• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Pellegrini bez partnera? Do politickej karantény ho tlačia súperi

Pellegrini bez partnera? Do politickej karantény ho tlačia súperi

Hlas sa však môže dostať do podobnej situácie, v akej bol pred minuloročnými voľbami Smer. Viaceré relevantné strany s ním vylúčili spoluprácu.

Strana Hlas-SD dlhé mesiace vedie v prieskumoch verejnej mienky, ale už horšie je to s jej prípadnými politickými partnermi. Líder strany Peter Pellegrini o možných partneroch nechce otvorene hovoriť. Zo spolupráce vylúčil len kotlebovcov.

Otázkou je, či bude mať koho ďalšieho vylučovať, keď ostatné strany od Hlasu skôr bočia. V zálohe pre Pellegriho tak zostáva iba Smer-SD.

Diskusiu o tom, kto by s kým išiel do vlády, politici veľmi neobľubujú. Tá bude na programe dňa aj v súvislosti s blížiacim sa referendom o predčasných voľbách.


Ešte predtým však musí občiansky výbor podporovaný hlavne Hlasom a Smerom získať dostatok podpisov na zorganizovanie ľudového hlasovania o konci súčasného kabinetu.

Pellegrini uisťuje, že s ním príde stabilita

Líder vládnej SaS Richard Sulík cez víkend povedal, že si spoluprácu s Hlasom nevie predstaviť. „Hlas je v podstate premaľovaný Smer a Smer sme vylúčili,“ povedal Sulík v TA3. Podľa neho sa nedá povedať, čo voľby prinesú.

Pripomenul, že vo vlaňajších voľbách prepadlo neobvykle veľa hlasov, keď sa do parlamentu nedostali strany ako KDH, Progresívne Slovensko, Spolu a strany reprezentujúce maďarských voličov. Ešte vlani pred vznikom Hlasu sa Sulík vyjadroval obozretnejšie. Vravel, že si treba počkať čo sa z tejto strany „vykľuje“.


Pellegrini cez víkend povedal „nie“ len spolupráci s politikmi z ĽSNS. Zároveň poznamenal, že je predčasné hovoriť o tom, aký mandát dostane Hlas vo voľbách a či bude mať právo hovoriť o tom, kto má byť vo vláde. „Po voľbách môže byť politická mapa prekreslená úplne inak,“ vyhlásil.


Podľa neho sa prieskumy verejnej mienky menia a niektoré vládne strany sa po mesiaci vyskytnú tesne pod hranicou zvoliteľnosti a iné, ktoré neboli doteraz v parlamente, sa v ňom zase vyskytnú. Zároveň však tvrdil, že ak by bol Hlas súčasťou vládnej koalície, vniesol by do nej „prvok stability a profesionality“.

OĽaNO nechce Smer a jeho odnože

Premiér a šéf vládneho hnutia OĽaNO Igor Matovič popri bývalom premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) ako hlavného politického odporcu zvyčajne pomenúva Pellegriniho. Je preto skôr nepravdepodobné, že by OĽaNO a Hlas mali v budúcnosti spolu vládnuť.


Predseda parlamentného klubu OĽaNO Michal Šipoš uviedol, že hlavným programom OĽaNO je už od jeho vzniku boj proti korupcii a proti rozkrádaniu spoločného majetku.

„Tento cieľ by sa nám asi ťažko darilo napĺňať po boku s ľuďmi, akými sú Peter Pellegrini, Peter Žiga, Richard Raši či Erik Tomáš, ktorí dlhé roky korupciu a bezbrehé rozkrádanie Slovenska kryli. Preto vylučujeme akúkoľvek spoluprácu so Smerom, či odnožou Smeru, ktorá si dnes hovorí Hlas,“ povedal portálu Webnoviny Šipoš.


Poslanec ďalšej koaličnej strany Sme rodina Ľudovít Goga o spoluprácu s Hlasom okomentoval tak, že „pán Sulík má svoj názor a my máme vlastný“.


„Teraz sa stále zaoberáme chorobou COVID-19, ale potrebovali by sme riešiť domácu politiku. Chyby, ktoré robíme v koalícii, iba naháňajú podporu Hlasu,“ povedal Webnovinám Goga. Predpokladá, že po zmiernení dopadov pandémie, sa zmení aj vnímanie strán v očiach verejnosti.


Podľa Gogu je nevyhnutné, aby Sme rodina mohla splniť kľúčové body svojho programu. „To nás momentálne zaujíma. Vytĺkať dnes politické body z chýb jedného či druhého partnera v koalícii, je hlúpe. Kľúčové bude rozbehnutie ekonomiky,“ zdôraznil.

S nálepkou politickej matky

Hlas je dlhodobo usadený na prvej priečke popularity v prieskumoch. To však ešte neznamená, že by si mohol budúcich partnerov vyberať. Výnimkou je len jeho bývalá materská strana Smer. Zvyšné strany Hlas obchádzajú.


Politológ Juraj Marušiak hovorí, že pri terajších stanoviskách politických strán by Hlas veľmi nemal s kým ísť do vlády.

„Jedna vec však je, čo sa hovorí teraz a druhá vec je, čo bude po voľbách. Ale pokiaľ by strany súčasnej koalície ako mantru opakovali, že konflikt so Smerom je len reprodukciou sporu, ktorý prebiehal v 90-tych rokoch s HZDS, tak za týchto okolností by vládne strany zostali väzňami vlastných deklarácií,“ povedal.


Hlas sa však môže dostať do podobnej situácie, v akej bol pred minuloročnými voľbami Smer. Viaceré relevantné strany s ním vylúčili spoluprácu.


Politológ pripomenul, že Smer svojich partnerov vo vláde v minulosti programovo a personálne „vytuneloval“ či už HZDS a SNS alebo voliči postupne odišli od strán ako Sieť a Most-Híd po tom, čo vytvorili koalíciu so Smerom.

Pellegrini ako antimatovič

Vo vedení Hlasu sú v súčasnosti len bývalí vrcholoví politici Smeru. Aj to je jeden z často používaných argumentov, že Hlas sa od Smeru líši len v obale, ale obsah je rovnaký. Hlas však avizoval, že tento rok by sa mali objaviť na postoch podpredsedov nové tváre, ktoré neboli v minulosti späté so Smerom.


Podľa Marušiaka je dôležité nielen to, ako Hlas popisujú súčasné vládne strany, ale ako samotný Hlas vnímajú jeho vlastní voliči.

„Samozrejme, môže sa stať, že voliči akože zabudnú na hriechy Smeru. Druhá vec je personálna bieda Hlasu. Je evidentné, že sú to všetko ľudia z prostredia Smeru a zatiaľ neboli verejne prezentované postavy mimo tohto prostredia,“ zhodnotil politológ.

Doplnil, že vlani Hlas nebol schopný skompletizovať celé vedenie a zvoliť všetkých podpredsedov, čo znamená, že „zrejme situácia nie je taká optimistická, ako by sa na prvý pohľad zdalo“.


Podľa politológa Pellegrini robí správny ťah, že čaká hlavne na chyby vládnej koalície a necháva voličov, aby si do jeho osoby projektovali vlastné želania. „Pellegrini sa teraz správa ako antimatovič, čo je jeho hlavnou prednosťou. Dlhodobo si s tým však nebude môcť vystačiť,“ zhodnotil.


Podľa Marušiaka predstavitelia Hlasu doteraz nedokázali jasne vysvetliť, prečo vlastne zo Smeru odišli a či ide len o osobné dôvody alebo aj o vážne obsahové dôvody. Politológ poukázal na to, že za bývalej vlády Smeru terajší poslanci Hlasu v poslaneckom klube hlasovali jednotne.


„Ak aj bývalý minister a neskôr poslanec Marek Maďarič ukázal vlastnú tvár a pozíciu, nebol to prípad ľudí okolo Pellegriniho,“ dodal politológ.


Predčasné voľby nebudú, prognózujú analytici. Zmenám však môže čeliť Matovičov kabinet aj koalícia


Ak by mal niekto opustiť budovu úradu vlády, tak Matovič. Hrozí mu, že skončí ako Trump (komentár)

Fico a Pellegrini rátajú s občanmi, že Matovičovi privodia jeho koniec

Za súčasnú epidemiologickú situáciu nemôžu slabé kontroly polície, ale zlá komunikácia vlády

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie