• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Pellegrini si podal Hegera a poukázal na jeho klamstvá. Premiérova vláda zrušila zvyšovanie platov a dôchodcovia si pohoršili (video)

Pellegrini si podal Hegera a poukázal na jeho klamstvá. Premiérova vláda zrušila zvyšovanie platov a dôchodcovia si pohoršili (video)

Predstavitelia strany poukázali na nepravdy vládneho hnutia.

23.4.2022 (Webnoviny.sk) - Aj keď je premiér Eduard Heger (OĽaNO) vnímaný ako hrdina, nemali by sme zabúdať na klamstvá jeho vlády, tvrdí predseda strany Hlas-sociálna demokracia Peter Pellegrini. Na tlačovej besede predstavitelia Hlasu poukázali na nepravdy vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Podľa Pellegriniho vládne hnutie klame v tom, že na zastropovanie cien energií vynaložili jednu miliardu eur. „Zastropovanie je niečo, čo nás ešte len čaká, ešte nevieme ani akého okruhu obyvateľov sa týka," uviedol Pellegrini s tým, že tento údaj je vymyslený, keďže nikto nedokáže odhadnúť ceny v roku 2023 či 2024.

Neschopnosť zabezpečiť sociálne istoty

Ďalšia lož sa má dotýkať toho, že vláda neodkáže byť akcieschopná a zabezpečiť sociálne istoty. „Je to antisociálna vláda, pretože sa zaviazala, že ani jedno zo sociálnych opatrení nezruší po voľbách. Aká je realita? Zavedené plnohodnotné 13. dôchodky vo výške 460 eur pre každého dôchodcu boli zrušené a boli nahradené sociálnou dávkou nižšou o niekoľko sto eur," podčiarkol Pellegrini.

Rovnako vláda podľa neho zrušila zastropovanie veku odchodu do dôchodku, či zrušila zvyšovanie platov v štátnej a verejnej službe o 10 percent.

Počas vládnutia hnutia OĽaNO sa dôchodcovia podľa Pellegriniho zaradili medzi najviac ohrozené skupiny, pričom sú odkázaní na príjmy zo starobného dôchodku bez možnosti iných príjmov. „Vláda im ho hanebne valorizuje tento rok iba o 1,3 percenta, hoci dôchodcovská inflácia dávno prekročila 10 percent," doplnil.

Koalícia hlúpo klame národ

Podľa Pellegriniho je nepravdou aj to, že súčasná vláda využíva svoj potenciál z toho, že nekradne. Potvrdiť to má kauza 2,5 milióna eur pre firmu Dustream production pri riešení utečeneckej krízy, 4 500 eur vyplatených v rámci agrorezortu na jednu ošípanú bývalému štátnemu tajomníkovi ministerstva pôdohospodárstva, či údajné podvody človeka blízkeho hnutiu OĽaNO Michala Miškoviča.

Ložou má byť aj efektívne hospodárenie, čo dokazuje podľa predstaviteľov strany Hlas-SD 800 miliónov vynaložených na plošné testovanie či 30 miliónov na očkovaciu prémiu a lotériu.


„My už nebudeme klamstvá nechávať iba tak, že ich niekto povie, ale zakaždým budeme reagovať, nielen keď sa budú týkať nás osobne, ale budeme sa brániť aj voči tomu, keď predstavitelia vládnej koalície hlúpo klamú svoj národ a rozprávajú im niečo, čo sa vôbec nezakladá na pravde," uzavrel Pellegrini.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie