• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Parlament schválil smerákom dočasné zníženie ceny práce v potravinárstve, ministerstvo upozorňuje na výnimky

Parlament schválil smerákom dočasné zníženie ceny práce v potravinárstve, ministerstvo upozorňuje na výnimky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom upozornilo na to, že ide o výnimku pre jednu skupinu zamestnávateľov. Zavádzanie výnimiek, aj keď len na prechodné obdobie, podľa rezortu práce vytvára predpoklady k zavedeniu ďalších výnimiek.

Parlament schválil návrh poslancov za stranu Smer-SD na dočasné zníženie ceny práce v sektore potravinárstva. Novelou zákona o sociálnom poistení chcú poslanci za stranu Smer-SD znížiť cenu práce pre potravinárov, čo by podľa nich viedlo k zníženiu koncových cien základných potravín na Slovensku.

Odpustenie časti sociálnych odvodov

Pôjde o dočasné opatrenie vo forme odpustenia časti sociálnych odvodov zamestnávateľa za zamestnanca za august tohto roka až január budúceho roka. Na šesť mesiacov tak klesnú náklady zamestnávateľov v potravinárstve o 24,15 percenta z aktuálnej minimálnej mzdy, teda zo sumy 700 eur.


Odvodová úľava sa pritom nebude vzťahovať na úrazové a garančné poistenie, ktorých sumárna sadzba dosahuje 1,05 %. Nad úrovňou minimálnej mzdy už vymeriavacie základy budú podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia.

Sociálna poisťovňa príde o milióny

Na každom zamestnancovi tak zamestnávateľ v sektore potravinárstva ušetrí 169 eur mesačne, teda 24,15 percenta zo sumy 700 eur. Z čiastky 700 eur zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne za zamestnanca odvedie len úrazové a garančné poistenie v sume 7,35 eura, teda vo výške 1,05 percenta zo sumy 700 eur.


Toto dočasné opatrenie sa bude vzťahovať na 33-tisíc zamestnancov v sektore potravinárstva. Príjmy Sociálnej poisťovne sa týmto krokom znížia o 34 miliónov eur.

Nesystémový krok

Ministerstvo práce a sociálnych vecí pritom upozornilo na to, že ide o výnimku pre jednu skupinu zamestnávateľov. Zavádzanie výnimiek, aj keď len na prechodné obdobie, podľa rezortu práce vytvára predpoklady k zavedeniu ďalších výnimiek.


V konečnom dôsledku to podľa ministerstva môže viesť k diskriminácii ďalších skupín odvádzateľov poistného a k nerovnosti v systéme sociálneho poistenia. „Vytváranie výnimky z jednoznačne stanovených pravidiel, ktorá len rieši parciálnu situáciu, je nesystémovým krokom,“ tvrdí ministerstvo práce.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie