• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Pestovatelia a dodávatelia zeleniny a ovocia sa stretnú na celoslovenskej konferencii, podporuje ju Kaufland

Pestovatelia a dodávatelia zeleniny a ovocia sa stretnú na celoslovenskej konferencii, podporuje ju Kaufland

Zástupcovia slovenských pestovateľov ovocia a zeleniny a obchodníkov sa spolu s odborníkmi z Čiech aj Maďarska v dňoch 29.

29.11.2023 (SITA.sk) - Financovanie, ekologické pestovanie, závlahové systémy, využívanie obalov v poľnohospodárstve či vplyv klimatických zmien na budúcnosť pestovania ovocia a zeleniny, aj tieto témy sú programom podujatia v Mojmírovciach, ktorého hlavným partnerom je Kaufland.

"S mnohými slovenskými pestovateľmi a dodávateľmi spolupracujeme už vyše dvadsať rokov a sú pre nás dôležitými partnermi. Záleží nám na korektných vzťahoch, aj na tom, aby mali vytvorené čo najlepšie podmienky na pestovanie svojej produkcie, lebo len tak zákazníkom môžeme ponúkať široký výber slovenského ovocia a zeleniny," vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovenská republika v.o.s. a dodáva, že partnerstvo takéhoto podujatia je pre obchodný reťazec prirodzeným pokračovaním nastaveného trendu v podpore slovenského poľnohospodárstva.

Konferenciu Budúcnosť slovenského zeleninárstva a zemiakarstva - Budúcnosť slovenského ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva - Budúcnosť špeciálnej rastlinnej výroby na Slovensku, ktorá sa pravidelne koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aj tento rok v Mojmírovciach organizuje Zemiakarský a zeleninársky zväz SR, jej hlavným dlhoročným partnerom je Kaufland.

"Slovensko zatiaľ nie je v produkcii ovocia a zeleniny sebestačné," konštatuje predseda zväzu Jozef Šumichrast. Dokonca aj pri takej tradičnej plodine, akou je mrkva, naši poľnohospodári dosahujú sebestačnosť len na 55 percent. "Situácia je lepšia v ponuke cibule, kde jej pestovatelia dokážu pokryť požiadavky spotrebiteľov na 94 percent a aj pri skleníkových paradajkách je priestor na dosiahnutie plnej sebestačnosti. Na našom trhu chýbajú najmä tie druhy plodín, ktoré sú na pestovanie náročnejšie, vyžadujú si veľké investície alebo viac ručnej práce, čo je príklad papriky alebo šalátov. Každý poľnohospodár však pre svoju úrodu potrebuje predovšetkým odbyt a keďže až 80 percent slovenského ovocia a zeleniny nakupujú zákazníci v reťazcoch, Kaufland je pre nás dôležitým obchodným partnerom."

Podpore domácej produkcie venuje reťazec veľkú pozornosť. Svoj sortiment sa snaží pokryť predovšetkým z lokálnych zdrojov a ponuku slovenského ovocia a zeleniny pravidelne rozširuje. Okrem spolupráce s najväčšími pestovateľmi vyhľadáva aj nových dodávateľov. Prostredníctvom článkov pravidelne informuje verejnosť o aktuálnych novinkách či problémoch poľnohospodárov a zároveň je dlhoročným partnerom medzinárodného kurzu Harmonizácia hodnotenia kvality ovocia a zeleniny, ktorý sa na Slovensku organizuje pod záštitou Schémy OECD pre uplatňovanie noriem kvality pre ovocie a zeleninu (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj).

Počas minulého roka Kaufland ponúkol svojim zákazníkom vyše 51 tisíc ton ovocia a zeleniny z lokálnej produkcie, pričom napríklad v sortimente zemiakov dve tretiny predaja pochádzali zo Slovenska. Aktuálne až 50 percent zeleniny a ovocia mierneho pásma, ktoré spotrebitelia nájdu v regáloch reťazca, vypestovali domáci dodávatelia.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie