• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Penzión v Dunajskej Strede pohltil počas noci požiar, neprežil muž z Maďarska (foto)

Penzión v Dunajskej Strede pohltil počas noci požiar, neprežil muž z Maďarska (foto)

K tragédii podľa polície došlo pravdepodobne tak, že si 61-ročný muž varil jedlo na elektrickom sporáku a počas toho zaspal.

9.11.2021 (Webnoviny.sk) - Kriminalisti z Dunajskej Stredy vyšetrujú okolnosti nočného požiaru, pri ktorom zahynul 48-ročný muž a ďalšie dve osoby sa zranili. Horieť začalo pred polnocou v penzióne na Hlavnej ulici v Dunajskej Strede.

V budove bolo päť osôb

Hasiči boli po príchode na miesto podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Leny Košťálovej informovaní, že v budove sa nachádza päť osôb. Popri likvidovaní požiaru začali s ich vyhľadávaním a záchranou.

Na miesto udalosti si hasiči vyžiadali výškovú techniku, pomocou ktorej zachránili dve osoby cez okno, z ktorého odstránili mrežu. Na najvyššom podlaží sa nachádzali dve osoby, jednu z nich odviedli do bezpečného priestoru, ďalšia osoba nejavila známky života.

Možné vysvetlenie požiaru

Hasiči ju vyniesli von, kde sa ju zdravotníci snažili resuscitovať, avšak neúspešne. Polícia na sociálnej sieti spresnila, že obeťou bol 48-ročný muž z Maďarska. Ťažké zranenia utrpel aj 61-ročný muž, 28-ročná žena sa zranila ľahko.

V súvislosti s požiarom začal vyšetrovateľ trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Za tento skutok môže hroziť podľa zákona trest odňatia slobody na dva roky až päť rokov. K tragédii podľa polície došlo pravdepodobne tak, že si 61-ročný muž varil jedlo na elektrickom sporáku a počas toho zaspal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie