• Dnes je: Utorok 27. februára 2024 meniny má Alexander

Päť stíhačiek F-16 pre výcvik ukrajinských pilotov už smeruje z Holandska do Rumunska

Päť stíhačiek F-16 pre výcvik ukrajinských pilotov už smeruje z Holandska do Rumunska

Lety sa budú vykonávať len vo vzdušnom priestore NATO.

7.11.2023 (SITA.sk) - Päť holandských stíhačiek F-16, ktorú budú slúžiť na výcvik ukrajinských a rumunských pilotov, je na ceste do Európskeho výcvikového strediska pre stroje F-16 v Rumunsku.

Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie holandského ministerstva obrany.

„Výcvikové stredisko v Rumunsku bude najprv využívať tieto lietadlá na posilnenie zručností najatých inštruktorov F-16. Potom sa začne s výcvikom pilotov. Lety sa budú vykonávať len vo vzdušnom priestore NATO," konštatoval holandský rezort obrany.

Putin údajne rokuje o ruskej námornej základni na území Líbye. Hrozí, že bude môcť špehovať celú Európsku úniu

Ruský vodca Vladimir Putin údajne pracuje na dohode o ruskej námornej základni v Líbyi. Ako referuje web news.sky.com, šéf Kremľa o tom údajne diskutoval s veliteľom Líbyjskej národnej armády na východe krajiny Chalífom Haftarom počas septembrového stretnutia v Moskve.

Vážna hrozba pre Európsku úniu

Tento vývoj by znamenal vytvorenie ruskej vojenskej prítomnosti na južnom prahu Európy. Bývalý osobitný vyslanec USA v Líbyi Jonathan Winer uviedol, že americká administratíva berie túto hrozbu „veľmi vážne“.

„Udržať Rusko mimo Stredozemného mora bolo kľúčovým strategickým cieľom. Ak tam Rusko získa prístavy, bude môcť špehovať celú Európsku úniu,“ povedal.

Nebezpečné výmenné obchody

Líbya je rozdelená na dve súperiace administratívy – vládu národnej jednoty v Tripolise a Líbyjskú národnú armádu Chalífu Haftara sídliacu na východe krajiny. Tie sa síce v októbri 2020 dohodli na prímerí, ale Haftar údajne zháňa systémy protivzdušnej obrany a výcvik pre pilotov svojich vzdušných síl a špeciálnych jednotiek.

Tvrdí sa, že na oplátku by mohol ruským silám poskytnúť niekoľko leteckých základní, ktoré v súčasnosti okupujú žoldnieri z Wagnerovej skupiny. Podľa ľudí oboznámených s rozhovormi by údajne ruské vojnové lode mohli získať trvalé práva na kotvenie v líbyjskom prístave, s najväčšou pravdepodobnosťou v Tobruku, ktorý sa nachádza len niekoľko stoviek kilometrov cez Stredozemné more od Grécka a Talianska.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Padlo ďalších 850 ruských vojakov a zničili sme aj 16 delostreleckých systémov, hlásia Ukrajinci

padlo dalsich 850 ruskych vojakov a znicili sme aj 16 delostreleckych systemov hlasia ukrajinci

27.2.2024 (SITA.sk) - Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 850 vojakov.

Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 411 550, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o jeden tank, 16 obrnených bojových vozidiel pechoty a 16 delostreleckých systémov. Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 6 556 tankov, 12 494 obrnených bojových vozidiel pechoty a 10 009 delostreleckých systémov.

„Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu,“ uviedol Macron na stretnutí v Paríži a vyzval európskych lídrov na zvýšenie pomoci Ukrajine

Putin zaplatí ešte vyššiu cenu za svoju agresiu. Biden oznámil viac ako 500 nových sankcií proti Rusku

Americký prezident Joe Biden v piatok oznámil nový balík viac ako 500 sankcií voči Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine a pre smrť Alexeja Navaľného. Uviedol to prostredníctvom vyhlásenia na oficiálnom webe Bieleho domu.

„Dnes oznamujem viac ako 500 nových sankcií proti Rusku za jeho pokračujúcu dobyvateľskú vojnu na Ukrajine a za smrť Alexeja Navaľného, ktorý bol odvážnym protikorupčným aktivistom a najzúrivejším vodcom Putinovej opozície,“ vyhlásil Biden.

Tieto sankcie budú podľa neho zamerané na jednotlivcov spojených s väznením Navaľného, ako aj na ruský finančný sektor, vojenskú priemyselnú základňu, obstarávacie siete a osoby, ktoré sa vyhýbajú sankciám na viacerých kontinentoch. „Zabezpečia, že Putin zaplatí ešte vyššiu cenu za svoju agresiu v zahraničí a represie doma,“ dodal Biden.

„Zavádzame tiež nové vývozné obmedzenia pre takmer 100 subjektov na poskytovanie podpory ruskej vojnovej mašinérii zadnými vrátkami. Podnikáme kroky na ďalšie zníženie energetických príjmov Ruska. A nasmeroval som svoj tím na posilnenie podpory občianskej spoločnosti, nezávislých médií a tých, ktorí bojujú za demokraciu na celom svete,“ skonštatoval Biden.


Počasie