

Problémy seniorov sú však podľa nej komplexnejšie než jednorazová finančná pomoc. Zdôraznila potrebu dostupných sociálnych služieb, pomoci v odkázanosti, a tiež komunitných aktivít.

„A toto všetko pomáhajú zabezpečiť práve aj mimovládne organizácie, ktoré návrh ministra ohrozuje," podotkla. Plaváková avizovala, že napriek tomu, že sa tentokrát nedozvedeli odpovede na mnohé otázky, majú v úmysle pýtať sa ako šéfa rezortu práce, tak i koaličných poslancov ďalej.

„Očakávame, že si všetci vládni poslanci a poslankyne budú riadne plniť svoje pracovné povinnosti a nielen nám, ale všetkým občanom a občiankam dajú jasné odpovede," uzavrela.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie