• Dnes je: Piatok 20. mája 2022 meniny má Bernard

Peking hromadne testuje obyvateľov pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami

Peking hromadne testuje obyvateľov pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami

Každý, kto si v Pekingu kúpi lieky proti horúčke, bolesti hlavy alebo nachladnutie, si do 72 hodín bude musieť urobiť test na COVID-19.

26.1.2022 (Webnoviny.sk) - Hromadné testovanie obyvateľov Pekingu na prítomnosť koronavírusu pred blížiacimi sa zimnými olympijskými hrami v tomto meste naberá na obrátkach a nie všetkým ľuďom je to po vôli.

Na stredu naplánovali tretie kolo testovania pre dva milióny obyvateľov okresu Feng-tchaj, ľudia stáli v dlhých radoch za silného vetra pri teplote blížiacej sa k bodu mrazu a šomrali.

"Myslím si, že je to príliš časté. Bola som testovaná včera a dnes ma znova požiadali o to isté. Úrady sa zrejme riadia heslom: otestujme každého, kto môže byť otestovaný. Nemyslím si, že je to potrebné až v takej miere a s takou intenzitou," uviedla Číňanka, ktorá odmietla prezradiť svoje meno

Neimportované prípady

Čínske hlavné mesto hlásilo 14 nových miestnych prípadov za posledných 24 hodín, čím sa celkový počet pozitívnych v prebiehajúcej epidémii delta variantu zvýšil na približne päťdesiat. Na celoštátnej úrovni oznámila Národná zdravotnícka komisia 24 nových neimportovaných prípadov.

Čínske čísla sú veľmi nízke v porovnaní s inými krajinami. Susedná Kórejská republika hlásila aktuálny denný súčet viac ako 13-tisíc prípadov.

Číňania argumentujú, že pravidelným testovaním chcú vylúčiť nárast domácich prípadov pár dní pred začiatkom ZOH, ktoré sa v Pekingu uskutočnia v dňoch 4.- 20. februára 2022.

Hromadné testovanie

"V celom meste prebieha hromadné testovanie štvrtí a budov a miestna vláda tento týždeň oznámila, že každý, kto si kúpi lieky na horúčku, bolesť hlavy alebo iné nachladnutie, si do 72 hodín bude musieť urobiť test na COVID-19," informovala agentúra AP.

Čang Ťien-pching je predavač v nákupnom stredisku a tvrdí, že treba rešpektovať nariadenia autorít, aj keď obyvateľstvu nie sú po chuti.

"Nie je to pohodlné, ale mali by sme spolupracovať s tými, ktorí nám vládnu. Mali by sme sa chrániť pred prechladnutím, aby sme sa nestali príťažou pre krajinu," vyhlásil.

Väčšina sa na to sťažuje

K príspevku vlády o testovaní sa vyjadrilo asi 90 ľudí, väčšinou sa sťažovali. Niektorí uviedli, že časté testovanie plytvá zdrojmi, narúša prácu a každodenný život a zaťažuje zdravotníckych pracovníkov a predstaviteľov komunity.

Čínska vláda sa drží prístupu nulovej tolerancie voči ochoreniu COVID-19, aj v čase, keď iné krajiny uvoľnili opatrenia a najmä obmedzenie pohybu. Úrady sa snažia zrušiť akékoľvek ohnisko nákazy bez ohľadu na to, aké je malé.

A to pomocou hromadného testovania a cestovných obmedzení. Táto striktná politika udržala najľudnatejšiu krajinu sveta počas pandémie na relatívne nízkom počte prípadov nákazy, hospitalizácií a úmrtí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie