• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Planét s vodou je možno oveľa viac než si vedci mysleli, konštatuje recenzovaná štúdia

Planét s vodou je možno oveľa viac než si vedci mysleli, konštatuje recenzovaná štúdia

Štúdia sa sústredila na planéty obiehajúce okolo najbežnejších typov hviezd čiže červených trpaslíkov, ktoré tvoria 70 percent hviezd v galaxii Mliečna cesta.

Vedci odhadujú, že jedna kamenná planéta na každú hviezdu v našej galaxii by mohla obsahovať tekutú vodu, ktorá je kľúčom k životu.

Konštatuje to recenzovaná štúdia zverejnená v časopise Nature, ktorú predstavil americký planetárny vedec Lujendra Ojha na Goldschmidtovej konferencii o geochémii vo francúzskom meste Lyon.

Jedna planéta na sto hviezd

Pred zverejnením najnovšej štúdie si vedci mysleli, že na zhruba sto hviezd pripadá len jedna planéta s tekutou vodou. Podľa odhadov vedcov je v našej galaxii 100 až 400 miliárd hviezd. Informuje o tom portál euronews.com.

Štúdia sa sústredila na planéty obiehajúce okolo najbežnejších typov hviezd čiže červených trpaslíkov, ktoré tvoria 70 percent hviezd v galaxii Mliečna cesta. Ide o malé hviezdy, ktoré sú podstatne chladnejšie ako Slnko, okolo ktorého obieha naša Zem.

Modelovali vznik a udržanie vody

„Modelovali sme možnosť vzniku a udržania sa tekutej vody na planétach obiehajúcich okolo červených trpaslíkov, ale uvažovali sme len o teple generovanom planétou,“ povedal Ojha.

„Zistili sme, že keď sa zvažuje možnosť tekutej vody vytvorenej rádioaktivitou, tak je pravdepodobné, že vysoké percento týchto planét môže mať dostatok tepla na udržanie tekutej vody – podstatne vyššie percento, ako sme si mysleli,“ dodal planetárny vedec.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie