• Dnes je: Utorok 06. decembra 2022 meniny má Mikuláš

Parlament rieši väzbu pre Fica, hlasovať o osude šéfa Smeru sa možno vo štvrtok nebude (naživo)

Parlament rieši väzbu pre Fica, hlasovať o osude šéfa Smeru sa možno vo štvrtok nebude (naživo)

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Robert Fico išiel do väzby.

28.4.2022 (Webnoviny.sk) - Poslanci parlamentu vo štvrtok rokujú o súhlase s väzbou pre obvineného poslanca a predseda strany Smer-SD Roberta Fica.

V pléne je na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. V prípade, že príde všetkých 150 poslancov, potrebných by bolo aspoň 76 hlasov.

Ako na sociálnej sieti informoval podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), ak sa rozprava vo štvrtok neskončí do 17:00, hlasovať o osude Fica sa bude až na budúci týždeň.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Koaličné kluby Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS) majú 86 hlasov. K tomu treba pripočítať štyroch zákonodarcov strany Za ľudí a niekoľko nezaradených poslancov, ktorí boli pôvodne členmi vládnych klubov a zvyknú hlasovať s koalíciou. Ak by Sme rodina odmietla podporiť väzbu Fica, hlasovanie v pléne parlamentu by mohlo byť tesné. Klub Sme rodina má totiž 17 poslancov.

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. Namiesto neho by nastúpil náhradník.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Ľuboš Blaha: Fico nesmie ísť do väzby „Ide mu o život“

Obvinený Robert Fico na tlačovej besede po svojom výsluchu zaútočil na vyšetrovateľa prípadu Jaroslava Vereščáka, aj na sudcu Miroslava Mazúcha, ktorý bral Roberta Kaliňáka do väzby.

„Môžem vám povedať o tom sudcovi ako sa pozná s tým prokurátorom, ako spolupracovali na jednom pracovisku. Obávam sa, že pokiaľ ide o úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd, tak je veľký problém nájsť niekoho kto by rozhodoval tak ako má,“ povedal Fico.

O vyšetrovateľovi zase Fico niekoľkokrát povedal, že naňho na výsluchu pozeral ako výr. „Toto tento pán nemohol napísať, ten človek je úplne mimo, nejaký pešiak, ktorého tam zobrali, on len podpisuje a bude robiť takéto úkony.“

Vereščák to ešte v nedeľu odmietol. Uznesenie o vznesení obvinenia podľa neho spracoval na základe dôkaznej situácie a v súlade s Trestným poriadkom.

Fico však tvrdí, že „Matovičov pes Lipšic dal všetko pripraviť“.

Predsedovi Smeru sa nepáči ani to, ako dnes na celú situáciu reagovala prezidentka Zuzana Čaputová. „Prezidentka sa v podstate pridala k uzneseniu, ktorého cieľom je zatvoriť najsilnejšej opozičnej strane ústa. Zastala sa zločincov na NAKA, má tam Mikulca, ktorého menovala do funkcie.“


Fico povedal, že nerozumie, z čoho je obvinený a opakoval, že išlo len o politickú prácu. „Dnes každá vláda vo svete, v Európe je zločinecká skupina, keď sa rozhodne nominovať svojich ľudí. Stále nechápeme, v čom spočíva podstata uznesenia.“


Podľa Fica je normálne, že informoval o tom „aké zločiny páchajú vaši politickí oponenti“. „Ani jeden údaj, ktorý som povedal, nebol preukázaný ako falošný.“

Fico povedal, že ráta s tým, že čoskoro si oblečie tepláky. Predpokladá, že parlament ho vydá na väzobné stíhanie vo štvrtok. Smer vraj pripraví na to, aby fungoval, aj keď on bude vo väzbe. „Výrazne to ovplyvní charakter opozičnej práce, ale taký je život.“


Na tlačovej besede vystúpil aj Ľuboš Blaha, ktorý povedal, že Fico nesmie ísť do väzby, lebo hrozí, že sa potkne o papuču, samovylúpne si oko, alebo sa obesí. “Ide mu o život,” povedal Blaha a porovnal Fica s bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským, ktorý vo väzbe spáchal samovraždu.


Fico tiež dostal otázku, ako vníma, že s jeho stíhaním v podstate súhlasil aj generálny prokurátor. Zareagoval, že Maroš Žilinka nie je ich nominant. „Neviem, čo sa deje na generálnej prokuratúre, sledujeme konflikty, ale neviem, či sú to hrané konflikty, alebo spolupracujú, lebo spolupracujú veľmi úzko.“

Polícia za vlády Smeru lustrovala Ficových oponentov a ich rodiny, medzi stovkami mien sú aj Viskupič a Klimek (video)

Polícia počas jednofarebnej vlády strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) v rokoch 2015 a 2016 lustrovala vtedajších politikov opozície a ich rodinných príslušníkov.

Lustrovaných malo byť približne 490 osôb

Na tlačovej besede o tom informovali predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš a poslanci tohto hnutia Peter Pollák ml. a Andrej Stančík.


Medzi nimi boli napríklad súčasný trnavský župan a vtedajší poslanec parlamentu Jozef Viskupič alebo súčasný štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek či vtedajší poslanec OĽaNO Peter Pollák, ktorý je dnes europoslancom.

Pollákovi doručili listinu z polície

Poslanec Peter Pollák ml. povedal, že v roku 2015 bol študentom vysokej školy a v tom čase policajti o ňom zisťovali informácie vrátane jeho rodiny. Dnes mu doručili listinu z polície o tom, že bol lustrovaný neznámym príslušníkom Policajného zboru.


Podľa Polláka ml. na vrchole vzťahového diagramu bol jeho otec, vtedajší poslanec parlamentu za OĽaNO. „Zrejme hľadali na neho niečo, čo by ho mohlo diskreditovať," poznamenal Pollák ml. Rovnakú písomnosť polícia doručila aj jeho otcovi, že bol v rokoch 2015 a 2016 lustrovaný v rôznych informačných systémoch polície s tým, že tieto požiadavky nesúviseli s plnením si služobných povinností.


Pollák ml. poznamenal, že jeho strýko je obyčajný tesár. Spýtal sa, akým spôsobom si dovolili lustrovať takého človeka. Pollák doplnil, že je známe, že jeho rodina pochádza z osady a lustrácie skončili až tam.


Najčítanejšia najnovšia správa

Ako vybrať vianočný stromček, ktorý vám doma rýchlo neopadá. Stromček kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihličia

ako vybrat vianocny stromcek ktory vam doma rychlo neopada stromcek kupujte vonku a zamerajte sa na stav jeho ihlicia

Akým spôsobom vybrať vianočný stromček, aby na Vianoce urobil nielen parádu, ale aby vám doma tiež dlho vydržal a neopadal vám?

Nákup vianočného stromčeka si dobre načasujte

Pre aký živý stromček ste sa na Vianoce rozhodli tentoraz? Bude to smrek strieborný, jedľa kaukazská alebo borovica lesná? Nech už si vyberiete ktorýkoľvek, podstatné je, aby ste nákup vianočného stromčeka nenechávali na poslednú chvíľu.

Ak sa totiž rozhodnete kúpiť vianočný stromček deň až dva pred Štedrým dňom s cieľom toho, aby bol čo najčerstvejší, pripravíte sa o väčší výber. Všetky stromčeky v ponuke predajcu sú totiž pravdepodobne rezané v lesnej škôlke v rovnakom čase.

Kúpte si vianočný stromček predávaný vonku

Aby vám vianočný stromček, ktorý si zaobstaráte, doma rýchlo neopadal, vyhnite sa jeho nákupu v uzavretých obchodoch. Stromček tu už nemusí byť v dobrom stave vplyvom pôsobenia tepla. Zamerajte sa radšej na nákup stromčeka v otvorených priestoroch záhradníctva či vo vonkajšom stánku.

Vianočný stromček vyberajte na pohľad aj na omak

Rozhodli ste sa pre jedličku, smrek alebo borovicu? Vyberte si stromček, ktorý vyzerá na pohľad zdravo, krásne vonia a má sviežu farbu, súmerný tvar, bohatšie vetvy a ihličie, ktoré pevne držia na vetvičkách. Ihličie by v žiadnom prípade nemalo zo stromčeka opadávať alebo byť suché.

Či je stromček v kondícii, spoznáte aj podľa triku s ihličím. Skúste ho prehnúť medzi prstami. Ak je ohybné, je vianočný stromček čerstvý. Ak sa vám ihličie medzi prstami ľahko zlomí alebo začne dokonca z vetvičiek opadávať, nákup stromčeka si radšej rozmyslite.

Kúpený vianočný stromček si zrežte až doma

Je veľkou chybou, keď si necháte na mieste od predajcu vyfrézovať vianočný stromček, aby sa vám následne lepšie zmestil do stojana. Vianočný stromček bude kvôli tomu rýchlejšie zosychať. Stromček si nechajte naopak iba zabaliť a doma ho postavte do najchladnejšieho miesta, kam nesvieti slnko. Napríklad na severný balkón alebo záhradu. Ak stromček skladujete pri teplote vyššej ako nula stupňov Celzia, zrežte jeho kmeň o dva centimetre a potom ho dajte do nádoby s vodou.

Vyberte stojan s nádržkou na vodu

Aby vám živý vianočný stromček vydržal čo najdlhšie, pred zdobením ho umiestnite do špeciálneho stojana s nádržkou na vodu. Aj nazdobený stromček by ste mali pravidelne zalievať. Podstatné navyše je, aby ste ho neumiestnili vedľa kúrenia ani vedľa okna, kam svieti slnko.

Takmer polovica ľudí nekupuje na štedrovečernú večeru kapra, tradícia kupovania živej ryby je silnejšia za západe Slovenska

Takmer polovica ľudí nekupuje na štedrovečernú večeru kapra.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, na ktorom sa zúčastnilo 1 005 respondentov. Pätina opýtaných kupuje spracovanú mrazenú alebo chladenú rybu, ďalšia pätina kupuje živú rybu a necelých 14 percent respondentov si kúpi zabitého kapra pri predaji. V tlačovej správe o tom informovalo občianske združenie Humánny pokrok.


V prieskume z takmer 35 percent ľudí, ktorí využívajú predaj živých kaprov, odpovedalo na otázku, čo by urobili, keby už nemali živé ryby, ale mali by v ponuke chladené alebo mrazené kapry. Takmer 27 percent zodpovedalo, že by hľadali ponuku živých kaprov v inej predajni a 29 percent respondentov by ponuku chladeného alebo mrazeného kapra prijalo.


Príjem domácnosti, vek a vzdelanie neukázal rozdiely v kupovaní živého kapra. Prieskum ukázal, že tradícia kupovania živej ryby na Vianoce je silnejšia na západnom Slovensku a najmenšiu tradíciu zaznamenali v Košickom kraji.

Necelých 11 percent opýtaných súhlasí, aby bol predaj živých kaprov zakázaný, 27 percent ľudí rozhodne nesúhlasí, aby bol predaj zakázaný. Necelých 18 percent skôr súhlasí so zákazom a 37 percent skôr nesúhlasí.

Koľko sú Slováci ochotní minúť za vianočné darčeky? Väčšina podľa prieskumu utratí menej ako vlani

Rastúca inflácia má vplyv aj na blížiace sa Vianoce.

Takmer 60 % Slovákov sa totiž chystá minúť na vianočné darčeky menej peňazí ako vlani. Jeden z desiatich opýtaných ich tento rok nebude kupovať vôbec.

Mnohí sa musia uskromniť a aj preto približne polovica ľudí utratí za darčeky spolu maximálne do 200 eur, ďalšia štvrtina od 200 do 400 eur.

Vyplýva to z októbrového reprezentatívneho prieskumu agentúry Stem/Mark pre Home Credit Slovakia.

Zbytočné zadlžovanie

Až dve tretiny Slovákov sa bude pri predvianočných nákupoch spoliehať na zdroje z bežnej mesačnej výplaty. Traja z desiatich siahnu na svoje úspory. Tých, čo si budú požičiavať, je len pár percent.


„Jedným zo základných pravidiel je zbytočne sa nezadlžovať pre vianočné darčeky. Tie zväčša nepatria do kategórie nevyhnutných vecí,“ radí ombudsman klientov Home Creditu Miroslav Zborovský.

Finančne nenáročné darčeky

Dominujú skôr finančne menej náročné darčeky, čo korešponduje so súčasnou ekonomickou situáciou mnohých rodín. Najčastejším darčekom pod stromčekom bude tento rok kozmetika, vyjadrilo sa tak 45 % respondentov. Knihy plánuje kupovať 38 % opýtaných, hračky 36 %, oblečenie a obuv 35 %.


Z ďalších najčastejších darčekov to bude vybavenie domácností, darčekové poukazy, výživové doplnky, či elektronika.

Online nákupy

Z roka na rok pribúda online kupujúcich, no stále sú tu aj ľudia, čo preferujú klasické predajne. Mnohí to kombinujú, čo platí aj v prípade predvianočných nákupov.

Tridsaťsedem percent respondentov kúpi väčšiu časť darčekov v e-shopoch a menšiu v kamenných predajniach, tretina kupujúcich zase o niečo viac v kamenných obchodoch a zvyšok na internete. Takých, čo úplne všetko kúpia online, sú len tri percentá.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie