• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Pellegrini: Informácie, ktoré Kollár prečítal poslancom boli tak závažné, že v sále bolo úplné ticho

Pellegrini: Informácie, ktoré Kollár prečítal poslancom boli tak závažné, že v sále bolo úplné ticho

Peter Pellegrini v Sobotných dialógoch RTVS uviedol, že na Slovensku funguje organizovaná skupina ľudí, ktorí vedia nahovoriť svedkov, aby vypovedali o skutočnostiach, ktoré si skupina vymyslela.

29.5.2021 (Webnoviny.sk) - Informácie, ktoré predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) prečítal poslancom na neverejnej schôdzi boli tak závažné, že v sále bolo úplné ticho. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini.

Informácie sa mali týkať skupiny ľudí zloženej z policajtov, prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorá mala manipulovať výpovede svedkov, aby mohla väzobne stíhať konkrétne osoby.

"Slabý odvar" celej skutočnosti

Podľa Pellegriniho pritom svedkovia môžu vypovedať o vymyslených skutočnostiach. Informácie, ktoré si poslanci vypočuli sú pritom podľa neho iba „slabým odvarom“ celej skutočnosti, pretože predseda NR SR poslancom parlamentu nemohol poskytnúť informácie, ktoré podliehajú previerke „prísne tajné“.

„Otázka je, keby sme sa nedozvedeli o schôdzke, či by vôbec vyplávala na povrch táto hrozná skutočnosť,“ povedal Pellegrini.

Ten je presvedčený, že keby opozícia neiniciovala mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej žiadala vysvetlenie stretnutia predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby, poslanci by sa nikdy informácie nedozvedeli.

Zlyhanie systému spravodlivosti

Boris Kollár považuje zistené skutočnosti za absolútne zlyhanie systému spravodlivosti na Slovensku. Poukázal pritom na prípad advokáta Martina R., ktorý bol na základe výpovede kajúcnika väzobne stíhaný 20 mesiacov.

Jeho bezodkladné prepustenie napokon nariadil Ústavný súd s odôvodnením, že boli porušené jeho základné ľudské práva.

Tajné stretnutie v budove SIS

Stretnutie v špeciálnej miestnosti na centrále SIS, ktorú nie je možné odpočúvať, zvolal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

Jeho účastníkmi mali byť podľa medializovaných informácií nový riaditeľ SIS Michal Aláč (nom. Sme rodina), prezidentka Zuzana Čaputová, predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.


Na stretnutí podľa neho mali byť prítomný aj šéf Národného bezpečnostného úradu, minister obrany či šéf vojenskej spravodajskej služby.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie