• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

Peter Pellegrini, nový predseda parlamentu, svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006 (krátky životopis)

Peter Pellegrini, nový predseda parlamentu, svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006 (krátky životopis)

Návrh kandidáta podali poslanci za stranu Hlas-SD, keďže podľa koaličnej dohody patrí post šéfa parlamentu tejto strane.

25.10.2023 (SITA.sk) - Predsedom Národnej rady SR sa stal líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini. V tajnom hlasovaní ho na stredajšej ustanovujúcej schôdzi parlamentu zvolila nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

Hlasovalo 148 poslancov, dva hlasy boli neplatné. Za Pellegriniho hlasovalo 131 poslancov, proti bolo 11 poslancov a štyria sa zdržali.

Peter Pellegrini

... sa narodil 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici. V rokoch 2002 - 2006 bol asistentom poslanca Ľubomíra Vážneho, ktorý kandidoval za stranu Smer - sociálna demokracia (Smer-SD).

Svoju politickú kariéru odštartoval v roku 2006, keď bol zvolený za poslanca Národnej rady SR na kandidátke Smeru-SD. Funkciu predsedu Komisie pre dopravu, pošty, komunikácie a informatizáciu spoločnosti pre NR SR vykonával do roku 2010.

O dva roky neskôr sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve financií a v roku 2014 sa stal podpredsedom Smeru-SD. Začiatkom júla toho istého roku sa stal ministrom školstva po demisii Dušana Čaploviča. Koncom novembra 2014 nahradil vo funkcii predsedu parlamentu Pavla Pašku a v roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.


V marci 2018 bol vtedajším prezidentom Andrejom Kiskom poverený zostavením novej vlády po tom, čo vláda Roberta Fica (Smer-SD) podala demisiu po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


Ako premiér pôsobil do marca 2020, keď ho vo funkcii nahradil Igor Matovič (OĽaNO). Po parlamentných voľbách 2020 zastával post podpredsedu parlamentu, v júni odišiel zo strany Smer-SD a založil si vlastnú stranu Hlas - sociálna demokracia. V októbri 2020 sa vzdal postu podpredsedu parlamentu.

Pellegrini a Korčok sú podľa bookmakerov najhorúcejšími kandidátmi na prezidenta, tipéri už vsádzajú stovky eur

 Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Ivan Korčok sú podľa bookmakerov najhorúcejšími kandidátmi na budúceho slovenského prezidenta. Korčok už zbiera podpisy, Pellegrini svoje kandidatúru neohlásil, ale ani nevylúčil. Informovala o tom spoločnosť Tipsport s tým, že už vypísala kurzy na to, kto vyhrá prezidentské voľby, ktoré budú na jar 2024.

Top trojka

Spoločnosť zdôraznila, že menoslov kandidátov má v tejto chvíli zostavený naširoko, a to na základe verejne dostupných informácií či zákulisných špekulácií.


„Viacerí kandidáti sa ešte nerozhodli, prípadne neoznámili, či budú kandidovať. V tejto fáze si teda tipéri môžu vyberať z viacerých kandidátov, ktorí napokon možno nebudú kandidovať," spresnil Tipsport.

Ako spoločnosť ďalej vysvetlila, najnižšie kurzy majú, a teda najvyššími favoritmi sú v tomto čase Pellegrini s kurzom 1,85:1 a za ním Korčok s kurzom 1,90:1. Medzi top trojku patrí aj Ján Kubiš s kurzom 8,0:1. Ten potvrdil záujem kandidovať na slovenského prezidenta.

Najvyššia stávka na Korčoka

„ Tipér vsadil 408,83 eur vo vtedajšom kurze 1,60:1, potenciálna výhra predstavuje 653,81 eur," informoval Tipsport.

Vedúci komunikácie a CSR Tipsport SK Filip Timár potvrdil, že na Slovensku je zatiaľ najviac tiketov a zároveň v najvyššej čiastke podaných na triumf Korčoka. „Podľa počtu náberov nasledujú: Ján Kubiš, Maroš Žilinka, Eduard Chmelár či Robert Fico. Na všetkých spomenutých máme nábery za minimálne 500 eur,“ doplnil Timár.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie