• Dnes je: Streda 18. júla 2018 meniny má Kamila

Pellegrini nechce za ministra vnútra vysokého funkcionára Smeru-SD, kritizoval aj procedúru demisie Fica

Pellegrini nechce za ministra vnútra vysokého funkcionára Smeru-SD, kritizoval aj procedúru demisie Fica

Nastávajúci predseda vlády sa nechcel vyjadrovať k budúcnosti Tibora Gašpara na poste prezidenta Policajného zboru SR.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) - Dezignovaný premiér Peter Pellegrini chce novú vládu zostaviť tak, aby zastavil ďalšiu polarizáciu v spoločnosti. Uviedol to v nedeľňajšej mimoriadnej relácii televízie Markíza Politická kríza. Ako však dodal, všetky nominácie vzídu z politických strán.

Reakcia na status prezidenta

Pellegrini sa odmietol vyjadriť k jednotlivým ľuďom, ktorí sa spomínajú ako potenciálni ministri na funkcie ministrov vnútra či kultúry. Skonštatoval však, že by to mal byť odborník, ktorý nie je vysokým funkcionárom Smeru-SD. Potrebu odbornosti zdôvodnil tým, že vláda nemá sto dní a ministri tak nebudú mať čas na zorientovávanie sa v rezortoch.


Súčasný podpredseda vlády je presvedčený, že prezident Andrej Kiska nemá možnosť odmietnuť jeho nominácie. Reagoval tak na status prezidenta na sociálnej sieti, podľa ktorého je „pripravený dôsledne využívať všetky ústavné právomoci hlavy štátu.“


Pellegrini zároveň kritizoval procedúru demisie Roberta Fica a odovzdanie poverenia zostaviť novú vládu jemu. Zo strany paláca to podľa neho bolo nekultúrne. Prekážalo mu, že prezident nevystúpil s prejavom a slovo nedostali ani odchádzajúci a dezignovaný premiér. Pellegrini poprel, že by ho Fico vo svojom následnom vyhlásení pre médiá nepustil k slovu, jednoducho vystúpiť nechcel.

Poďakoval účastníkom protestov

Nastávajúci predseda vlády sa nechcel vyjadrovať k budúcnosti Tibora Gašpara na poste prezidenta Policajného zboru SR. „S tým bude musieť prísť nový minister vnútra,“ skonštatoval. Potvrdil však, že v strane uvažujú o zmene spôsobu voľby prezidenta PZ, aby nebol závislý od politikov. Ak Pellegrini bude premiérom, bude podľa jeho vlastných slov na tom trvať.

V pondelok na poludnie zasadne predsedníctvo Smeru-SD, ktoré by malo rozhodnúť o nomináciách strany. Slovenská národná strane už o 09:00 Pellegrinimu oznámi, či ponecháva súčasných ministrov na ich postoch.

„Ak zotrvajú, nemám problém ich zaradiť na zoznam ministrov,“ vyjadril sa Pellegrini. Hneď v pondelok alebo v utorok by mal svojich kandidátov predstaviť prezidentovi a najneskôr v stredu by začalo rokovanie v NR SR o vyslovení dôvery novej vláde.

Pellegrini opäť poďakoval účastníkom protestných zhromaždení za bezproblémový priebeh. Odmietol však ich požiadavku na predčasné voľby. „Aj tí, čo sa stretávajú na ulici, musia rešpektovať, že sme parlamentná demokracia a dôveru vláde vyslovuje parlament,“ odkázal Pellegrini účastníkom zhromaždení.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie