• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Platy učiteľov sa podľa Leščákovej nezvýšia, ak sa bude minister školstva skrývať Sulíkovi za chrbtom

Platy učiteľov sa podľa Leščákovej nezvýšia, ak sa bude minister školstva skrývať Sulíkovi za chrbtom

Zľava: Členovia predsedníctva strany Alexandra Pivková (tretia zľava), Tomáš Meravý (štvrtý zľava), podpredsedníčka strany Za ľudí Viera Leščáková (piata zľava), predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Foto: SITA

Podpredsedníčka strany Za ľudí Viera Leščáková nevie, či ešte niekde na svete existuje minister školstva, ktorý sa nezúčastní na koaličných rokovaniach, ktorých hlavným bodom sú platy učiteľov.

Odborníčka strany na školstvo tak reagovala na rozhodnutie strany Sloboda a Solidarita (SaS), že sa dočasne nebude zúčastňovať na zasadnutiach koaličných rád. O vyjadrení Leščákovej informovalo tlačové oddelenie strany Za ľudí.

„Nemyslím si, že je správne, že Branislav Gröhling slepo počúvol stranícky príkaz svojho šéfa, Richarda Sulíka, stiahol chvost a na koaličnú radu neprišiel.

Zvýšenie platov v školstve neprinesie skrývanie sa ministra školstva za chrbtom svojho straníckeho šéfa. Cieľ sa dá dosiahnuť len tak, že si sadne za rokovací stôl s koaličnými partnermi a bude bojovať za ľudí v školstve,“ uviedla Leščáková. Ako ďalej povedala, strana Za ľudí sa na rokovaní zúčastnila a konzistentne bojuje za platy ľudí v školstve.

„Snažíme sa v prvom rade presadiť čo najrýchlejšie zvýšenie platov o 10 percent a následne, ako sme už avizovali na tlačovej konferencii, zaviesť v školstve platový automat,“ uzavrela Leščáková.

Matovič trvá na zvyšovaní daní výmenou za zvyšovanie platov učiteľov. Verí, že SaS sa zasa „hodí o zem“ (video)

Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) potvrdil, že na rokovanie vlády plánuje predložiť návrh zvyšujúci platy učiteľov o desať percent od 1. júla.

Vyššie dane za platy učiteľov

Pred schôdzou tiež uviedol, že v návrhu budú zakomponované aj vyššie dane na lieh, na hazard a pre mimoriadne bohaté firmy, ktoré podliehajú regulovanému odvodu.

Predloženie daného materiálu avizoval minister v utorok (7. júna) po rokovaní s vedením Odborového zväzu školstva a vedy na Slovensku.

SaS sa drží svojej červenej čiary

„Pevne verím, že SaS sa bude hádzať o zem, že chce vyššie platy učiteľov a povie, že červená čiara je nezvyšovať platy učiteľov, lebo doteraz SaS hovorila, že červená čiara je zvyšovanie dane na lieh, na hazard a zvyšovať dane bohatým firmám,“ povedal Matovič.


Dodal, že koaličná strana Sloboda a solidarita (SaS) by si mala prečítať svoj program a programové vyhlásenie vlády a začať bojovať za učiteľov.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie