• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Pellegrini, Žiga a Tomáš hodnotia prvých 100 dní vlády premiéra Matoviča (naživo)

Pellegrini, Žiga a Tomáš hodnotia prvých 100 dní vlády premiéra Matoviča (naživo)

Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Kancelária podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Peter Pellegrini s poslaneckými kolegami Petrom Žigom a Erikom Tomášom na tlačovej besede hodnotí prvých 100 dní Matovičovej vlády.

Hoci Slovensko zvládlo zdravotnú stránku pandémie výborne, ekonomicky to nová vláda nezvláda. Také je hodnotenie prvých 100 dní vládnutia nového kabinetu zo strany expremiéra Petra Pellegriniho.

Nový kabinet pochválil, že pokračoval a dopĺňal opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu, čo sa ukázalo ako správne, boj proti pandémii však musí podľa neho stáť na dvoch nohách.

Hospodárstvu nepomôžu desiatky opatrení

„Bojím sa, že tá ekonomická noha začína byť už chromá. Dodnes sme neboli svedkami predstavenia jasného ekonomického plánu,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Pellegrini. Hospodárstvu podľa neho nepomôžu ani desiatky opatrení, ktoré v stredu schválila vláda na návrh ministra hospodárstva.„Aj včerajšie opatrenia sú síce fajn, mnohé z nich sú sexi, ale darmo sa to nazýva nejaké kilečko, zásadným spôsobom to nepomôže k záchrane slovenskej ekonomiky,“ tvrdí.Expremiérovi preto chýba, že k aktuálnej situácii sa tak hlasno ako infektológovia, virológovia a verejní zdravotníci, nevyjadrujú aj ekonómovia. „Extrémne mi chýba, že s takou frekvenciou nepočúvame ekonomické konzíliá,“ vyhlásil.

Programové vyhlásenie vlády nedodržiavajú

Pellegrini pritom novú vládu kritizuje aj za to, že podľa neho absolútne nedodržiava svoje záväzky z programového vyhlásenia vlády, čo sa týka transparentnosti či očisty verejného života.


Spoluodídenci Pellegriniho zo Smeru-SD svoju kritiku novej vlády mieria aj na pomalé vyplácanie pomoci na záchranu pracovných miest, ktorá je samo o sebe podľa nich veľmi nízka.


V sociálnej oblasti Erik Tomáš upozorňuje na hrozbu nevyplatenia trinástych dôchodkov, zrušenia dôchodkových stropov, či zmien v minimálnej mzde. „Pri akýchkoľvek pokusoch o búranie sociálneho štátu budeme veľmi hlasno kričať,“ tvrdí Tomáš.


Počasie