• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Petržalská základná škola A. Karpova zmení názov, nechce podporovať ruskú propagandu

Petržalská základná škola A. Karpova zmení názov, nechce podporovať ruskú propagandu

Petržalská základná škola A. Karpova sa premenuje

Základná škola (ZŠ) A. Karpova v bratislavskej Petržalke sa po schválení Ministerstvom školstva SR opäť vráti k svojmu pôvodnému názvu ZŠ Černyševského.

Ako informuje mestská časť na svojej webovej stránke, dôvodom žiadosti o premenovanie školy bol nesúhlas s ruskou propagandou, a tým aj s osobou Anatolija Karpova, po ktorom bola škola pomenovaná.

Súhlasí aj mestská časť

Petržalka od začiatku odsudzuje vojnu na Ukrajine a predovšetkým jej iniciátora.


„Od vypuknutia konfliktu sa snažíme hájiť záujmy našich východných susedov, či už vo forme poskytovania humanitárnej pomoci alebo iniciovaním viacerých prejavov solidarity,“ konštatuje mestská časť.

Ako dodáva, schvaľuje postoj petržalskej ZŠ, ktorá od decembra 2018 niesla meno šachového veľmajstra Anatolija Karpova a rozhodla sa navrátiť k svojmu pôvodnému názvu.

„Ako je známe, A. Karpov ako poslanec Štátnej dumy Ruskej federácie zahlasoval za uznanie samozvaných republík v Luhanskej a Doneckej oblasti na Ukrajine, čím prispel k legitimizovaniu vojny, v ktorej umierajú nevinní ľudia,“ vysvetlila samospráva.

Premenovanie trvalo dlhšie

Proces premenovania inštitúcie bol podľa Petržalky pomerne zdĺhavý. Mestská časť ako zriaďovateľ školy vyjadrila po internej diskusii a schválení odňatia čestného názvu radou školy s týmto návrhom súhlas a jeho písomnú podobu odoslala na ministerstvo školstva, ktoré návrh schválilo. ZŠ Černyševského navštevuje podľa samosprávy najviac ukrajinských detí, vrátane tých, ktoré utiekli pred vojnou.


Ruský oligarcha Oleg Tiňkov odsúdil „masaker“ Moskvy na Ukrajine, vojnu podľa neho podporujú v Rusku len blázni

Sankcionovaný ruský oligarcha Oleg Tiňkov odsúdil „masaker“ Moskvy na Ukrajine a vyzval Západ, aby pomohol ukončiť „šialenú vojnu“. Ako referuje spravodajský web BBC, učinil tak prostredníctvom Instagramu.


„Nevidím nikoho, kto by ťažil z tejto šialenej vojny! Umierajú nevinní ľudia a vojaci,“ napísal 54-ročný Tiňkov v ruštine. Proti vojne je podľa neho aj 90 % jeho ruských spoluobčanov. „Zvyšných 10 percent sú blázni,“ dodal.

Tiňkov je jeden z najznámejších ruských podnikateľov. V roku 2006 založil Tinkoff Bank. „Keď generáli vytriezvejú z opice, uvedomia si, že majú posratú armádu. Ako môže byť armáda dobrá, keď všetko ostatné v krajine je na hovno a utopené v nepotizme, pochabosti a servilite?“ poznamenal Tiňkov, ktorého majetok pred ruskou inváziou na Ukrajinu odhadovali na viac ako 4,4 miliardy dolárov.


Odvtedy však podľa magazínu Forbes stratil status miliardára, keďže akcie jeho banky klesli.


Tinkoff Bank vo vyhlásení uviedla, že nebude komentovať „súkromný názor“ svojho zakladateľa s tým, že už o značke nerozhoduje.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie