• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Parlament schválil novelu zákona o majetku obcí od strany SaS

Parlament schválil novelu zákona o majetku obcí od strany SaS

Dôsledkom súčasných dier v zákone je podľa prekladateľov úpadok majetku zvereného mestským častiam a tiež komplikované právne vzťahy pri investičných zámeroch na tomto majetku.

30.3.2023 (SITA.sk) - Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok schválili novelu zákona o majetku obcí od poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Novela sa týka majetku miest a mestských častí Bratislavy a Košíc.

Právna neistota "investorov" neláka

Oba problémy vyplývajú z právnej neistoty a z toho vyplývajúcej neochoty mestských častí investovať finančné prostriedky do zveľaďovania zvereného majetku,“ uvádza sa v návrhu. Novela prináša explicitné uvedenie povinnosti správcu udržiavať zverený majetok v užívania schopnom stave a tiež majetok zveľaďovať.

Uvádza tiež právo na primeranú náhradu za zhodnotenie majetku vlastníka aj vo vzťahu mesto verzus mestská časť. Za zhodnotenie majetku sa považuje napríklad rekonštrukcia, modernizácia či odstránenie havarijného stavu. Tiež zavádza možnosť mesta bezodplatne sa zriecť majetku v prospech mestských častí, ktorý im predtým zverila.

Prevod vlastníctva majetku obce

Druhá časť návrhu zákona sa týka prevodu vlastníctva majetku obce. Zameriava na úpravu pravidiel nakladania s majetkom obcí s cieľom zvýšiť jeho transparentné, efektívne a hospodárne nakladanie.

Plénum schválilo aj pozmeňovací návrh poslanca Petra Cmoreja (SaS), ktorým navrhol doplniť možnosť vložiť majetok obce aj do kapitálového fondu obchodnej spoločnosti založenej obcou. Zásady hospodárenia s majetkom obce majú upraviť kritériá na určenie prebytočného majetku mesta.

Pozmeňovací návrh ďalej stanovuje, že obce nemôžu obmedziť obchodnú verejnú súťaž podmienkami, ktoré nemajú žiadny relevantný vplyv na priebeh a výsledok súťaže. Účinnosť novely zákona posunul pozmeňovací návrh na 1. novembra 2023.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie