• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Parlament schvaľuje zákony rýchlejšie, od začiatku roka prijal už vyše 250 návrhov

Parlament schvaľuje zákony rýchlejšie, od začiatku roka prijal už vyše 250 návrhov

V minulom volebnom období prijal parlament celkovo 448 zákonov.

4.12.2021 (Webnoviny.sk) - V tomto roku parlament schválil 134 zákonov. Vládnych návrhov zákonov bolo 79 a poslaneckých 55. Z toho 20 odsúhlasil parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Vyplýva to z údajov zverejnených na webovej stránke Národnej rady SR. V štatistike nie sú zahrnuté zákony prijaté na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Prezidentka dva zákony vrátila

Od začiatku tohto volebného obdobia parlament celkovo prijal 258 návrhov zákonov. Z toho 174 bolo vládnych a 84 poslaneckých. V skrátenom legislatívnom konaní poslanci prijali 79 návrhov zákonov.

Pre porovnania možno uviesť, že v minulom volebnom období 2016 – 2020 Národná rada SR celkovo prijala 448 zákonov. Vláda predložila 319 návrhov zákonov, poslanci 127 a dva návrhy predložili parlamentné výbory. V skrátenom legislatívnom konaní zákonodarci odsúhlasili 26 zákonov a dva zákony schválené v zrýchlenom režime vrátila prezidentka na opätovné prerokovanie.

Rýchlosť môže ovplyvňovať pandémia

Najviac zákonov parlament prijal v predchádzajúcom volebnom období v predvolebnom roku 2019. Vtedy poslanecká snemovňa schválila 165 zákonov. Z toho vládnych bolo 97, poslaneckých 66 a 2 prijaté zákony predložili výbory parlamentu

Vývoj štatistiky v porovnaní s minulým volebným cyklom ukazuje, že parlament v tomto volebnom období má vyššie tempo prijímania zákonov, čo sčasti môže súvisieť s potrebou schváliť normy, ktorými sa riešili legislatívne problémy súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie