• Dnes je: Štvrtok 19. júla 2018 meniny má Dušana

Peter Sagan odštartoval revolúciu, UCI oficiálne nasadí videorozhodcov

Peter Sagan odštartoval revolúciu, UCI oficiálne nasadí videorozhodcov

Videorozhodcovia budú od budúcej sezóny posudzovať sporné situácie na najväčších pretekoch Grand Tour či monumentálnych klasikách a MS.

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) - Na všetkých troch cyklistických pretekoch Grand Tour (Giro d´Italia, Tour de France, Vuelta), štyroch z piatich monumentálnych klasík (okrem Okolo Lombardska) a tiež na majstrovstvách sveta budú od budúceho roka sporné situácie posudzovať aj videorozhodcovia.

Informuje o tom belgický denník Het Nieuwsblad. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) odskúša novú technológiu na najväčších podujatiach a pokiaľ sa osvedčí, rozšíri ju aj na ostatné preteky.

Porota zo štyroch členov

V obehu budú štyria videorozhodcovia z Francúzska, Španielska, Talianska a Belgicka - teda krajín, kde sa koná najviac cyklistických súťaží. Každá porota bude pozostávať zo štyroch členov - troch všeobecných a jedného videorozhodcu, ktorého verdikt bude mať rovnakú váhu v porovnaní s názorom jeho troch kolegov.


"V kontraste s videorozhodcom vo futbale, ten cyklistický bude robiť skutočné rozhodnutia. Kým vo futbale má len akúsi poradnú funkciu, v cyklistike bude mať jeho výrok veľkú váhu v konečnom verdikte. K dispozícii bude mať zábery z rôznych kamier. V skutočnosti je počas pretekov zachytených omnoho viac záznamov, ako sa vysiela v televízii," povedal pre Het Nieuwsblad vybraný rozhodca z Belgicka Guy Dobbelaere.

Vylúčenie Sagana z Tour de France

O služby videorozhodcov sa cyklistika hlásila už dlhší čas, poslednou povestnou kvapkou bolo .

Po finiši 4. etapy vo Vitteli sa jury zhodla na tom, že slovenský trojnásobný majster sveta (vtedy len dvojnásobný) ohrozil v záverečnom šprinte viacerých jazdcov. Sagan sa dostal do kontaktu s Britom Markom Cavendishom, ktorý spadol na bariéry a zlomil si pravú lopatku.

Líder tímu Bora-Hansgrohe pôvodne inkasoval časovú penalizáciu a odpočet bodov v súťaži o zelený dres, ale rozhodcovia ho neskôr na základe videozáznamov vylúčili z pretekov. Kauza sa neskôr dostala aj na Športový arbitrážny súd (CAS). Tam UCI uznala chybu a opísala incident ako nešťastný a neúmyselný.

Dobbelaere tiež uviedol, že UCI diskutuje s vysielateľmi o umiestnení väčšieho počtu kamier v priestoroch cieľa, aby mal videorozhodca čo najlepšie možnosti na posúdenie situácie.

"V incidente medzi Saganom a Cavendishom neboli okolnosti toho, čo a ako sa stalo, hneď jasné. Vo futbale je fixne stanovené ihrisko a spoločnosti si dajú kamery tam, kde chcú. Toto nie je možné na trati počas pretekov, určite by sa nemal zvýšiť počet motorizovaných kamier. UCI momentálne zisťuje, či je možné umiestniť viac kamier do oblasti cieľa, aby bolo možné pozrieť sa na šprint z rôznych uhlov," dodal Dobbelaere.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie