• Dnes je: Štvrtok 20. januára 2022 meniny má Dalibor

Pellegrini chce vidieť, ako Matovič dodrží slovo. Najskôr sa však musí zmeniť rokovací poriadok parlamentu

Pellegrini chce vidieť, ako Matovič dodrží slovo. Najskôr sa však musí zmeniť rokovací poriadok parlamentu

Navrhované zmeny strana konzultovala už aj s viacerými právnikmi.

26.8.2021 (Webnoviny.sk) - Legislatívnym zmenám súvisiacim s referendom o predčasných voľbách bude najskôr prechádzať úprava zákona o rokovacom poriadku parlamentu. Pre agentúru SITA to povedal poslanec strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Matúš Šutaj Eštok.

„To je tá kľúčová zmena, ktorá bude potrebná,“ uviedol Šutaj Eštok. Konkrétne návrhy mieni Hlas-SD odprezentovať na budúci týždeň. „Technické riešenie máme hotové. Je odkonzultované s viacerými právnikmi, aj ústavnými, a malo by byť čisté. Pôjde skôr o zrýchlenie procesu, aby sa o zmene ústavy a referende dalo rokovať skôr,“ poznamenal poslanec.

Parlament o novele ústavy, aby si poslanci mohli na základe referenda skrátiť volebné obdobie, diskutoval koncom júna. Išlo o návrh z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ale poslanecká snemovňa ho odmietla.

Strana nemá dostatok hlasov

Podľa platného zákona o rokovacom poriadku parlamentu možno v tej istej veci podať nový návrh najskôr o šesť mesiacov. Táto lehota má uplynúť 29. decembra tohto roka. Aj preto sa v júli v parlamente nerokovalo o žiadnej iniciatíve súvisiacej s referendom o skrátení volebného obdobia.

Predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini v stredu 25. augusta vyhlásil, že strana predloží do Národnej rady SR nové návrhy zákonov, ktoré umožnia novelizovať ústavu a následne vyhlásiť referendum o predčasných voľbách. Hlas-SD však nemá dostatok hlasov v parlamente na presadenie vlastného zámeru a bude musieť preto nájsť spojencov medzi vládnymi poslancami.

Na otázku, či Hlas-SD chce využiť na vyhlásenie referenda petíciu s už vyzbieranými 600-tisíc podpismi alebo počíta s tým, že parlament po zmene ústavy prijme uznesenie, ktorým požiada hlavu štátu o vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, Šutaj Eštok odpovedal, že ide o technické riešenie.

Podstatný je výsledok

„Či už je to tak alebo onak, podstatný je na konci výsledok, aby referendum bolo vyhlásené. Či to už bude na základe tých 600-tisíc podpisov alebo na základe uznesenia parlamentu. Nakoniec, Boris Kollár, Igor Matovič a Richard Sulík povedali, že oni sú za referendum, tak im vytvoríme priestor, aby sa mohli realizovať, a teda, že to, čo povedia, má aj nejakú váhu,“ poznamenal Šutaj Eštok.

Ústavný súd SR 7. júla tohto roka rozhodol, že predmet referenda o skrátení volebného obdobia parlamentu nie je v súlade s ústavou.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rozhodnutie súdu reagovala, že parlament môže zmeniť ústavný text a následne prijať uznesenie o konaní referenda o predčasných voľbách a ona by referendum vyhlásila.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie