• Dnes je: Streda 19. januára 2022 meniny má Drahomíra

Peter Sagan prezradil, prečo si vybral francúzsky tím TotalEnergies

Peter Sagan prezradil, prečo si vybral francúzsky tím TotalEnergies

Trojnásobný majster sveta sa upísal prokontinentálnemu družstvu, ktoré nemá istotu štartu na najväčších pretekoch v cyklistickom kalendári a musí sa spoliehať na voľné karty.

4.11.2021 (Webnoviny.sk) - Prestup Petra Sagana z elitného nemeckého tímu WorldTour Bora-Hansgrohe do druhodivíznej francúzskej stajne TotalEnergies mnohých fanúšikov cestnej cyklistiky prekvapil a možno aj šokoval.

Trojnásobný majster sveta sa upísal na dva roky prokontinentálnemu družstvu, ktoré nemá istotu štartu na najväčších pretekoch v cyklistickom kalendári a musí sa spoliehať na voľné karty. Tridaťjedenročný Slovák v rozhovore pre LÉquipe vysvetlil, prečo dal prednosť francúzskej pred inými ponukami.

"Viaceré tímy mali o mňa záujem, ale TotalEnergies pod vedením manažéra Jeana-Reného Bernadeaua mi preukázali najviac rešpektu. Naozaj ma chceli a demonštrovali to počas celého času, čo sme rokovali. Vždy, keď som mal otázku, rýchlo na ňu odpovedali. A takto získali týždne náskoku pred ostatnými," uviedol Peter Sagan v rozhovore zverejnenom na webe velonews.com.

Tlak a zároveň bežná rutina

Majiteľ 119 triumfov v profikariére a víťaz tohtoročných pretekov Okolo Slovenska priblížil, čo bolo pre neho absolútne najdôležitejšie v súvislosti s novým zamestnávateľom na sezóny 2022 a 2023.

"Na tomto projekte ma najviac oslovila myšlienka, že tím poskladajú okolo mňa ako lídra. Je to tlak, ale zároveň pre mňa bežná rutina z minulých rokov. Rovnaké to bolo aj v mojich predchádzajúcich tímoch," vysvetlil Sagan.

Žilinský rodák, ktorý býva už niekoľko rokov v Monackom kniežatstve, zároveň pripomenul svoje začiatky v Bora-Hansgrohe.

"Bolo to v roku 2016, keď som sa k nim pripojil, a ľudia tiež vtedy vraveli, že je to malý tím. Lenže mnohé sa odvtedy zmenilo. Nezaujíma ma, že TotalEnergies nie sú momentálne vo WorldTour a ako sa na nich mnohí dívajú. Chcem im pomôcť rozvíjať sa, aby to bolo lepšie," podotkol víťaz dvoch najväčších cyklistických monumentov Paríž-Roubaix a Okolo Flámska.

Osobnosť tímového manažéra

Sagan v rozhovore pre LÉquipe ešte doplnil, že si veľmi váži osobnosť tímového manažéra Jeana-Reného Bernadeaua. Dokonca prisľúbil, že sa zdokonalí vo francúzštine, aby si lepšie rozumel s kolegami v tíme s prevahou francúzsky hovoriacich ľudí.

"Jeho charakter a štýl sú blízke môjmu srdcu. Je seriózny, keď je to potrebné, ale zároveň zábavný v iných situáciách. Snaží sa, aby jeho cyklisti mali zábavu z jazdy na bicykloch. Samozrejme, všetci vieme, že profesionálna cyklistika je v prvom rade robota na plný úväzok a musí sa brať vážne. Vyžaduje si veľké obete, ale na druhej strane si treba nájsť stále spôsob, aby sme si aj užívali, čo robíme," dodal Peter Sagan.

Spoločne s Petrom Saganom sa do francúzskeho družstva sťahujú aj dlhoroční kolegovia z tímov Tinkoff a Bora-Hansgrohe Poliak Maciej Bodnar a Talian Daniel Oss. Spolu so sebou berú aj svetoznámu značku bicyklov Specialized, ktorá je dlhoročne spojená s menom Peter Sagan.

Nahradí doterajšieho francúzskeho dodávateľa Willier Triestina. Podľa dohody Specialized bude dodávať cyklistom tímu TotalEnergies aj helmy a ďalšie cyklistické komponenty, odevná značka Sportful sa zasa postará o ich oblečenie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie