• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Penzisti si opäť prilepšia o desiatky eur, minimálne dôchodky sa rozmrazia

Penzisti si opäť prilepšia o desiatky eur, minimálne dôchodky sa rozmrazia

Od júla tohto roka bude základná výška minimálnej penzie tvoriť 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.

Minimálne dôchodky sa od októbra tohto roka opäť zvýšia. Kým od začiatku júla tohto roka základná suma minimálnej penzie pri získaní 30 rokov dôchodkového poistenia stúpne zo súčasných 334,30 eura na 359,30 eura, od októbra tohto roka vzrastie na 383,10 eura.

Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi

Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi od poslancov za hnutie Sme rodina, ktorú schválil parlament. Sumy minimálnych dôchodkov sa zvýšia vzhľadom na to, že súčasne od októbra stúpnu aj výšky dávok v hmotnej núdzi. Zámerom je, aby poberateľ minimálneho dôchodku po zvýšení súm pomoci v hmotnej núdzi nebol odkázaný na sociálne dávky.

Zvýšenie nastane v októbri

Od júla tohto roka bude základná výška minimálnej penzie tvoriť 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, kým od júla do septembra vzrastie o dva percentuálne body zo sumy životného minima.

Určenie staronovým spôsobom

Minimálne dôchodky sa od júla tohto roka rozmrazia. Suma minimálnej penzie sa bude určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, bude minimálny dôchodok opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima.


Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o dva percentuálne body a od 40 rokov o tri percentuálne body.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie