• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Pellegrini sa zastal Fica, Hlas nebude nikdy súhlasiť s väzobným stíhaním poslancov parlamentu

Pellegrini sa zastal Fica, Hlas nebude nikdy súhlasiť s väzobným stíhaním poslancov parlamentu

Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok začali rokovať o vydaní súhlasu s väzbou poslanca a bývalého premiéra Roberta Fica.

28.4.2022 (Webnoviny.sk) - Predstavitelia strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) nebudú nikdy súhlasiť s väzobným stíhaním akéhokoľvek poslanca parlamentu, či už ide o predsedu strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica alebo ktoréhokoľvek iného poslanca NR SR, aj koaličného.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Hlas-SD totiž nemá podľa jeho slov záruky, že bude v súčasnej situácii poslanec parlamentu spravodlivo súdený, pretože podľa neho na Slovensku nefunguje právny štát.

Poslanci NR SR vo štvrtok začali rokovať o vydaní súhlasu s väzbou poslanca a bývalého premiéra Fica. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Fica exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Ľuboš Blaha: Fico nesmie ísť do väzby „Ide mu o život“

Obvinený Robert Fico na tlačovej besede po svojom výsluchu zaútočil na vyšetrovateľa prípadu Jaroslava Vereščáka, aj na sudcu Miroslava Mazúcha, ktorý bral Roberta Kaliňáka do väzby.

„Môžem vám povedať o tom sudcovi ako sa pozná s tým prokurátorom, ako spolupracovali na jednom pracovisku. Obávam sa, že pokiaľ ide o úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd, tak je veľký problém nájsť niekoho kto by rozhodoval tak ako má,“ povedal Fico.

O vyšetrovateľovi zase Fico niekoľkokrát povedal, že naňho na výsluchu pozeral ako výr. „Toto tento pán nemohol napísať, ten človek je úplne mimo, nejaký pešiak, ktorého tam zobrali, on len podpisuje a bude robiť takéto úkony.“

Vereščák to ešte v nedeľu odmietol. Uznesenie o vznesení obvinenia podľa neho spracoval na základe dôkaznej situácie a v súlade s Trestným poriadkom.

Fico však tvrdí, že „Matovičov pes Lipšic dal všetko pripraviť“.

Predsedovi Smeru sa nepáči ani to, ako dnes na celú situáciu reagovala prezidentka Zuzana Čaputová. „Prezidentka sa v podstate pridala k uzneseniu, ktorého cieľom je zatvoriť najsilnejšej opozičnej strane ústa. Zastala sa zločincov na NAKA, má tam Mikulca, ktorého menovala do funkcie.“


Fico povedal, že nerozumie, z čoho je obvinený a opakoval, že išlo len o politickú prácu. „Dnes každá vláda vo svete, v Európe je zločinecká skupina, keď sa rozhodne nominovať svojich ľudí. Stále nechápeme, v čom spočíva podstata uznesenia.“


Podľa Fica je normálne, že informoval o tom „aké zločiny páchajú vaši politickí oponenti“. „Ani jeden údaj, ktorý som povedal, nebol preukázaný ako falošný.“

Fico povedal, že ráta s tým, že čoskoro si oblečie tepláky. Predpokladá, že parlament ho vydá na väzobné stíhanie vo štvrtok. Smer vraj pripraví na to, aby fungoval, aj keď on bude vo väzbe. „Výrazne to ovplyvní charakter opozičnej práce, ale taký je život.“


Na tlačovej besede vystúpil aj Ľuboš Blaha, ktorý povedal, že Fico nesmie ísť do väzby, lebo hrozí, že sa potkne o papuču, samovylúpne si oko, alebo sa obesí. “Ide mu o život,” povedal Blaha a porovnal Fica s bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským, ktorý vo väzbe spáchal samovraždu.


Fico tiež dostal otázku, ako vníma, že s jeho stíhaním v podstate súhlasil aj generálny prokurátor. Zareagoval, že Maroš Žilinka nie je ich nominant. „Neviem, čo sa deje na generálnej prokuratúre, sledujeme konflikty, ale neviem, či sú to hrané konflikty, alebo spolupracujú, lebo spolupracujú veľmi úzko.“

Polícia za vlády Smeru lustrovala Ficových oponentov a ich rodiny, medzi stovkami mien sú aj Viskupič a Klimek (video)

Polícia počas jednofarebnej vlády strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) v rokoch 2015 a 2016 lustrovala vtedajších politikov opozície a ich rodinných príslušníkov.

Lustrovaných malo byť približne 490 osôb

Na tlačovej besede o tom informovali predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš a poslanci tohto hnutia Peter Pollák ml. a Andrej Stančík.


Medzi nimi boli napríklad súčasný trnavský župan a vtedajší poslanec parlamentu Jozef Viskupič alebo súčasný štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek či vtedajší poslanec OĽaNO Peter Pollák, ktorý je dnes europoslancom.

Pollákovi doručili listinu z polície

Poslanec Peter Pollák ml. povedal, že v roku 2015 bol študentom vysokej školy a v tom čase policajti o ňom zisťovali informácie vrátane jeho rodiny. Dnes mu doručili listinu z polície o tom, že bol lustrovaný neznámym príslušníkom Policajného zboru.


Podľa Polláka ml. na vrchole vzťahového diagramu bol jeho otec, vtedajší poslanec parlamentu za OĽaNO. „Zrejme hľadali na neho niečo, čo by ho mohlo diskreditovať," poznamenal Pollák ml. Rovnakú písomnosť polícia doručila aj jeho otcovi, že bol v rokoch 2015 a 2016 lustrovaný v rôznych informačných systémoch polície s tým, že tieto požiadavky nesúviseli s plnením si služobných povinností.


Pollák ml. poznamenal, že jeho strýko je obyčajný tesár. Spýtal sa, akým spôsobom si dovolili lustrovať takého človeka. Pollák doplnil, že je známe, že jeho rodina pochádza z osady a lustrácie skončili až tam.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie