• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Parlament rieši väzbu pre Fica, hlasovať o osude šéfa Smeru sa možno vo štvrtok nebude (naživo)

Parlament rieši väzbu pre Fica, hlasovať o osude šéfa Smeru sa možno vo štvrtok nebude (naživo)

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Robert Fico išiel do väzby.

28.4.2022 (Webnoviny.sk) - Poslanci parlamentu vo štvrtok rokujú o súhlase s väzbou pre obvineného poslanca a predseda strany Smer-SD Roberta Fica.

V pléne je na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. V prípade, že príde všetkých 150 poslancov, potrebných by bolo aspoň 76 hlasov.

Ako na sociálnej sieti informoval podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), ak sa rozprava vo štvrtok neskončí do 17:00, hlasovať o osude Fica sa bude až na budúci týždeň.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Koaličné kluby Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS) majú 86 hlasov. K tomu treba pripočítať štyroch zákonodarcov strany Za ľudí a niekoľko nezaradených poslancov, ktorí boli pôvodne členmi vládnych klubov a zvyknú hlasovať s koalíciou. Ak by Sme rodina odmietla podporiť väzbu Fica, hlasovanie v pléne parlamentu by mohlo byť tesné. Klub Sme rodina má totiž 17 poslancov.

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. Namiesto neho by nastúpil náhradník.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Ľuboš Blaha: Fico nesmie ísť do väzby „Ide mu o život“

Obvinený Robert Fico na tlačovej besede po svojom výsluchu zaútočil na vyšetrovateľa prípadu Jaroslava Vereščáka, aj na sudcu Miroslava Mazúcha, ktorý bral Roberta Kaliňáka do väzby.

„Môžem vám povedať o tom sudcovi ako sa pozná s tým prokurátorom, ako spolupracovali na jednom pracovisku. Obávam sa, že pokiaľ ide o úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd, tak je veľký problém nájsť niekoho kto by rozhodoval tak ako má,“ povedal Fico.

O vyšetrovateľovi zase Fico niekoľkokrát povedal, že naňho na výsluchu pozeral ako výr. „Toto tento pán nemohol napísať, ten človek je úplne mimo, nejaký pešiak, ktorého tam zobrali, on len podpisuje a bude robiť takéto úkony.“

Vereščák to ešte v nedeľu odmietol. Uznesenie o vznesení obvinenia podľa neho spracoval na základe dôkaznej situácie a v súlade s Trestným poriadkom.

Fico však tvrdí, že „Matovičov pes Lipšic dal všetko pripraviť“.

Predsedovi Smeru sa nepáči ani to, ako dnes na celú situáciu reagovala prezidentka Zuzana Čaputová. „Prezidentka sa v podstate pridala k uzneseniu, ktorého cieľom je zatvoriť najsilnejšej opozičnej strane ústa. Zastala sa zločincov na NAKA, má tam Mikulca, ktorého menovala do funkcie.“


Fico povedal, že nerozumie, z čoho je obvinený a opakoval, že išlo len o politickú prácu. „Dnes každá vláda vo svete, v Európe je zločinecká skupina, keď sa rozhodne nominovať svojich ľudí. Stále nechápeme, v čom spočíva podstata uznesenia.“


Podľa Fica je normálne, že informoval o tom „aké zločiny páchajú vaši politickí oponenti“. „Ani jeden údaj, ktorý som povedal, nebol preukázaný ako falošný.“

Fico povedal, že ráta s tým, že čoskoro si oblečie tepláky. Predpokladá, že parlament ho vydá na väzobné stíhanie vo štvrtok. Smer vraj pripraví na to, aby fungoval, aj keď on bude vo väzbe. „Výrazne to ovplyvní charakter opozičnej práce, ale taký je život.“


Na tlačovej besede vystúpil aj Ľuboš Blaha, ktorý povedal, že Fico nesmie ísť do väzby, lebo hrozí, že sa potkne o papuču, samovylúpne si oko, alebo sa obesí. “Ide mu o život,” povedal Blaha a porovnal Fica s bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským, ktorý vo väzbe spáchal samovraždu.


Fico tiež dostal otázku, ako vníma, že s jeho stíhaním v podstate súhlasil aj generálny prokurátor. Zareagoval, že Maroš Žilinka nie je ich nominant. „Neviem, čo sa deje na generálnej prokuratúre, sledujeme konflikty, ale neviem, či sú to hrané konflikty, alebo spolupracujú, lebo spolupracujú veľmi úzko.“

Polícia za vlády Smeru lustrovala Ficových oponentov a ich rodiny, medzi stovkami mien sú aj Viskupič a Klimek (video)

Polícia počas jednofarebnej vlády strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) v rokoch 2015 a 2016 lustrovala vtedajších politikov opozície a ich rodinných príslušníkov.

Lustrovaných malo byť približne 490 osôb

Na tlačovej besede o tom informovali predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš a poslanci tohto hnutia Peter Pollák ml. a Andrej Stančík.


Medzi nimi boli napríklad súčasný trnavský župan a vtedajší poslanec parlamentu Jozef Viskupič alebo súčasný štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek či vtedajší poslanec OĽaNO Peter Pollák, ktorý je dnes europoslancom.

Pollákovi doručili listinu z polície

Poslanec Peter Pollák ml. povedal, že v roku 2015 bol študentom vysokej školy a v tom čase policajti o ňom zisťovali informácie vrátane jeho rodiny. Dnes mu doručili listinu z polície o tom, že bol lustrovaný neznámym príslušníkom Policajného zboru.


Podľa Polláka ml. na vrchole vzťahového diagramu bol jeho otec, vtedajší poslanec parlamentu za OĽaNO. „Zrejme hľadali na neho niečo, čo by ho mohlo diskreditovať," poznamenal Pollák ml. Rovnakú písomnosť polícia doručila aj jeho otcovi, že bol v rokoch 2015 a 2016 lustrovaný v rôznych informačných systémoch polície s tým, že tieto požiadavky nesúviseli s plnením si služobných povinností.


Pollák ml. poznamenal, že jeho strýko je obyčajný tesár. Spýtal sa, akým spôsobom si dovolili lustrovať takého človeka. Pollák doplnil, že je známe, že jeho rodina pochádza z osady a lustrácie skončili až tam.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie