• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Pellegrini dal veľký verejný prísľub a strana Hlas-SD priblížila svoju zásadnú prioritu (video)

Pellegrini dal veľký verejný prísľub a strana Hlas-SD priblížila svoju zásadnú prioritu (video)

Hlas je tiež pripravený otvoriť diskusiu o zmene volebného systému, aby každý okres mal v parlamente svojho vlastného zástupcu.

31.8.2023 (SITA.sk) - Ekonomické i politické vyrovnanie rozdielov medzi slovenskými regiónmi je zásadnou prioritou strany Hlas-SD. Ako svoju podmienku na vstup do novej vlády preto požaduje spustenie Národného plánu definitívneho vyrovnania regionálnych rozdielov, ktorého súčasťou je každoročná investícia do regiónov v objeme jednej miliardy eur.

Hlas je zároveň pripravený otvoriť diskusiu o zmene volebného systému, aby každý okres mal v parlamente svojho vlastného zástupcu.

„Ak Hlas dostane silný mandát od voličov, aby mohol byť rozhodujúcou a stabilizujúcou zložkou budúcej vlády, spustí Národný plán vyrovnania regionálnych rozdielov, ktorý v horizonte troch volebných období odstráni zásadné a neprijateľné rozdiely v kvalite života v rôznych častiach Slovenska. Súčasťou tohto plánu bude miliarda eur ročne, preinvestovaná v slovenských regiónoch na kľúčové projekty. Na Slovensku sa musí začať konečne budovať a stavať, nielen udržiavať a plátať diery," vyhlásil líder strany Peter Pellegrini na tlačovej konferencii v Banskej Bystrici.

Ťažko skúšané regióny

Plánom Hlasu je zároveň vrátiť rokovania novej vlády do slovenských regiónov. Kým vláda Petra Pellegriniho absolvovala takmer polovicu svojich rokovaní formou výjazdov v ťažko skúšaných regiónoch, vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora prijímali svoje rozhodnutia takmer výlučne v Bratislave.

„Vláda a jej predseda sa nesmú tváriť, že pojedli všetku múdrosť sveta a dokážu regionálne problémy riešiť od zeleného stola v Bratislave. Práve na výjazdových zasadnutiach majú ministri možnosť počúvať starostov, primátorov, miestnych podnikateľov, kultúrne spolky, ale aj ľudí priamo na uliciach. Preto ak bude Hlas na základe volebného výsledku môcť nominovať predsedu vlády, bude takáto vláda zasadať dvakrát za volebné obdobie v každom jednom slovenskom okrese," zdôraznil Peter Pellegrini.

Politické vyrovnanie regionálnych rozdielov

Hlas však okrem ekonomického požaduje aj politické vyrovnanie regionálnych rozdielov. „Slovenské okresy musia dostať skutočné slovo v celoštátnej politike, ľudia v nich musia vedieť, kto ich zastupuje a čo pre nich skutočne urobil. Preto sme pripravení po voľbách otvoriť diskusiu o zmene volebného systému tak, aby každý jeden okres mal v Národnej rade Slovenskej republiky svojho poslanca," povedal Peter Pellegrini.

Prioritou Hlasu v regionálnej politike je pravidlo, že nikto nesmie byť potrestaný za to, kde sa narodil, alebo kde sa rozhodol pracovať a žiť.

Naopak, v každom jednom kúte Slovenska musí mať človek rovnaký prístup k zásadným službám štátu: kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti, dobrému vzdelaniu a spoľahlivým sociálnym službám. „Ak sa postoj štátu k slovenským regiónom po voľbách zásadne nezmení, bude sa v nich prehlbovať chudoba a ľudia z nich budú odchádzať. A to za žiadnych okolností nesmieme dopustiť," uzavrel líder strany Hlas-SD.

Ako vyrastieme z dlhov minulej vlády?

Ekonomický expert Hlasu Kamil Šaško zdôraznil, že napriek katastrofálnemu stavu verejných financií sú investície do regionálneho rozvoja nevyhnutné.

„Miliarda eur ročne v regiónoch znamená urýchlené dobudovanie základnej infraštruktúry vidieckych oblastí. Hlas považuje za prioritu pre bežný život človeka, aby mal vo svojej obci vodovody, kanalizáciu, aby jazdil po bezpečných cestách či mostoch a aby bol jeho majetok zabezpečený napríklad proti povodniam," uviedol Kamil Šaško.

Naštartovanie robustného hospodárskeho rozvoja nebude podľa neho po diletantských vládach Matoviča a Hegera jednoduché, pre Slovensko je to však jediná možná cesta. „Z dlhov, ktoré vyrobila minulá vláda, postupne vyrastieme iba zodpovedným a efektívnym investovaním. Na to však potrebujeme slušnú, odborne pripravenú vládu a najmä kompetentného premiéra," dodal Kamil Šaško.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie